Dijital Pazarlama

E-ticarette Satın Aldıran Ürün Açıklaması Yazmanın 7 Yolu

Ziyaretçilerinizi ürünü satın almaya ikna ettiğiniz en önemli alanlardan biri de ürün açıklamaları bölümüdür. Bu yazıda size ürün açıklamaları kısmında yapılması gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz. Bu alanda doğru işler yapmanız, ziyaretçinizi “müşteri”ye kolayca dönüştürmenize yardımcı olacağı gibi, aynı zamanda organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza olumlu katkı sağlayacaktır. Satın alma adedi ve organik sonuçlardaki başarının e-ticarette en önemli KPI’lardan biri olduğundan bahsetmiştik. Hem organik arama sonuçlarında başarılı bir sıralamada yer alabilmek hem de ziyaretçilerinizi ürünü satın almaya ikna edebilmek için özgün içerikler kullanarak, her ürün için açıklamaları tek tek yazmanız gerekiyor. Peki ziyaretçilerinizi etkileyerek e-ticarette satın aldıran ürün açıklamaları nasıl yazılmalı? İşte bazı ipuçları:

İpucu: Çoğu zamanda rakipler tarafından yapılan ürün açıklamaları kopyalanarak eklenmekte. Bu yöntem e-ticaret firmalarının organik aramalar sonucunu da olumsuz etkilemektedir. Organik aramalarda sorun yaşamamak için ürün özelliklerinizi mümkün mertebe benzersiz ve özgün yazmaya özen gösterin.

1. Kendinizi Ziyaretçilerinizin Yerine Koyun

Siz alıcı olsaydınız ürün açıklamalarında neler okumak isterdiniz? Ürün açıklamalarını mutlaka basit yazın. Karmaşık, uzun, detaycı açıklamalardan kaçının. Ziyaretçinizle karşınızda konuşuyormuş gibi açıklamalarınızı yapın. Böylelikle samimi bir ortam oluşturup ziyaretçinizde ürün ile ilgili olumlu bir etki oluşturabilirsiniz. Duygulara dokunmak aynı zamanda web sitenizin dönüşüm oranını arttıracağı gibi sadakatine de olumlu katkıda bulunacaktır.

2. Görsel Zenginliğe Özen Gösterin

Ürünle ilgili açıklamaları pekiştiren en önemli parçalardan biri görsellik. Ürün sayfalarınızda tasarıma, kullanıcı deneyimine, ürünü anlatan görsel kullanımına özen gösterin. Kullanıcılar görsel olarak etkilenmedikleri bir ürün sayfasının detaylarını okumaktan da imtina edebilirler ve bu durum ziyaretçilerinizin satın almayı yarıda bırakmasına neden olabilir.

3. Ürünün Faydaları İle Ziyaretçilerinizi Etkileyin

Ürünlerinizin özelliklerini ön plana çıkarın. Sattığınız ürünlerin özelliklerini siz çok iyi biliyor olabilirsiniz. Ama müşteriniz bunlardan bihaber olabilir. Müşterilerinizin ilgisini çekebilecek özellikleri mümkün olduğunca ön plana çıkarın. Bunu yaparken ziyaretçilerinizin duygularına dokunmaya çalışın. Örneğin, hangi özelliklerin müşterinizi mutlu veya sağlıklı hissedeceğine karar verin ve bu noktaların üzerinde durun.

İpucu: Ürününüzle aynı zamanda bir takım problemleri çözüyor olabilirsiniz. Açıklamalarınızda bu noktaya değinmeniz halinde sorununa çözüm bulan ziyaretçileriniz sizi tercih edecektir.

4. Rakiplerinizden Farklı Olun

Rakiplerinizin ürün açıklamalarını inceleyin. Onlardan farklılaştığınız noktada ziyaretçinizi etkileyebilirsiniz. Herhangi bir ürününüz için “mükemmel verim”, “mükemmel tasarım” ve benzeri ifadeler kullanmaktan kaçının. Bunları rakipleriniz de zaten kullanıyor. Ziyaretçiniz de emin olun gayet akılı ve herhangi bir ürünün mucize sonuçlar doğurmadığının farkında. Ürününüz mükemmel olsa dahi bu tarz açıklamalar inandırıcılığı düşürebilmektedir. Bu nedenle “mükemmel kalite”, “en iyisi burada” tarzında açıklamalardan kaçının. Bunların yerine ilgili ürünün ziyaretçinizin sorununa çözüm olduğunu hatırlatacak somut ifadeler kullanın.

5. Müşterilerinizin Aklında Kalacak Açıklamalar Yapın

Ziyaretçilerinizin aklında kalmaya çalışın. Yapılan pek çok araştırma ve sizin de kişisel deneyimleriniz de gösterecektir ki, eğer bir kişinin aklında bir ürün varsa, bu ürüne karşı satın alma isteği giderek artıyor. Bu durumda satın alma istek evresine gelen bir ürün için ziyaretçi tarafından araştırmalar başlar ve müşteri kendisine en uygun hissettiği ürün tercihini gerçekleştirir. Karşılaştırma evresinde rakiplerinizden katma değerli, somut, akılda kalıcı açıklamalar yapmanız ziyaretçinin sizi seçmesindeki nedenlerden olacaktır.

6. Kısa Hikayelerle Anlatımı Basitleştirin

Ürünlerinizle ilgili ziyaretçilerinize hikayeler anlatın. Anlattığınız hikayelerde ziyaretçileriniz kendilerini o ortamda hayal ederek keyifli anlar hayal etmesini sağlayın. Böylelikle o keyifli, mutlu anları kendileri de yaşamak isteyeceklerinden ürünü satın alma istekleri doğacaktır. Kısacası ürünü değil deneyimi ön plana çıkarın.

7. Kolay Okunabilir Açıklamalar Yazın

Ürün ile çok fazla ilgili olmayan ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğu açıklama kısmına bir göz gezdirip geçecektir. Bu nedenle şekil itibari ile açıklamaların kolay okunabilir olmasına özen gösterin. Özellikleri maddeler halinde yazarak, yazıların fontlarını okunabilecek boyuta getirerek ya da yeterli miktarda boş alan bırakarak açıklamanın okunurluğunu artırabilirsiniz.

Bonus: Diğer Bölümleri İhmal Etmeyin

Ürünü satın almaya teşvik eden tek şey ürünle ilgili somut açıklamalar değildir. Aynı zamanda iade, taksit, kargo gibi açıklamalar da ürünü satın almaya teşvik eden unsurlardır. Bu tür ek açıklamaları da yukarıda izah ettiğimiz özelliklerde yapmayı ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir:
Web Analiz Raporlarında İhtiyacınız Olacak 9 Ana Başlık
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] YouTube’da Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 7 İpucu

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
Kişiselleştirilmiş E-posta ile Müşteri Sadakatini Artırmanın Yolları

Şirketlerin büyük bölümü kendi e-posta pazarlama stratejilerini oluşturabiliyor ancak kimi zaman bu stratejilere rekabet için yeterli olamayabiliyor. Rekabetin hızla arttığı e-posta...

Kapat