Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Eylül Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 10 Önemli Gün

E-posta pazarlamasında içerik konusu bulmak için sıklıkla başvurduğumuz yardımcılardan biri de önemli gün ve haftalar. Bu dönemleri göz önüne alarak yapacağınız kampanyalar sayesinde satışlarda önemli pozitif etki yaratabileceğiniz gibi, marka değerinize, müşteri sadakatine, kendinizi müşterilerinize hatırlatmanıza yardımcı olur. Eylül ayında, kendi e-posta pazarlama kampanyalarınızda kullanmak isteyebileceğiniz öne çıkabilecek önemli gün ve gelişmeleri sizin için derledik.

Kurban Bayramı 12-15 Eylül

Neredeyse tamamı müslüman olan Türkiye’de Kurban Bayramı en çok önemsenen dini bayramlardan biri. Özellikle giyim alışverişlerinin yükseldiği Kurban Bayramı öncesinde, tüketim genellikle artıyor ve perakendeciler için önemli fırsat oluşturuyor. Perakendeci olmasanız dahi ne olursa olsun bayramı kutlama mesajı göndermenizi tavsiye ediyoruz. 

Tavsiye: Kurban Bayramı ve Ramazan Bayramı’nda yapılabilecek iletişimler birbirine çok benziyor. Kurban Bayramı’nda yapabileceğiniz e-posta pazarlama iletişimi ile ilgili ilham alabileceğiniz Ramazan Bayramı Kampanyası yazımızı öneriyoruz. 

Okullar Açılıyor

okula-donus-kampanyalari

20 milyon öğrencinin var olduğu Türkiye, eylül ayında okula dönüyor. Sadece öğrenciler için değil aileler için de heyecan dolu bir dönem olan okulların açılışını kutlamak genellikle etkili sonuçlar verecektir. 19 Eylül’de açılacak okullar öncesinde(belki birkaç hafta daha sürecek şekilde) kırtasiye, giyim, spor giyim gibi sektörler doğal olarak aşırı hareketli oluyor. Özellikle bu sektörlerde çalışan perakendecilerin kutlama dışında, okulların açılışını merkeze alacak şekilde kampanyalar düzenlemesi oldukça etkili sonuçlar doğuracaktır.

Spor Müsabakaları

Spor, özellikle de futbol herhalde Türkiye’nin en fazla takip ettiği etkinlik. Özellikle derbiler, milli takım ve Avrupa Kupası maçları en önemli gündem maddesi haline geliyor.

İpucu: Size tavsiyemiz spor müsabakalarıyla ilgili kutlama, bilgilendirme, başarı dileği gibi konularda e-posta iletişimi yapacaksanız, bunu düzenli halde devam ettirmenizdir. Mesela sadece milli takım başarı dileği/kutlaması yapacaksanız, her maç öncesi/sonrası bunu yapmanız. Derbilerde yapıyorsanız, her derbide bunu devam ettirmeniz.

Eylül Ayında Öne Çıkan Spor Müsabakaları

Milli Takım

Fifa 2018 Dünya Kupası eleme maçlarına, 5 Eylül’de Zagrep’te yapacağımız Hırvatistan maçıyla başlıyoruz. Milli maç olduğu için sadece spor malzemeleri ya da spor iletişimi yapan şirketlerin değil Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin maç öncesinde ve sonrasında başarı dileği ve kutlama e-postası göndermesi, e-posta listesindeki insanların markaya daha sempatiyle bakmasını sağlayacaktır.

russia_2018_fifa_pattern

Derbiler

Eylül ayında tek derbi olacak, o da 25 Eylül’deki Beşiktaş-Galatasaray derbisi. Vodafone Arena’da yapılacak karşılaşma aynı zamanda sezonun da ilk derbisi olma niteliğinde. Maç öncesinde ve sonrasında kampanya ya da başarı dileğinde bulunabilirsiniz. Futbol takımına duyulan sadakat ve bağlılıktan doğrudan yararlanmış olabilirsiniz.

İpucu: Sürekli bahsettiğimiz segmentasyon ve müşterilerinizi tanıma konusu işte tam burada devreye giriyor. Eğer listenizdeki müşterilerinizin hangi takımı desteklediğini bilebilirseniz, maç öncesi başarı dileği mesajlarınızı ikiye ayırır. Beşiktaşlılara, Beşiktaş’ı merkeze, Galatasaraylılara ise Galatasaray’ı merkeze alacak şekilde bir e-posta hazırlayıp, gönderebilirsiniz.

Avrupa Kupaları

Eylül ayı futbol takımlarımızın Avrupa Kupaları maçlarına başladığı ay olacak. Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek Beşiktaş’ın grup maçları 13 ve 27 Eylül tarihlerinde oynanacak. Avrupa Kupası’nda mücadele edecek Fenerbahçe, Osmanlıspor ve Konyaspor ise 15 ve 29 Eylül’de sahaya çıkacaklar. Tüm maçların öncesinde ve sonrası başarı dileği, kutlama ve ilgili kampanya üretebiliyorsanız kampanya e-postaları gönderebilirsiniz.

İpucu: euro.message’ın coğrafi segmentasyonundan yararlanarak Konyaspor ve Osmanlıspor’a yönelik sadece o kentleri kapsayacak e-postalar göndermeniz mümkün. Eğer spor iletişimini önemsiyorsanız, sadece Avrupa Kupası maçları öncesinde değil ayrıca tüm şehir takımlarının maçları öncesinde coğrafi segmentasyondan yararlanarak e-postalar gönderebilirsiniz.

Diğer Önemli Günler

1 Eylül Dünya Barış Günü

Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerimizde barışı öne çıkarabilecek bir e-posta kampanyası hazırlayabilirsiniz.

Peace

8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü

Kitap okuma oranının çok düşük olduğu ülkemizde, bu konuyu sosyal sorumluluk olarak dile getirecek şekilde bir e-posta hatırlatması, hatta okumaya teşvik edici bir e-posta pazarlama kampanyası üretmeniz mümkün.

19 Eylül Şehitler ve Gaziler Haftası

Sıkıntılı günler geçiren ülkemizin özellikle ciddi anlamda insan kaybı yaşadığı bir gerçek. Şehit ve gazilerimizi e-posta ile de olsa anmak hem moral olacaktır, hem de müşterilerimizin bu konuya olan farkındalığını arttıracaktır.

26 Eylül Dil Bayramı

Türkçemizin bayramı olan bu günü hatırlatan ve kutlayan bir e-posta hazırlamak etkili olacaktır. Tabii burada farkındalık ve önemliliği gösterecek içerik ve bağlama özen göstermeyi unutmamak gerekiyor.

27 Eylül Dünya Turizm Günü

Dünyanın en büyük turizm ülkelerinden biri olan Türkiye, Turizm Günü’ne özel önem atfeden ülkelerden biri. Seyahat acentaları, tur operatörleri, oteller, seyahat web siteleri için en verimli kampanya konularından biri olan Turizm Günü. Turizmin görece azaldığı dönemde düzenlenebilecek bir indirim kampanyası veya tur paketi, “ölü sezon”da etkili olabilecek yöntemlerden biri.

Yukarıda bahsettiğimiz bu önemli günlerin hepsinde e-posta pazarlama çalışması yapabileceğiniz gibi, kendi bağlamınızı koruyacak bazılarında da e-posta gönderebilirsiniz. Burada iki temel konu bulunuyor. Birincisi kendi bağlamınız, ikincisi ise sizin yaratıcı şekilde iletişim kurabilecek e-posta içeriğini üretmeniz.

İlginizi Çekebilir:
Babalar Günü Dijital Pazarlama Kampanyanız için 8 Öneri
Dijital Analizin CRM Sistemine Aktarımının Sağlayacağı 4 Fayda
Önceki yazıyı okuyun:
Web Sayfalarının Kişiselleştirilmesinde 4 Aşama

Internetin hayatımıza girdiği ilk yıllarda web sayfaları herkes için aynıydı. Ziyaretçilerin site üzerindeki davranışları ve daha önceki site ziyaretleri dikkate...

Kapat