Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Facebook, Instagram ve Twitter’da Takipçilerinizi Arttırmak İçin 14 İpucu

Dijital pazarlamada verimli sonuç alabilmek için en önemli parçalardan biri haline gelen sosyal medyadaki önemli çalışmalardan biri de takipçi sayısı artışı konusudur. Pek çok marka ya da kurum sosyal medya takipçilerini arttırmak için çaba göstermekte ancak büyük bölümü arzuladığı başarıya ulaşamamakta. Özellikle Facebook, Instagram ve Twitter’da takipçi sayınızı arttırabilmeniz için dikkat etmeniz gereken temel unsurları ve sonrasında sosyal ağlara özel, kolayca bulunmayacak ipuçlarını listeledik.


Genel Bilgiler

1- Acele Etmeyin

Sosyal medyada pek çok markanın yaptığı en önemli hatalardan biri de takipçi sayısını hızla arttırmaya çalışmaktır. Oysa hiç bir işiniz kısa sürede hayata geçmediği gibi sosyal medyada da takipçilerin artması o kadar kolay ve basit değildir. Acele etmeden sağlıklı ve tutarlı bir takipçi edinme stratejisi kurmanız önemlidir. Panik yaparak, hileli yollara başvurarak takipçi sayısını arttırıyor gibi gözükseniz dahi “gerçekten” sizi takip eden takipçi yaratmak biraz sabır ister.

2- Reklamlardan Yararlanın

Sosyal medyada takipçi sayısını arttırmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Organik etkileşimi arttırmak için çalışırken bir yandan sosyal medya reklamlarını da kullanmayı ihmal etmeyin. Sosyal medyanın en büyük avantajlarından biri reklamların diğer dijital pazarlama araçlarına göre kıyasladığınızda daha uygun fiyatlı olmasıdır. Uygun fiyatı, rekabet avantajı olarak kullanabilirsiniz.

3- Yüksek Kalite Fotoğraflar Kullanın, Videoları Dahil Edin

Kullanacağınız fotoğrafların kalitesi olabilecek en yüksek kalitede olsun veya size uygun, gerçekten bağlamı koruyan stok fotoğraflar kullanın. Videoların çok fazla erişim ve etkileşim sağlamasından sonra bunlar mutlaka sosyal medya stratejinizde olmalı. Bu konuda gerilmeyin, basit videolarla bile harika bir etki yaratabilirsiniz.

4- Tutarlı Olun

Sadece sosyal medyada değil, tüm iletişim süreçlerinde başarılı olabilmek için tutarlılık en önemli noktaların başında geliyor. Sosyal medyada gelişigüzel zamanlarda paylaşım yapmak, frekansı tutturamamak, içerikler arasında bağlamı koruyamamak takipçilerinizin kafasının karışmasına neden olacaktır.  Yeteri kadar paylaşım yapmamak da yine sosyal medyada arzuladığınız takipçi sayısına ulaşamamanıza neden olur. Takipçi sayınızı arttırabilmek için sistemli ve tutarlı bir paylaşım düzeninizin olması gerekir.

5- Hikayenizi Düşünün

Sosyal medyada bir paylaşım veya kampanya oluştururken anlatmak istediğiniz hikayeyi düşünün. Hikayenizi mümkün olduğunca ana iletişim planınız ve ana hikayenizle uyumlu kullanın. Hikayenizin olması demek kanallarınız için mesajlarınızı ve içeriklerinizi işlemeniz için yolunuzun ve yönünüzün olması anlamına gelir. Yolunuzu bulduktan sonra zaten sandığınızdan çok daha hızlı ve organik büyüme gerçekleştireceğinizden emin olabilirsiniz.

6- Hedef Kitle Analizinizi Yapın

Her iletişim aracı ve kampanyasında olduğu gibi hedef kitlenizi doğru belirleyin ve bu kitleye uygun sosyal medya iletişimi planlayın. Hedef kitlenizle alakasız zamanlarda ya da alakasız içeriklerle iletişim yapmanız sosyal medyada sonuç getirmeyecektir. Hedef kitlenizin ilgili olduğu konularda, genellikle aktif olduğu saatlerde iletişim yapmak takipçi sayınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

7- Yeni Özellikleri Deneyin ve Keyif Alın

Yeni özellikleri denemekten çekinmeyerek kitlenizi şaşırtın ve sevindirin. Bazen bu işiniz için işe yaramasa da eğer bunları efektif olarak kullanabilirseniz sosyal medya varlığınıza ekstra elementler katacaktır. Öte yandan etkileşmeye durmaksızın devam edin, yeni takipçilerin karşısına çıkmanın en çok zaman gerektiren fakat en etkili yoludur. Sizinle benzer markalarla, fenomenlerle ve hedef kitlenizdeki kişilerle etkileşin.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

 


Instagram

1- Paylaşım Yorumlarını Beğenin

Instagram geçen seneki güncellemesiyle paylaşımlara spesifik olarak yorum yapabilme ile ilgili bir çalışma gerçekleşti. Bunun sayesinde hesabınız için daha fazla etkileşim sağlama olanağına sahip oldunuz. Popüler hesaplar yüzlerce yorum alabiliyor. Hedef kitleniz üzerinde yankı yapabilecek hesapların attığı spesifik yorumları beğenin. Bu hesabınızın görülür olmasını sağlayacak ve organik olarak daha çok sosyal medya takipçisi kazanacaksınız. Aynı zamanda kendi paylaşımlarınıza yapılan yorumları da beğenmeyi unutmayın.

2- Instagram Hikayelerini ve Canlı Yayını Kullanın

Instagram hikayeleri ve canlı yayın kulağa korkutucu gelebilir fakat bunlar mutlaka sosyal medya stratejinizde yer almalı. Hikayeler yalnızca paylaşımlarınız veya markanız için daha fazla içeriğe sahip olmanızı sağlamayacak, aynı zamanda bu tipe uygun içerikler üreterek Instagram’ın keşfet seçeneğinde gözükebilirsiniz. Bunun size sağlayacağı kazanımı hayal edin.


Facebook

1- Canlı Videoyu Kullanın

Videonun yeri günümüzde oldukça önemli ve canlı videolar diğer formatlara göre en çok erişimi alıyor. Facebook canlı videoları kullanmanın birçok yolu vardır, bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Facebook’ta aynı zamanda 360 derece canlı videolar ve yalnızca ses içeren yayınlar yapabilirsiniz.

2- Paylaşımları Beğenenleri Kendi Sayfanıza Davet Edin

Yeni çıkan özellikle artık paylaşımlarınızı beğenenleri sayfanızı beğenmeleri için davet edebiliyorsunuz. Bu hızlı kazanımlar elde etmek için yararlı bir özellik. Bunu uygulamak için Facebook sayfanızda herhangi bir paylaşımda beğeni yapanların listesine tıkladığınızda açık renkli bir kutu ortaya çıkacaktır. Her bir beğenen kişinin yanında küçük bir daire ortaya çıkacak, bu daireye tıklayarak insanları kolayca sayfanıza davet edebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, bu seçenek yalnızca yüz binden daha az sayfa beğenisine sahip olan sayfalar için geçerlidir.


Twitter

1- Canlı Videoyu Kullanın

Bunu okumaktan yoruldunuz mu? Canlı videolar kişisel katmanlar eklemenizi, takipçilerinizi şaşırtma ve sevindirmenizi sağlar. Twitter uygulamasına girerek direkt olarak bir canlı video oluşturabilirsiniz, bu video aynı zamanda Periscope hesabınızda yayınlanıyor. Periscope yayını diğer bir platformda takip edilmenize yardımcı olacaktır. Twitter’da aynı zamanda canlı 360 derece videolar seçeneği bulunmaktadır ve bununla ileri derece içerikler üretebilirsiniz.

2- 280 Karakter Güncellemesinden Faydalanın

Twitter’da artık 140 değil 280 karaktere kadar tweetler atabilir ve bunları fotoğraf, video ve giflerle destekleyebilirsiniz. Bu özellikle daha fazla hashtag kullanarak veya daha çok içerik ekleyerek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
[18 – 24 Haziran] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
E-Posta Listenizdeki Abonelerinizi Müşteriye Dönüştürmenin Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
Customer Data Platform Nedir?

Müşterilerin markalarla olan iletişimleri ve dokunma noktaları arttıkça, verilerin akışı oldukça hızlandı ve özellikle pazarlama alanında bu kadar çok ve...

Kapat