Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Ekim Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 7 Konsept ve 45 Önemli Gün Önerisi

Uzun süredir ayın önemli günleri üzerine yazılarımızı paylaşıyorduk ve ne mutlu ki tahminlerimizin çok üzerinde olumlu tepki alıyorduk. Özel günler üzerine hazırladığımız yazılarımızda yönelim değiştirerek, ay içinde kullanabileceğiniz konseptleri öne çıkartmaya başlıyoruz. Bundan böyle özel günleri listelesek de daha çok ayın içerisinde kampanyalarınızda kullanabileceğiniz konsept önerilerinde bulunacağız.


1- Ekim Ayında Öne Çıkan 10 Önemli Gün

Kampanyanıza konsept bulamadığınız ya da var olan konseptlerinizi uyarlamakta zorlandığınız zamanlarda en çok imdadınıza yetişecek yöntemlerden biri de ayın önemli günleridir. Ekim ayı bu anlamda en verimli aylardan biri olarak öne çıkıyor. Neredeyse her sektör için yaratıcı içeriklerin üretilebileceği ekim ayında kampanyalarınızda yararlanabileceğiniz dikkat çeken önemli günleri aşağıda listeledik.

Dünya Yaşlılar Günü 1 Ekim
Dünya Mimarlık Günü 2 Ekim
Dünya Uzay Haftası 4-10 Ekim
Hayvanları Koruma Günü 4 Ekim
Dünya Posta Günü 9 Ekim
Ahilik Haftası 9-16 Ekim
Dünya Ruh Sağlığı Günü 10 Ekim
Dünya Gıda Günü 16 Ekim
Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim
Dünya Tasarruf Günü 31 Ekim

 


2- Cumhuriyet Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim, birlik beraberliğin en çok öne çıktığı günlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu anlamlı güne özel kutlama mesajı yayınlamanız, bu günün değerini bildiğinizi göstermeniz potansiyel müşterilerinizin gözünde her zaman olumlu bir izlenim yaratmanıza neden olacaktır. Size tavsiyemiz sembolik değeri yüksek olan bu günlerde kampanya odaklı bir iletişim çalışması yapmamanız.


3- Kışa Hazırlık

Ekim ayı, sonbaharın etkisinin net olarak hissedildiği, kışın yavaş yavaş kendisini gösterdiği ay olarak öne çıkıyor. Özellikle otomobil ve ev bakımı gibi alanlarda önerilerde bulunabileceğiniz ekim ayında, kışa sağlıklı hazırlanmanın da altını çizebilirsiniz.


4- İş Hayatı

Yazı, tam anlamıyla yaz gibi geçirmeyi seven Türkiye iş hayatının net etkisini okullar açıldıktan sonra ekim ayı gibi hissetmeye başlar. Özellikle B2B alanda faaliyet gösteren şirketlerin, daha çok iletişim yapabileceği ve iletişim çalışmalarının etkilerini fark edebileceği ekim ayında iş hayatına yönelik kolaylaştırıcı hizmet ve ürünler üzerine kampanyalar üretmek etkili olacaktır.


5- Kültür Sanat

Büyük şehirlerde kültür ve sanat etkinliklerinin başladığı ay olan ekim ayında, siz de kültürel faaliyetlerle ilgili içerikler sunan iletişim çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Eğitimli ve yüksek gelir grubu segmentlerinin özellikle önem verdiği kültür sanat etkinliklerine sponsorluk ya da etkinliklerden haberdar etmek, fikir vermek etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan sinema sezonunun da açıldığı ekim ayında alışveriş merkezleri için de önemli bir fırsat ortaya çıkmış oluyor.


6- Spor Müsabakaları

Ekim ayı popüler sporların sezonlarının başladığı ay olarak karşımıza çıkıyor. Futbol milli takımımızın 2018 Dünya Kupası’na katılması yolundaki kaderinin belli olacağı ekimde, futbol sezonundaki rekabet yavaş yavaş etkili olmaya başlayacak. Bunun yanında Avrupa’da ve NBA’de sezonlar açılacak. Ekim ayında dikkat çeken spor müsabakaları ise şu şekilde:

NBA Sezon Açılışı 1 Ekim
Beşiktaş – Trabzonspor 1 Ekim
Fenerbahçe Doğuş- Banvit

Basketbol Cumhurbaşkanlığı Kupası

4 Ekim
Türkiye – İzlanda Dünya Kupası Grup Eleme 6 Ekim
Türkiye Basketbol Ligi Açılışı 7 Ekim
Finlandiya – Türkiye Dünya Kupası Grup Eleme 9 Ekim
Euroleague Sezon Açılışı 12 Ekim
Monaco – Beşiktaş Şampiyonlar Ligi 17 Ekim
Braga – Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi 19 Ekim
Konyaspor – Salzburg UEFA Avrupa Ligi 19 Ekim
Beşiktaş – Başakşehir 22 Ekim
Galatasaray – Fenerbahçe 22 Ekim
Trabzonspor – Galatasaray 29 Ekim

7- Ekim Ayında Dünya Üzerinde Kutlanan İlginç Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize eylül ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Uluslararası Kahve Günü 1 Ekim
Dünya Vejetaryen Günü 1 Ekim
Dünya Habitat Günü 2 Ekim
Erkek Arkadaş Günü 3 Ekim
Taco Yeme Günü 4 Ekim
Dünya Öğretmenler Günü 5 Ekim
Dünya Gülümseme Günü 6 Ekim
Küvet Günü 7 Ekim
Ahtapot Günü 8 Ekim
Evsizler Günü 10 Ekim
Dünya Yumurta Günü 13 Ekim
Dünya Öğrenciler Günü 15 Ekim
Dünya Matematik Günü 15 Ekim
Çikolatalı Cupcake Yeme Günü 18 Ekim
Sakalsız Gezme Günü 18 Ekim
Garsonlar Günü 20 Ekim
Elma Günü 21 Ekim
Kabuklu Yemiş Yeme Günü 22 Ekim
Birleşmiş Milletler Günü 24 Ekim
Dünya Makarna Günü 25 Ekim
İnternet Günü 29 Ekim
Kediler Günü 29 Ekim
İlginizi Çekebilir:
Tasarımcı Olmayanlar İçin Hayat Kurtaran 5 Önemli Tasarım İpucu
Omnichannel Pazarlama Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 4 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Tumblr’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu

Tumblr kişisel blog konseptinine sahip olması, içerik oluşturma ve paylaşımını oldukça kolay hale getirmesi bakımından öne çıkan bir sosyal ağ....

Kapat