E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Etkili E-posta Konu Satırı Yazabilmek İçin 5 Öneri

Search Engine People’da yayınlanan araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 33’ü e-postayı açarken, yalnızca konu satırına göre karar verirken, yine aynı araştırmaya göre kullanıcıların %69’u spame basmalarını etkileyen en önemli faktörün konu satırı olduğunu belirtiyor. Araştırma verileri bir tarafa, son kullanıcı olarak hepimiz benzer davranış içinde değil miyiz? İlgimizi çekmeyen konu satırlarına sahip e-postaları açmakta ne kadar aceleci davranıyoruz? Pazarlama e-postaları açısından düşünelim, ilgi çekmeyen konu satırına sahip kampanya e-postalarının ne kadarını açmaya yöneliyoruz? Tabii ki yanıt çok az olacaktır.

Kabul ediyoruz ilgi çekici konu satırı yazmak kolay bir iş değil. Hedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başarabilmek ve açılma oranlarını arttırabilmek için bir e-posta kampanyası üzerinde uzun süre çalışıyorsunuz. Bu durum konu satırınızı yazarken üzerinizde baskı oluşturarak etkili sonuçlara ulaşmanızı da engelleyebilir. Unutmamanız gereken nokta şu ki, her hedef kitle farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla bir başkasının fikrini kendi e-postalarınızda uygulamaya çalışırsanız bu büyük ihtimalle işe yaramayacaktır. Eğer etkili konu satırları oluşturabilmek için hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiği konusunda kafanız karışıksa, size yardımcı olabilecek 5 ipucuna göz atabilirsiniz.


1- Hedef Kitlenize Ne Elde Edeceklerini Söyleyin (bir değer sunun)

Birçok marka, dikkat çekici olabilmek ve farkındalık yaratmak amacıyla konu satırlarında farklı kelime oyunları ve emojiler kullanabiliyor. Her ne kadar mizahi ve eğlenceli olmak bazı durumlarda hedef kitlenizin ilgisini çekebilmeniz için etkili bir yol gibi gözükse de, konu satırlarınızı oluştururken asıl amacınızın müşterilerinize e-postanızda ne bulacaklarını anlaşılabilir bir şekilde belirtmek olduğunu unutmamalısınız. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar:

  1. E-postanızın gerçek içeriğini açıklayın
  2. E-postanızı açtıkları takdirde elde edecekleri değeri belirtin
  3. Konu satırlarınızın aboneleriniz için yanıltıcı olmamasına dikkat edin

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Karakter Sayısıyla Oynayın

Pazarlamacılar konu satırında yaygın olarak 40-50 karakter kullanmayı tercih ediyor. Bu tercihte, mobil cihazlardaki karakter sınırlamaları da etkili elbette. Çünkü mobil cihazlarda etkili açılma ve okunma sonuçları alabilmeniz için, konu satırlarının kısa ve öz olması gerekiyor. Mobil önemli ancak size küçük bir önerimiz var, kendi gelen kutunuza bir göz atın ve hangi konu satırlarının daha dikkat çekici olduğuna dikkat edin. Herkes aynı karakter sayısını kullanırken, farkındalık azalıyor olabilir. Farkındalığı arttırmak için kısa ya da normalden biraz daha uzun konu satırları denemeyi neden düşünmeyesiniz? Bu nedenle, karakter sayıları bu aralığın üstünde ya da altında olan konu satırları çok daha dikkat çekici olabilir.


3- Kendiniz Olun

Dijital pazarlamanın sağladığı sayısız avantaj bulunuyor olsa da, en büyük eksiklerinden biri müşterinizle doğrudan iletişim ve samimiyet kurmaya izin vermeyen bir yapısının olması. Samimi ve gerçek bir iletişim dili, bu eksikliği gidermenize yardımcı olabilecek önemli yollardan biri. Konu satırlarınız konusuna dönersek, konu satırınızda da olabildiğince markanız ve hedef kitleniz için uygun olacak şekilde doğal, samimi ve içten bir dil oluşturmaya özen göstermelisiniz. Örneğin konu satırınızda emoji kullanıp kullanmama konusunda kararsızsanız öncelikle bu durumun marka kimliğinize uyup uymayacağını ve aboneleriniz tarafından nasıl karşılanacağını düşünebilirsiniz. Bazı markalar ve hedef kitleleri için eğlenceli ya da esprili bir dil ile oluşturulmuş konu satırları sorun olmayabilir. Eğer etkileşimli marka diline sahip bir perakendeci için çalışıyorsanız, hedef kitleniz çeşitli sözcük oyunları içeren konu satırınızdan hoşlanacaktır. Fakat daha resmi bir marka dili olan işletmelerin konu satırlarında çeşitli emojiler kullanılması hedef kitleleri tarafından hoş karşılanmayabilir.


4- Önizleme Metninizi Gözardı Etmeyin

İnsanlar e-postalarınızı aldıklarında genellikle ekrana göz atarlar. O süreçte başlık kadar dikkat edilen diğer bir alan da önizleme alanıdır. Çoğu marka tarafından genellikle ihmal edilen önizleme metni aslında e-posta stratejilerinde oldukça önemli rol oynar. Önizleme metni doğru bir şekilde oluşturulduğu takdirde konu satırını destekleyerek açılma oranlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir fakat yanlış bir stratejiye sahip ise sonuçlar pek de iç açıcı olmayabilir. Önizleme metni e-posta konu satırınızı tamamlayıcı bir içerik ve dile sahip olmadığı takdirde büyük bir ihtimalle konu satırının etkisi de azalacaktır. Kısacası, önizleme alanını en doğru şekilde nasıl kullanacağınızdan emin olmalısınız. Böylelikle, yalnızca bir eksikliği önlemekle kalmaz aynı zamanda konu satırlarınızı genişletebilir ve hedef kitleniz için çok daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.


5-  Tekrar Tekrar Test Edin

Elbette hedef kitleniz ile ilgili çeşitli varsayımlarda bulunabilirsiniz fakat istek ve beklentilerini doğru bir şekilde karşılayabilmeniz için bu varsayımlar yeterli olmayabilir. Bu noktada çeşitli A/B testleri ile hedef kitlenizin tam olarak nelerden hoşlandığını öğrenebilir ve edindiğiniz bilgiler sayesinde çok daha dikkat çekici konu satırları oluşturabilirsiniz. Böylelikle açılma oranlarınızı da başarılı bir şekilde  arttırmış olursunuz. Öte yandan, sektörel değişimler ve teknolojik gelişmelerle birlikte hedef kitlenizin tercihleri de sürekli olarak değişebilir. Ayrıca, e-posta listenize yeni ve farklı insanlar eklenebilir. Dolayısıyla, tüm bu değişimlere ayak uydurabilmeniz için yapacağınız testlerle hedef kitlenize dair devamlı olarak yeni veriler elde edebilir ve bu doğrultuda çok daha etkili olabilecek e-posta stratejileri geliştirebilirsiniz. Son olarak, A/B testlerinizde yeni ve göze çarpan şeyler denemekten korkmayın. 

İlginizi Çekebilir:
[KONTROL LİSTESİ] 50 Maddede Geri Dönüş Sağlayan E-Posta Yaratmanın İpuçları
Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta