Davranışsal Hedefleme, Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama

Geofencingle İlgili 5 Uygulama Örneği

Geofencing’in ne olduğu ve ne işe yaradığı konusundan sizlere daha önce bahsetmiştik. Coğrafi hedefleme odaklı pazarlama yapabilme fikri henüz başlangıç aşamasındayken bu düşünce bile insanları mahremiyet konusunda düşünceye sevk etmişti. Uygulamalar sayesinde insanların nerede olduğunu bilmek bile oldukça müdahaleci görünüyordu ki kabul etmek lazım, gerçekten müdahaleci gibi görünen noktaları bulunuyor. Ancak bu kaygılar, insanların kendilerine fayda sağlayan içeriklerden rahatsız olmadıklarını ortaya koymaları(hatta memnun olduklarını belirtmeleri) ve özellikle izinli pazarlama yasaları sayesinde geride kaldı. Öte yandan coğrafi hedefleme odaklı pazarlama yapılmasının son kullanıcılar açısından inanılmaz derecede faydalı olduğu kanıtlandı.

Şöyle düşünün, öğle yemeği için kararsız olmanızla ilgili öneriler, gittiğiniz toplantıda yanlış yola sapmış olup, düzeltilme önerisi almanız ya da bulunduğunuz noktaya taksi çağırabiliyor olmanızı sağlayan şey, coğrafi hedefleme. Günlük hayatımızda biz fark etmesek bile coğrafi sınırlama yetenekleri her geçen gün hayatımızın her alanında yer alıyor. Yapılan fütüristik tahminlere göre gelecek 2 yıl içinde mobil uygulamaların %90’ı geofencing yeteneklerini kullanacak. Eğer henüz geofencing özelliklerini mobil uygulamanıza ve mobil pazarlama planlarınıza dahil etmediyseniz elinizi çabuk tutmanızı öneriyoruz. Geofencing’in ne olduğunu biraz daha iyi anlayabilmeniz için dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan örneklerden biraz bahsetmek istedik.   

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

1- Perakende Mağaza Uygulamaları

Geofencing çalışmalarının tartışmasız en çabuk geri dönüş sağlayan alanı mağazacılık uygulamaları. İndirim, kupon, kampanya, alışveriş yönlendirmesi gibi sayısız uygulama örneği bulunuyor. Bizim en beğendiğimiz uygulama yöntemlerinden biri de mağazanın önünden geçerken, sadakat programından daha önce kazanılan puan/para hatırlatması mesajı gönderilmesi. Bu mesaj sayesinde, müşteri hem mağaza deneyimini tekrar yaşamış olur, hem büyük bir ihtimalle puanlarını harcayabilmek için ekstra harcama yapmış olur, hem “sadakat programı” gerçek anlamıyla uygulandığından müşteri memnuniyeti sağlanmış olur.


2- Android/iOS Hatırlatıcıları

Cep telefonu işletim sistemleri Geofencing’i doğal olarak en iyi uygulayan yapılar. Android ve iOS’un sağladığı hatırlatıcılar, yapılacaklar listesini hazırlamanızdan, gideceğiniz toplantıya, seyahate kadar sayısız lokasyon odaklı fayda sağlıyor. Özellikle Gmail ile entegre çalılan Android, uçak biletinizden, hava durumuna kadar sayısız hatırlatma veya coğrafi yönlendirmeyle hayatınızı kolaylaştırıyor. Sanıyoruz, bu iki işletim sisteminin, rakiplerinden sıyrılıp ayakta kalabilmesini sağlayan temel sebep de bu tür kolaylaştırıcı yenilikleri hayatımıza sunması.  

Bilgi: Yakın dönemde iki işletim sisteminin de bu hatırlatıcılara reklam almaya hazırlandığı belirtiliyor. Coğrafi hedefleme ile çalışan ya da bu alanda iletişim yaratmak için planlama yapan markalar için önemli fırsat gelecek demektir 😉


3- Andoroid/iOS Harita Uygulamaları

Aslına bakarsanız bu konuda 2 numaralı maddeyle birleştirilebilirdi ancak büyük şehirlerimizde kangren halini alan trafikle ilgili harita uygulamalarını özellikle ayrı değerlendirmek istedik. Mobil işletim sistemleri, ev, iş yeri gibi düzenli olarak bulunduğunuz yerleri otomatik olarak imleyerek, bulunduğunuz yerden trafiğe çıkmanız halinde ev ya da iş yerine ne kadar sürede varabileceğinizi size otomatik olarak bildirebiliyor. Üstelik varabileceğiniz en kısa süreyle ilgili harita önerisinde de bulunarak. Bunun yanında bulunduğunuz yerdeki özel trafik gelişmeleri, aracınızın tam olarak nerede olduğu gibi bilgileri de sunan mobil işletim sistemleri, yolda ne ile karşılaşacağınızı size söyleyerek hayatınızı kolaylaştırıyor.


4- Havayolu Hatırlatıcıları

Push notification programlarını başarıyla uygulayan havayolu şirketleri, özellikle uçuş öncesi havalimanında vakit geçiren yolculara yönelik geofencing uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Havalimanı içine girdikten sonra eğlenceli vakit geçirebilmesi, alışveriş önerisi, özel konukevi misafirliği, sadakat programından yararlanılması gibi çeşitli bildirim gönderen havayolu şirketleri müşteri memnuniyetine odaklanıyor. Öte yandan uçuşu keyifli hale getirmek için uçuş modunda mobil cihazdan okunabilecek e-dergi göndermek de yine yaygın kullanılan yöntemlerden biri. 


5- Bankacılık/Sigortacılık Uygulamaları

Mobil uygulamaları en iyi uygulayan ve sanıyoruz en dikkatli vakit geçirdiğimiz alan bankacılık sektörü. Bankalar, kredi ve sigortaya yaygın olarak ihtiyaç duyabileceğimiz otomobil satıcıları, emlak projeleri gibi alanlarda Geofencing sayesinde bildirim göndererek, müşterilerini kredi ya da sigorta alımına yönlendirebiliyor. Bunun yanında kredi kartı uygulamaları, kampanya olan mağazalara yaklaştığımızda kampanya bildirimi göndererek, hem kendi kredi kartınının kullanımını arttırmayı, hem de ortaklaşa kampanya düzenlediği markayla işbirliğini geliştirmeye çalışıyor. Üstelik bankacılık uygulamalarında her türlü kişisel bilgimizi banka ile paylaştığımızdan, çok daha kusursuz kişiselleştirilmiş mesajlar iletilebiliyor. Örneğin evli ve çocuğu olmayan birine, bebek mağazasıyla ilgili kampanya olsa dahi, o kampanya gönderilmeyerek spam yapılması da engelleniyor.


Size yukarıda coğrafi sınırlamayı oldukça etkili ve yaygın kullanılan 5 farklı uygulama örneğini anlatmaya çalıştık. Önemli noktalardan bir tanesi bu Geofencing uygulamaların son kullanıcı için geliştirilmiş olmasıdır ve doğal olarak kullanıcı tarafından spam olarak algılanmamaktadır. Geofencing uygulamaları gelişerek devam edecek ve mobil pazarlamacılar olarak bizim görevimiz de bu güçlü uygulamayı kullanıcı deneyimleri için onları rahatsız etmeden geliştirmek.

Öneri: euromessage Geofencing servisi hakkında daha fazla bilgi almak ve Geofencing’den yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Google Adwords Anahtar Kelime Eşleştirme Yöntemleri
Lead Nurturing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu