Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Ekim Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün

E-posta ile pazarlama iletişimi yapmak için en etkili yollardan biri de özel gün ve haftaları kutlamak ve özel günler konseptine uygun bağlamda içerikler sunmak olduğunu eylül ayına özel içeriğimizde bahsetmiştik. Blogumuzda sunduğumuz yazı hem çok ilgi çekti, hem de çok işe yaradığı için yenileri de talep edildi. Ekim ayı geldi ve ekim ayına özel gün ve haftaları sizin için derledik.

Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim

cumhuriyet-bayrami

Ekim ayının tartışmasız en önemli günü Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş günü olan 29 Ekim. 94. yaşına girecek olan cumhuriyetimizin doğumgünü bu yıl hafta içi yerine, Cumartesi’ye denk geliyor. Bu yüzden tatil ve seyahate yönelik hizmetler veren şirketler biraz şanssız diyebiliriz. Tüketim açısından da çok yoğun tüketimin olduğu bir gün değil Cumhuriyet Bayramı. Ancak Türkiye’nin en çok önem verdiği bu bayramı kutlamak insanların size olan sevgi, ilgi ve saygısına olumlu katkıda bulunacaktır.

Spor

Eylül ayı yazımızda ipucu bölümünde bahsetmiştik. Eğer spor müsabakaları üzerine iletişim kuracaksanız ne olursa olsun, bunu düzenli hale getirmeniz. Çünkü spor müsabakaları düzenli devam eden, bayramlar gibi 1 defaya mahsus günler değil. Şimdi bu ayın önemli spor müsabakalarını inceleyelim.

Ekim Ayında Öne Çıkan Spor Müsabakaları

world-cup-2018

Futbol

2018 Dünya Kupası elemerinde I Grubu’nda mücadele eden milli takımımız iki maç yapacak. 6 Ekim’de Ukrayna’yı Konya’da ağırlayacak olan milli takım, 9 Ekim’de ise zorlu İzlanda deplasmanına çıkacak. Süper Lig tüm hızıyla devam ederken, Avrupa Kupaları’nda yarışan Beşiktaş, Fenerbahçe, Osmanlıspor ve Konyaspor’un da ekim ayı boyunca maçları olacak. Futbol sadece spor odaklı iletişim yapan şirketlerin değil, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin maçlar için başarı dileği ve kutlama e-postası göndermesi, markaya daha ilgiyle bakılmasını sağlayacaktır.

İpucu: Yerel ya da coğrafi segmentleri yapmış bir markaysanız, futbolun gücünden yararlanmak sizin elinizde. Yerel futbol kulüplerini destekleyen e-postalar göndermek de işe yarayacak bir formüldür.

Önemli Müsabaka Tarihleri

6 Ekim Türkiye – Ukrayna
9 Ekim İzlanda – Türkiye
22 Ekim Galatasaray – Trabzonspor
19 Ekim Napoli – Beşiktaş (Şampiyonlar Ligi)
20 Ekim Manchester United – Fenerbahçe (UEFA Avrupa Ligi)
20 Ekim Konyaspor – Braga (UEFA Avrupa Ligi)
20 Ekim Osmanlıspor – Villereal (UEFA Avrupa Ligi)

Basketbol

Türkiye’de ve Avrupa’da basketbol sezonu açılıyor. Erkekler Türkiye Ligi 8 Ekim Cumartesi günü Demir İnşaat Büyükçekmece ile Trabzonspor arasında oynanacak maçla açılırken, Kadınlar Türkiye Ligi ise 22 Ekim’de Botaş-Hatay Büyükşehir maçıyla başlayacak. Erkekler Euroleague ise 12 Ekim’de başlıyor. Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank ve Anadolu Efes’in ülkemizi temsil edeceği Euroleague’de bütün takımlarımız iddialı konumda. Hızla gelişen ve genellikle gelir seviyesi yüksek kitlelerin takip ettiği basketbol üzerine e-posta pazarlama iletişimi yapmak etkili sonuçlar sağlayabilir.

Diğer Önemli Günler

Dünya Yaşlılar Günü 1 Ekim

Büyüklerimiz, sadece bir gün değil, her gün kıymetli. Büyüklerimizle ilgili sosyal sorumluluk hatırlatmaları yapmak, marka değerine olumlu katkıda bulunacaktır. Yaşlılar Günü, özellikle yaşlılara yönelik ürünler satan markalar için etkili iletişim yardımcılarından biri olabilir.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Hayvanları Koruma Günü 4 Ekim

wadDoğayı beraber paylaştığımız, hayvanların önemi ve özen gösterilmesi farkındalığı her geçen gün artıyor. Hayvanlara hassasiyet göstermek hepimizin görevi olduğu gibi markaların da bu konuda yapıcı olmaları ve e-posta pazarlama yoluyla hayvanlara yönelik çalışmalarını paylaşmaları, müşteri aidiyeti için pozitif etki edecektir.

İpucu: Özellikle sosyal sorumluluk bazlı iletişim çalışmalarında doğrudan satış odaklı bir bülten gönderilmesini tavsiye etmiyoruz. Bu tür çalışmalar öncelikle marka farkındalığı ve sadakati için işe yarayacaktır. Sosyal farkındalık çalışmaları, bir sonraki satış odaklı kampanya gönderimlerinde daha dikkate alınmanızı sağlayacak yardımcılardır.

Dünya Uzay Haftası 4 – 10 Ekim

İnsanlık var olduğu günden beri herhalde en büyük hayali ve merağı uzay oldu. Artık uzaya gidebiliyoruz, üstelik Elon Musk’ın açıkladığı programa göre birkaç yıl sonra Mars’a insanlar dahi gidebilecek. Hayallerimiz küçük adımlarla da olsa gelişiyor elbette ancak iletişim çalışmalarında uzayı kullanmak, genç ve yenilikçi algısı yaratmak isteyen markalar için etkili bir yol olabilir.

Dünya Posta Günü 9 Ekim

Posta elektronik de olsa, insanlarla iletişimin en iyi araçlarından biri olmayı halen koruyor. Sanıyoruz bugünü en iyi değerlendirmesi gereken markalardan biri de biziz 🙂 Markalar içinse bu güne özel “ücretsiz kargo” kampanyası düzenlemek verimli sonuçlar getirebilir.

Ankara’nın Başkent Oluşu 13 Ekim

Lokasyon odaklı segmentasyonun en çok işe yarayacağı alanlardan biri. Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci kenti. 13 Ekim ise Ankara ve Ankaralılar için özel bir gün. Ankara’da faaliyet gösteren şirketler için yaratıcı bir içerik fırsatı.

Öneri: Biz blogumuzda mümkün mertebe bütün Türkiye’yi ilgilendiren konulara eğiliyoruz. Ancak sadece Ankara değil, Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinin özel günleri kutlanıyor. Yerel çalışmalar için bu özel günleri ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Dünya Gıda Günü 16 Ekim – Dünya Yoksullukla Mücadele Günü 17 Ekim

Bu iki günü, özellikle bir arada değerlendirmek istedik. Maalesef tüketim toplumu içerisinde israf da hızla yayılıyor. Maalesef kullandığımız gıdaların çok daha fazlasını çöpe atıyoruz. Hem iklim ve suyun korunması hem de yoksullukla mücadele edebilmek için gıdanın verimli kullanılması hepimizin sorumluluğu altında. Aslına bakarsanız bu sorunun herkes farkında ancak genellikle görmezden gelmeye çalışıyoruz. Bu probleme dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak markaların iletişimine olumlu katkıda bulunacaktır.

Dünya Tasarruf Günü 31 Ekim

Markalar olarak en önemli hedeflerimizden biri insanları ürünlerimizi tüketmeye yöneltmek. Ancak sonsuz tüketim de hepimiz için çok faydalı olmayabilir. Tasarruf Günü’nde indirim fırsatları, avantajlar üzerinden iletişim dili geliştirip, özel çalışmalar yapabilirsiniz.

Diğer Önemli Günler

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası
3 Ekim Dünya Habitat Günü
3 Ekim Dünya Mimarlık Günü
3 Ekim Dünya Konut Günü
10-14 Ekim Ahilik Haftası
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
14 Ekim Dünya Standartlar Günü
24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü
26 Ekim Hasta Hakları Günü
29 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası
31 Ekim Uluslararası Karadeniz Günü

Yukarıda bahsettiğimiz bu önemli günlerin hepsinde e-posta pazarlama çalışması yapabileceğiniz gibi, kendi bağlamınızı koruyacak bazılarında da e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca sadece e-posta pazarlama değil, tüm pazarlama çalışmalarınızda bahsettiğimiz özel günlerden ilham alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
E-bülten İçeriği İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ücretsiz Kaynak
Mutlaka Öğrenmeniz Gereken 8 E-posta Pazarlama İstatistiği
Önceki yazıyı okuyun:
Etkili Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin 6 İpucu

SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarında anahtar kelime araştırmasının önemi tartışılmaz. Eğer siteniz yanlış anahtar kelimeler üzerine kuruluysa, arama motorları ve müşterilerinizin...

Kapat