Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Etkili Tasarım Yapmanıza Yardımcı Olacak 7 Temel Tasarım Kuralı

Pazarlama ve iletişim dünyasındaki tüm profesyonel çalışma alanları gibi, tasarım da belli başlı disiplin ve kurallar etrafında şekillenir. Tipografi, düzen, arayüz, renkler ve desenler gibi bir çok tasarım ögesini bir araya getirerek, bir bütün oluştururken uyulması gereken kurallar ve püf noktaları vardır. Bazen bir tasarımın iyi görünüyor olması, insanlarla güçlü etkileşimler kuracağı anlamına gelmiyor. Dolayısıyla, temel tasarım kurallarına bağlı kalarak ürettiğiniz her türlü görsel(web sitesi, logo, basılı materyal vs) içerik daha verimli ve somut geri dönüşler yaratacaktır. Bu temel kuralları gözden geçirelim.


1- Karakter Aralığınızı Belirleyin

Karakter aralığınızı belirlemeden işe başlamak, tasarımcılıkta yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir, dolayısıyla ilk adım olarak karakter aralığına karar vermelisiniz. Bu ilk adımı harfler arasındaki boşluğu düzenleyerek bile gerçekleştirebilirsiniz. Harflerin arasındaki boşluk tasarımınızın okunurluğunu ve düzenini yüksek derecede etkileyen bir faktördür. Karakter aralığınızın öncelik olmasının nedeni; tasarımınızdaki kelimelerin rahatça okunabilecek ve estetik anlamda göze hitap edecek şekilde düzenlenmesini sağlamasıdır.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Çalışmalarınızı Her Zaman Grid Üzerinde Tasarlayın

Tasarımın temel taşlarından olan gridler, bir tasarımı doğru yapıya oturtmanızı sağlayan olmazsa olmaz şablonlardır. İyi planlanmış bir grid tasarımınızı düzensiz bir görüntüden uzaklaştırıp temiz, anlaşılabilir ve etkileyici bir tasarım haline getirebilir. Tasarımınıza uygun hale getirip kullanabileceğiniz değişik boyut ve şekillerde pek çok grid bulabilirsiniz. Grid, kıvrımları daha düzgün, göze ve estetik algısına hitap eden, daha tutarlı tasarımlar yapabilmenize ortam sağlar.


3- Tasarımınızı Herkes Tarafından Okunabilir Hale Getirin

Pek çok tasarımcı bir tasarımı kendisi okuyup, algılayabildiğinde, bunun yeterli olduğunu düşünür. Ne yazık ki bu yeterlilik, herkeste aynı etkiyi yaratmayabilir. Tasarımın öncelikli amacı, insanlarla iletişim kurmaktır. Dolayısıyla, herkesin etkileşime girebileceği oranda basit ve anlaşılabilir tasarımlar oluşturmalısınız. Tasarımın herkes tarafından okunabilmesini için, tüm tasarım bileşenlerini uyum içinde kullanmaya özen göstermelisiniz.

  • Yazı ve arka plan renklerinin kontrastını düşük tutmaktan kaçınmalısınız. Aralarındaki kontrastı yüksek tutarak, içeriğin kolay okunabilir olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bütün kelimeleri büyük harflerle yazmak, tasarımınızın okunmasını zorlaştırabilir. Büyük ve küçük harfleri bir arada kullanarak, okumayı kolaylaştıran küçük harfleri tercih etmelisiniz.

4- Tasarımınızın Akışı Düzenli Olmalı

Rahat ve hedefe odaklı tasarımların insanlar üzerinde daha çok etki bıraktığı bilinen bir gerçek. Tasarım dünyasındaki en önemli hedef, görselleri kullanarak her bir kelimenin önemini karşıya aktarabilmektir. Böylece tasarımınızda vurgulamak istediğiniz noktalara daha kolay dikkat çekebilirsiniz. Düğün davetiyelerinde dikkat çekilmek istenen bilgilerin kalın fontlarla yazılması gibi, siz de tasarımınızı önemsediğiniz kısımları vurgulayacak şekilde düzenlemelisiniz.


5- Günümüzün Trendi: İki Boyutlu Tasarımlar

İki boyutlu tasarımlar, son zamanlarda ağırlıklı olarak gözümüze çarpan trendler arasında yer alıyor. İçerik oluştururken asıl dikkat etmeniz gereken nokta, tasarımın pratik ve bir amaç doğrultusunda oluşturulmuş olması. Bununla beraber minimalizmi logo ya da web site tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.


6- Yazıları Genişletmek Yazı Tipi Stillerini Bozabilir

Tasarım konusunda en sık yapılan hatalardan biri de  yazı katmanlarını genişletmektir. Fontlar her harf için belli bir stile ve düzene sahip olduğundan, yazı katmanlarınızı genişleterek bu stili ve düzeni bozmamalısınız. Fontların orijinalliğini bozmak, yazınızın etkileyiciliğine çok ciddi zararlar verebilir.


7- Tasarımlarınızı Kendi Amacınız ve Kullandığınız Araca Uygun Düzenleyin

Tasarımınızı hangi amaç için oluşturuyorsunuz? Bir web sitesi, bir dergi, bir reklam panosu ya da bunlara benzer bir ortam için mi? Tasarımınızı kimlerin göreceğini ve bu insanların beklentilerini bilerek tasarımınızın etkileşimini artırabilirsiniz. Eğer tasarımı kim ya da ne için yaptığınızı belirleyemezseniz, amacına uygun tasarımlar yapmanız son derece güç olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitenizin Dönüşüm Oranını Yükseltmek İçin 10 İpucu
E-posta Pazarlama, Kişiselleştirme ve Segmentasyon Hakkında Dikkat Çeken 24 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
[İNFOGRAFİK] E-postalarınızın İçeriğinde Dikkat Etmeniz Gereken 10 İpucu

E-posta gelen kutularında ve internet üzerinde rekabetin hatırı sayılır boyutlara ulaştığı düşünülürse, alıcıların dikkatini çekmek için sınırlı sayıda fırsata sahip...

Kapat