E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Yaşam Döngüsü Kampanyaları

En Çok Kullanılan 5 Pazarlama Otomasyonu Kampanyası

Pazarlama otomasyonları, listenizde bulunan abonelere, onlarla kurduğunuz bağlantının farkında olduğunuzu göstermenin ideal bir yoludur. Hedef kitleniz ile kurduğunuz bağlantının farkında olduğunuzu göstermek ve onlarla ilişkilerinizi geliştirmenin yöntemlerinden biri olan pazarlama otomasyonları yardımıyla, müşteriniz ister yeni bir ürün satın almış olsun, ister uzun süreli müşteriniz olsun, iletişim kurmak istediğiniz bu kişilere, onları doğru hedefleyen, ilgili e-postalar, zamanında ve yerinde gönderilebilir.

Kulağa zor mu geliyor? Bu tip kampanyalar basit bir kavram olan harekete geçirmeye dayalı etkinlikler etrafında kurulmuştur. Bir e-posta pazarlama kampanyasını harekete geçiren olaylar, kişilerin sizden e-posta almak için yeni kayıt yaptırmış olmasından, web sitenizden yeni bir hizmet satın almalarına kadar geniş bir yelpazeye yayılır. Ve en önemlisi, bu gerçekten işe yarar!

Öneri: Pazarlama otomasyonu ile ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Müşterinin yaşam döngüsü olaylarını hedef alan harekete geçirmeye dayalı mesajlar oldukça etkili bir pazarlama tekniği olmakla birlikte; pazarlamacılar çoğu zaman, otomatikleştirilmiş yaşam döngüsü programını uygulamalarını sağlayan araçların kullanımının zor olduğunu düşünmektedir. Bu da çok değerli bir pazarlama aracından yeterince yararlanılmamasına neden olur ve birçok şirket için e-posta pazarlama yatırımlarının getirisini azaltır.

Yeni abonelere hoş geldiniz mesajı göndermekten, onları ürünlerinizi satın alan müşterilere dönüştürmek gibi pek çok alanda kullanılan pazarlama otomasyonlarının, dijital pazarlama çalışmalarınızda yaygın olarak kullanım alanları şu şekildedir.

Karşılama ya da Hoş geldiniz Programı

Hoş geldiniz e-postası konusunda da detaylıca anlattığımız gibi yeni bir abone veya müşteriye markanızı tanıtan, güven oluşturan, onları bilgilendiren ve aboneyi ilk satın almaya yönlendiren veya aboneyi ürünlerinizi satın alan bir müşteriye dönüştürmek için gerekli diğer adımları attırmaya çalışan programlardır.

İşlemi Yarıda Bırakan Müşterilerin Devam Etmesini Sağlama Programı 

Bir ürünü satın almaktan veya bir formu tamamlamaktan vazgeçmiş olan müşterilere pazarlama otomasyonu yardımıyla otomatik teklifler gönderilebilir. Bu sayede müşterileri, bir süreci tamamlamaya teşvik ederek kaybedilen kazancı etkin bir şekilde yeniden yakalayabilirsiniz.

Satın Alma Sonrası Programı 

Pazarlama otomasyonu yardımıyla satın alma sonrasında müşterinizle iletişime geçmeniz mümkün. Böylece, müşterinizle kurmuş olduğunuz ilişkiyi güçlendirmiş olursunuz ve sizi başkalarına tavsiye etmelerini sağlayacak ve ağızdan ağza pazarlamayı hızlandıracak adımlar atabilirsiniz.

İpucu: Satın alma sonrası programı, memnuniyet anketi olduğu gibi bir ya da birden fazla satın alma gerçekleştirmiş olanlara kendini önemli hissetmelerini sağlayacak, hediye, kupon ya da indirim olabilir.

Geri Kazanma Programı 

Müşterilerinizden bazıları sizden sürekli alışveriş yapmaya ya da etkileşim kurmaya yönelirken, bazılarıysa doğal olarak sizden alışveriş yapmayı bırakabilir. Pazarlama otomasyonu yardımıyla belirli bir süre boyunca sitenizi ziyaret etmeyen veya herhangi bir ürün satın almamış olan müşterilerinizi segmente edebilirsiniz. Bu segmente yönelik özel mesajlar gönderebilir, onları tekrar geri kazanmak için yeni yollar üretebilirsiniz. Daha az aktif segmentlerle etkileşiminizi arttırarak, hem gelir hem de ulaşabilirliğinizi geliştirebilirsiniz. Listenizdeki bazı insanlar aslında sizden mesaj almak istemiyorsa onları da bu tür kampanyalar sayesinde bulabilir ve listenizi daha temiz hale getirebilirsiniz.

İpucu: Yeniden geri kazanma programlarında yaygın olarak kullanılan yol, satın almaya teşvik eden bir hediye ya da indirim önerisinde bulunmaktır. Ancak bazı müşteriler, sizden indirimden çok gelen kampanya mesajlarının kendilerine hitap etmediği için alışveriş yapmamaktadır. Onları da tekrar kazanabilmek için hoşlandığı konuları öğrenmeye çalışan mesajlar gönderip, öğrenerek; onları hedefleyecek yeni kampanyalar yaratabilirsiniz.

Etkinlik Geri Sayma Programı

İnsan davranışları genellikle kendini tekrar eden ve öngörülebilen davranışlardır. Diyelim ki bir telefonu lansman döneminde satın alan biri genellikle o telefonun yeni versiyonu çıktığında yeni versiyonuyla da ilgilenmeye meyillidir. Bunun gibi bir ürün ya da ürün grubunu satın almış olan insanları pazarlama otomasyonu yardımıyla segmente edebilir ve yakın zamanda yenisi çıkacak o ürünün geri sayımına yönlendirebilirsiniz. Bu müşterilere “yeni x’e kavuşmanıza şu kadar gün kaldı”, “eğer şimdi alırsanız yanında x hediye” gibi seri bilgi mesajları ve onları hedef alan teklifler gönderebilirsiniz.

euromessage pazarlama otomasyonu platformu, kullanıcıların kolay anlayabilmesi ve yönetebilmesi için kurgulanmıştır. Öte yandan platformun kullanma sürecini basitleştiren, kullanımı kolay araçlar geliştirmek için sürekli çalışma halindeyiz. Geliştirdiğimiz araçların bir çoğu, yaygın olarak kullanılan pek çok pazarlama, satış ve CRM platformlarıyla da entegre çalışabilecek araçlardır. Hangi araçları kullanabileceğiniz hakkında bir fikriniz yoksa danışmanlarımız ile görüşerek, pazarlama otomasyonlarımızın nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bilgi ve eğitim alabilir, demo çalışması yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta
Haziran Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sitesinde Segmentasyon Nasıl Yapılır?

Segmentasyon, belirli bir pazarı herhangi bir özelliğine göre bölümlendirme işlemine verilen addır. Segmentasyon işlemi, ilgili bölüme dönük hizmetlerin ve pazarlama iletişiminin yine...

Kapat