Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme

E-ticaret Sitelerinde İçeriklerinizi Anlık Olarak Kişiselleştirebilmeniz İçin 4 Öneri

Tüketiciler olarak her gün reklam ve kampanya bolluğu ile karşı karşıya kalarak markaların rekabetine maruz kaldığımız bir gerçek. Bazı araştırmalara göre her gün 5.000 ile 10.000 arasında reklam ile karşılaşıyoruz ve bu sarsıcı sayı gittikçe yükseliyor. Peki, tüketici gözünden oldukça rahatsız edici olabilen bu yoğunluğa pazarlamacı gözüyle bakarsak, onca markanın içinden sıyrılıp hedef müşteri kitlemize nasıl ulaşabiliriz?

Yukarıdaki sorunun cevabı mobil teknolojiler ve kişiselleştirilmiş içeriğin kesişiminde yatıyor olabilir. Microsoft ve VMob’un yapmış olduğu araştırmalara göre anlık verileri kullanmak, yüksek derecede kişiselleştirilmiş içerik yaratmaya yardımcı olabiliyor. Araştırmaya göre örneğin bir perakendeci, mevsimlik pazarlama ve kampanya mesajlarını bölgesel hava durumu ile birleştirerek satışlarını %18 oranında yükseltebiliyor.

Anlık Metrikler Anlık Pazarlama Değişimlerini Gösterir

Pazarlama içeriğini kişiselleştirmek son derece faydalı bir yöntemdir. Üstelik Experian’ın yaptığı araştırmaya göre pazarlama uzmanlarının %22’si e-posta pazarlamasının odak noktasının kişiselleştirme olduğunu düşünüyor. Ayrıca yine aynı araştırmaya göre müşterilerin %40’ı onlar için kişiselleştirilmiş web sitelerde daha çok zaman geçiriyor.

Günümüzde akıllı telefon teknolojisinin yayılmasıyla yepyeni kişiselleştirme olanakları doğuyor. 2020’de dünya nüfüsunun %70’i akıllı telefon kullanıyor olacak. Bununla birlikte, ABD’li perakendecilerin %59’u 2016’daki, ilk iki dijital yatırım önceliklerinin mobil kanalından sunacakları pazarlama hamleleri olacağını ifade ediyor. Buradan hareketle şunu düşünmemiz gerekiyor: Kişiselleştirme metriklerinin tek kaynağı dijital dünyada yaşadıkları alışveriş deneyimleri değildir. Şimdi kendinize sorun, satış stratejinizde metrikleri yararlı bir şekilde kullanabiliyor musunuz?


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- Konum

Kullanıcının konumuna göre reklam ve kampanyalar oluşturmak Google’da “Yakınımdakiler” aramalarını 2,4 kat arttırıyor. Dolayısıyla, potansiyel müşterinize yakın olmak gerçekten somut olarak işe yarıyor. Google’a göre akıllı telefonundan “yakınımdakiler” aramasını yapmış müşterilerin %50’si etrafında bulduğu mağazaları ziyaret ediyor ve bunların %18’i alışveriş yapıyor.

İlham vermesi açısından bir Google çalışmasından örnek verelim. Amerika’da yerel bir otomobil satıcısının konum odaklı reklam yaparak bulduğu müşterilerin %13’ü yalnızca 0,2 km uzağındaydı ve kişiselleştirilmiş alıntılarla bu ziyaretçileri hedef alarak dönüşüm oranlarını %18 arttırdı. Gördüğünüz üzere, konum müşterilerin sizi bulması için kişiselleştirme stratejilerinde kullanılabilecek önemli bir etken.


2- Trafik

Hubspot’un yapmış olduğu çalışmadaki Verilere göre müşterilerin %60’ı anlık kampanya ve teklifler istiyor. Hangi yollarda ne kadar trafik olduğunu araştırmak müşterilerinizin daha kolay ulaşabileceği yerlere konumlanmanıza imkan sağlar. Bu durumda, müşterileriniz ihtiyaç duyduklarında size en kısa sürede ulaşmalarına yardımcı olmalısınız. Onlara en yakın mağaza olmayabilirsiniz fakat keyifli bir yolculuk geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, anlık trafiği hesaba katarak yapacağınız teklifler müşterilerinizle daha iyi iletişime geçmenizi sağlıyor.


3- Hava Durumu

ABD’de meterolojik tahminleri analiz ederek, en çok satış yaptığı hava durumunu tespit eden bir markanın, mağaza satışlarını durdurup dijital platformlarda yemek malzemelerinin reklamlarını yaparak, satışlarını %18 arttırdığı biliyor muydunuz? Adebo’un yaptığı araştırmaya göre kar yağışı tahminleri, insanların %22 oranında daha az alışverişe çıkmasına sebep oluyor. Dolayısıyla, hava tahminleri markaların, mağazanın ziyaret edilebilme oranını arttırmak için yapacakları kampanyaları belirleyebilmelerini sağlıyor. AccuWeather gibi hava durumu kurumları ile çalışarak hizmet ve ürün kampanyalarını sezona uygun mesajlar ve müşterilerin anlık ihtiyaçlarına uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylece, hava durumuna uygun ürünlerin reklamını yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.


4- Mobil Teklifler

Tüm pazarlama uzmanları, tüm kullanıcılar için aynı metrikleri kullanırken, Econsultancy’de yayınlanan bir araştırmaya göre anlık verileri analiz ederek mobil teklifler gönderen pazarlama uzmanları 7 kat daha fazla dönüşüm oranına ulaşabiliyor. Eğer kişiselleştirme stratejinizden derinlemesine bir fayda sağlamak istiyorsanız, hazırladığınız özgün içerikleri anlık olarak mobil cihazlar üzerinden hedef kitlenize ulaştırmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
2018’in İlk Çeyreğinde Dijital Dünyada Dikkat Çeken 10 Gelişme
Lead Nurturing Yapabilmeniz İçin Kullanabileceğiniz 5 İletişim Kanalı
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Dönüşümle İlgili Yapılan Uluslararası Araştırmalardan Dikkat Çeken 10 İstatistik

Son dönemde gerek dev şirketler, gerekse küçük ölçekli şirketlerin gündemlerinin birinci maddesi herhalde dijital dönüşüm konusu. Kurumların işleyiş ve iş...

Kapat