Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama

Geofencing Nedir?

Lokasyon odaklı teknolojiler hızla gelişiyor ve pazarlamacılar için sıra dışı fırsatlar doğuruyor. Hızla gelişen teknolojiler aynı zamanda değişik kullanım olanakları da ortaya çıkarıyor. Farklı kullanım özellikleri pazarlamacılar için avantaj sağlasa da öte yandan konuyu daha fazla öğrenme ihtiyacını da ortaya çıkarıyor. Karmaşık kullanım yolları, gerçek hayattaki uygulamaları pazarlamacıların hayatlarına yeni ufuklar kazandırıyor.

Teknolojinin ortaya çıkardığı lokasyon odaklı pazarlama araçlarından biri de geofencing. Geofencing, belirlenmiş bir coğrafi sınırı tanımlamak için GPS ve RFID(radyo frekansı tanımlama) kullanılması anlamına geliyor. Pazarlamacılar için anlamıysa, yaratılan “sanal bariyere” belirlenmiş kullanıcılar mobil cihazıyla girdiği ya da çıktığı zaman sms, e-posta, push notification gibi pazarlama mesajlarının gönderilebilmesi imkanı. Yani artık pazarlamacılar herhangi bir coğrafi alanı seçip, o alanda kullanıcıylarıyla mobil cihazlar yardımıyla istedikleri şekilde iletişim kurabiliyor.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Geofencing Örnekleri

Geofencing, lokasyon odaklı pazarlama metodlarının en yaygın ve en iyi kullanım versiyonlarından biridir. Geofencing sayesinde belirlenen lokasyonda doğrudan satış mesajları iletilebileceği gibi, belirlenen bölgede olanlara tanıtım/bilgilendirme/kurumsal itibar mesajları da iletilebilir. Konuyu daha iyi anlamak için biraz da örneklerle ilerleyelim.

Perakende mağazaları, mağazalarına yakın bölgeleri “sanal bariyer” yaratabilir. Bu sayede belirledikleri bölgeye giren kullanıcılarına sms, push notification ya da e-posta yoluyla mesajlar gönderip, satışı tetikleyebilir. Bu örnek sadece mağazaların kendileri için geçerli olmayabilir. Mağazalar isterlerse rakip mağazayı da “sanal bariyere” alıp, kullanıcıları o bölgeye girdiklerinde alternatif öneriler mesaj olarak gönderilebilir.

Doğrudan satışın yanı sıra geofencing, çapraz satış için de zemin hazırlar. Örneğin, bankalar ya da sigorta şirketleri otomobil satıcısına giden kullanıcılarını hedefleyebilir. Otomobil satıcılarının bulunduğu noktalar “sanal bariyer” içine alınarak, kullanıcılarına kredi ya da sigorta alternatifleri sunabilir.

Futbol maçı, konser ya da etkinliklerde de geofencingden yararlanılabilir. Örneğin bilet satıcısı ya da organizasyon düzenleyicisi, etkinlik noktasına girenlere etkinlik programıyla ilgili bilgilendirme mesajları gönderebilir. Sinema bileti satıcısı, filmle ilgili bilgileri, kullanıcılarıyla paylaşabilir.

Geofencing sadece şirketlerin satış ya da pazarlama faaliyetleri için kullanılmayabilir. Aynı zamanda kamu hizmeti veren belediyelerin faaliyetleriyle ilgili önemli duyurular geofencing yardımıyla yayınlanabilir. Bu sayede o bölgede oturan insanlara doğru bilgilendirme yapılabilir. Bunun yanında geofencing yerel siyasal iletişim için bilgilendirmeler için de kullanılabilir. Yerel siyasetçi kendisine oy vermek potansiyeli olan kullanıcılarına, vaat ve hedeflerini sadece belirlenmiş bölgelerde iletebilir. Mesela metroda olan kullanıcılara, metro projelerini; parkta olan kullanıcılara yeşil alan projelerini gönderebilir.

Şunun altını çizmek gerekiyor, geofencing yardımıyla kurulan ilişki, bir kullanıcıyı satışa ya da mağaza ziyaretine kesin olarak yönlendirecektir denilemez. Geofencingin en önemli katkısı o kişinin o noktadan geçtiğinin bilinmesi sayesinde, o kişiye mesajın daha doğru noktada atılmasını sağlamaktır. Bu sayede o kişi daha iyi tanımlanabilir hale gelecektir. Örneğin geofencing yardımıyla gönderilen mesajlar ne olursa olsun fiziksel mağazaya gitmeyen kullanıcıya, sanal mağaza alternatifleri iletmek daha yerinde olabilecektir. Ya da her mağazada mesaj atılsa da sadece belli mağazalara giden kullanıcıyla sadece o mağazaların bulunduğu bariyerlerde iletişim kurulabilir. Bu sayede kullanıcılarla iletişim daha başarılı ve anlamlı hale gelip, kişiselleştirme imkanları artacaktır.

Önemli not: euromessage dijital pazarlama platformu geofencing hizmeti veriyor. Geofencing hakkında daha detaylı bilgi almak ya da hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
2018 Pazarlama Trendleri E-booku Yayında
E-ticaret Sitelerinde Pop-up Yardımıyla Üye Kazanmanın Yolları
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Adwords Kampanyalarının 5 Faydası

Google sitelerine ve kendisiyle işbirliği yapan web yayıncılarına reklam verme sistemi olarak tanımlayabileceğimiz Adwords, dijital pazarlama çalışmalarının en önemli parçalarından...

Kapat