Dijital Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

E-ticarette Terk Edilmiş Sepetleri Satışa Dönüştürmenin 4 Yolu

E-ticaret sitelerinin üstesinden gelmekte en çok zorlandığı konulardan biri de alışveriş sepetinin terk edilmesidir. Ancak kabul edelim ki alışveriş sepetinin terk edilmesi, e-ticaretin kaçınılmaz bir parçasıdır. Yine de buna olumlu bakmak gerekir. Terk edenlere kayıp müşteriler olarak bakmak yerine onları kurtarılabilecek potansiyel müşteriler olarak görmelisiniz.

Hepimizin çok iyi bildiği gibi e-ticaret sitesine gelen ziyaretçilerin ilk ziyaretlerinde araştırma süreci hakim olduğundan genellikle bir satın alma işlemi yapmazlar. Ancak, yapılan bütün araştırmalar bu ziyaretçilerin en az %50’sinin geri dönerek, tekrar alışveriş sürecine devam ettiğini ortaya koyuyor. Alışveriş yapan bir kullanıcı web sitenizi terk ettikten sonra ne kadar çok hedef alınırsa sepetleri kurtarma olasılığı da o kadar yüksek olur. Bunun nedeni, istenilen ürünü ne kadar çok gördükleri, ilgilerinin artması ve satın almayı gerçekten düşünüyor olmalarıdır. Kısacası sepetlerini terk eden müşterileriniz büyük bir satış potansiyeline sahip. Peki terk edilmiş sepetleri nasıl satışa dönüştürebilirsiniz?


1- Çıkış Kararına Duyarlı Bir Pop-up İle E-postaları Yakalayın

E-ticaret sitelerinde ayrılan kullanıcıya pop-up gösterim sürecinden daha önce detaylıca bahsetmiştik. Bu tür pop-uplar pazarlama otomasyonu teknolojileri alışveriş yapan kişinin siteyi terk etmek üzere olduğunu tespit ettiğinde ortaya çıkar (fare adres çubuğuna veya geri düğmesine geldiğinde). Pencerenin amacı, alışverişten vazgeçmeye hazır olanları, onlara değerli bir şey vererek sitede tutmaktır. Bu yöntem terk etmeyi azaltır ve Forrester’ın araştırmasına göre ortalama %10 dönüşüm oranı üretiyor (yapılan çeşitli araştırmalarda bu yöntemin bazı şirketlerin dönüşümlerinde % 100 gibi yüksek bir oran görülmüştür).

Pop-upların diğer bir amacı, alışveriş yapan kişinin e-posta adresini yakalamaktır. E-postaları yakalamak terk etmeleri halinde alışveriş yapanlara yeniden pazarlama yapabilmek için gereklidir. E-postaya karşılık değerli bir şey sunarak yapılır, ancak sunulan teşviğin o anda kullanılması gerekmez.

Pop-uplar alışveriş yapan kişiyi her ikisini de yapmaya motive edebilir. Sunulan değer, “alışveriş sepetimi kaydet”, “ziyaretimi kaydet”, bir indirim veya promosyon; örneğin bir saat içinde yapılacak alışveriş ya da ilk alışverişinizde, bültene abone olma seçeneği gibi herhangi bir şey olabilir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Ziyaretçinizi Çok Aşamalı Bir E-posta Yeniden Pazarlama Kampanyasıyla Geri Dönmeye İkna Edin

Müşterinin e-posta adresini elde ettiğinizde sizi terk ettiyse, siteye dönmeye ve alımı tamamlamaya motive etmek için ona ulaşabilirsiniz. Bunun en iyi yolu, çok aşamalı, kişiselleştirilmiş, tetiklenmiş bir e-posta yeniden pazarlama kampanyası kullanmaktır. Terk eden müşterilerle yeniden etkileşime girmenize, güven ve ilişki kurmanıza ve onlara sepetlerini kurtarmak için değerler sunmanıza olanak tanır. 

E-postalar, sepet içeriği, gerçek zamanlı olarak üretilen ürün önerileri ve teşvikler gibi farklı mesajlar ve değerler içerebilir. E-postaların zamanlaması için başlangıç seviyesindeki en iyi uygulama, müşteri siteyi terk ettikten sonra 1 saat, 24 saat ve 72 saat içinde gönderilen 3 e-postadır. Çoğu zaman, ilk e-posta basit bir anımsatıcıdır, ikincisi sorunları çözmek niyetini belirtir ve üçüncü bir teşvik artı aciliyet hissi içerir.


3- Ziyaretçilerinize Web Sitesi Push Bildirimleri Sunun

Terk edenleri web sitenize dönmeleri ve satın alım işlemlerini tamamlamalarını hatırlatmanın başka bir yolu da “web push” bildirimleridir. Mobil push bildirimlerinde olduğu gibi, belirli bir sayfaya yönlendirmek için tıklayabileceğiniz, web sitesi tarafından gönderilen iletilerdir. Bir müşteri bir siteye göz attığında, bu tür bildirimler için kaydolabilir. Bildirimler, kişi siteye göz atmıyorsa bile, şirkete bağlı olarak farklı zamanlarda ve sıklıklarda görünecektir. Bu strateji, alışveriş yapan kişilere sepetlerini gerçek zamanlı olarak hatırlatır ve zamanında etkileşime girer. Ana mesaj, karakter sayısını sınırladığı için kişiselleştirilmeli ve açık ve özlü olmalıdır. Avantajlarınızı vurgulamalıdır (örneğin müşteri hizmetleri, ücretsiz gönderim veya indirim) ve aciliyet duygusu uyandırabilir (örneğin, sınırlı süreli satış).


4- Karşılama ve Sepete Geri Dönüş İçin Kolaylaştırın

Terk eden ziyaretçiniz siteye dönmeye karar verdiğinde, sepeti kurtarmaya teşvik etmeye devam etmelisiniz. Müşteri yolculuğuna devam etmek için e-postanızda veya bildirimde kullandığınız tonun aynısını kullanmaya çalışmalısınız. “Yeniden Hoşgeldiniz” açılır penceresi ile ziyaretçileriniz için web sitenizi kişiselleştirin ve kalıcı çerezlerle alışveriş sepetlerini kaydederek ve sunduğunuz indirimleri otomatik olarak uygulayın.

Şimdi bu stratejileri uygulama ve satışlarınızın artmasını görme sırası sizde. Daha fazla e-posta yakalamaya çalışın, daha fazla müşteriye yeniden pazarlama yapın, daha etkili bir şekilde tekrar pazarlayın ve kampanyaya devam ederek somut deneyim sunmaya çalışın.


Bilgi: Bahsettiğimiz bu adımları Related Marketing Cloud’un sahip olduğu teknoloji ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Demo talebi ve bilgi almak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Üyeliğinden Çıkış Süreci Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası
İçeriğinizi ve İçerik Pazarlaması Çalışmalarınızı Geliştirecek 5 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitenizde Video Kullanmanız İçin 5 Neden

2010 yılında dijital pazarlama konferans ve bloglarında herhalde en çok duyduğumuz konunun videonun gelecek dönemde patlama yapacağıydı. Video ile ilgili öngörülen...

Kapat