Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Girişimcilik Hakkında Uydurulan 8 Şehir Efsanesi

Son yılların belki de en popüler konularından biri olan girişimcilik hakkında herkes bir şekilde fikrini söylüyor. Fikirlerin büyük bölümü doğru olsa da, ciddi bölümü ise şehir efsanesi ya da hayal olmaktan öteye gidemiyor. Girişimcilik çok getirili ya da zararlı olabilir, bazen her ikisi de. İnsanlar girişimciliği lunaparklardaki roller coastera binmek gibi diye tanımladıklarında abartmıyorlar. Bir bakmışsınız tüm dünyanız yıkılmış, bir bakmışsınız çok büyük başarılar kazanmışsınız. Girişimci olmak kolay ve basit bir iş değildir. Moda diye girişimci olunmaz! Başkalarının sözüyle de girişimci olamazsınız. Eğer gerçekten girişimci olmayı planlıyorsanız ya da bir yerlerden bu konuda esinlendiyseniz, fikirlerinizin/hayallerinizin gerçekçi olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olabilecek şehir efsanelerini sizin için derledik. Aşağıda bizim ekip olarak gözümüze çarpan 8 şehir efsanesini paylaştık. Elbette daha pek çok garip girişimcilik efsanesi bulunuyor.


1.Efsane: Fikriniz En Önemli Şeydir

Bir işe başlamak için tabi ki bir fikriniz olmalıdır fakat bazı insanlar fikre o kadar çok ağırlık veriyorlar ki fikrin arkasındaki stratejiyi boşluyorlar. Dünyadaki en iyi fikri bulmuş olabilirsiniz fakat güçlü bir strateji yaratmadıysanız fikir hiçbir yere ulaşamaz. Hedef pazarınızı belirlemeli, onlarla nasıl iletişime geçeceğinize karar vermelisiniz. Bunun dışında kısa ve uzun çaplı hedefleriniz neler, ne kadar bütçeye ihtiyacınız var ve ne zaman kar edeceksiniz gibi soruları cevaplandırmalısınız. İdeal olarak işi keşfetmeye bir iş planı oluşturarak başlamalısınız. İş planınız yüzlerce sayfa olmak zorunda değil, fakat bu plan başarılı bir iş yürütmek için tüm gerekenleri kapsamalıdır. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2.Efsane: Çalışma Saatlerini Kendiniz Ayarlarsınız

Eğer çalışan biriyseniz, mesaiden bıkmanız doğal ve bu bıkkınlığı gidermeyi girişimci olarak çözeceğinizi sanıyorsanız, büyük yanılgı içindesiniz. Girişimciyseniz, sabah 9 akşam 6, Pazartesi’den Cuma’ya bir çalışma düzenine bağlı değilsinizdir fakat bu, çalışma saatleri üzerinde komple bir kontrole sahip olduğunuzu göstermez. Teknik olarak asla işi kapatamazsınız. Çalışma saatlerinizi nasıl planlayıp kendinize göre ayarladığınıza göre uygun zaman periyotlarında işlerinizi etkili bir şekilde halledebilirsiniz. Fakat bu saatler dışında bir şeyle karşılaştığınızda bunu halletme sorumluluğu yine size aittir. Türkiye’deki ve dünyadaki sayısız girişimciye destek veren bir şirket olarak herhalde girişimcilerin mesai saatlerini biraz biliyoruz 🙂 Sizi temin ediyoruz, girişimci olduğunuzda mesaili günlerinizi arayacaksınız!


3.Efsane: Başarılı Olduğunuzu Hemen Anlarsınız

Başarı konusunda realist olmalısınız. Her girişimin kendine has doğal akışı vardır. Bazıları çok kısa sürede nereye varabileceğini gösterir(örneğin tek ürün odaklı e-ticaret girişimleri), bazıları ise uzun vadeli çalışma ve sabır ister(sofistike SAAS projeleri). Girişimcilikte başarı tek başına zaman kavramıyla açıklanabilecek bir husus değildir. Temel hedeflerinizi koyup sonrasında küçük kilometre taşları tanımlamak daha iyidir. Bu sayede zaman çizginize göre daha gerçekçi olup şu ana kadarki gelişiminizi takip edebilirsiniz. Bu yaklaşımla eğer kilometre taşlarınıza ulaşamamışsanız stratejinizi tekrardan gözlemlemek için çekiverebilirsiniz.


4.Efsane: Tek Kişilik Gösteri Sergiliyorsunuz

Kabul ediyoruz, girişimciyseniz biraz rock star ruhlusunuz. Ancak unutmayın, rock star ruhlu olmak başka, rock star olmak başka. Rock star da olsanız bir ekibiniz var ve ayrıca kimse annesinin karnından rock star olarak doğmadı. Star olmak da, girişimci olmak da bir ekip ve süreç işidir. Eğer bir ortak, takım, mentor ya da sevdiğiniz sevdiğiniz kişiler sizi desteklerse daha hızlı büyüme fırsatına sahip olursunuz. 


5.Efsane: Zengin Olacaksınız

Herhalde girişimcilik sayesinde zengin olunacağı konusu efsanelerin en büyüğü. Eğer derdiniz para kazanmak ya da zengin olmaksa girişimci olmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çok başarılı girişimler dışında, girişimciler genellikle çok zengin olmuş ve bu zenginliği hayatlarına yansıtmış kişiler değildir. Büyük bölümü daha mütevazı yaşamı seçmiştir. Şuna emin olun çoğu girişimci işe para için dahil olmazlar. Rahatsız oldukları ve çözmek istedikleri bir sorun vardır ve amaçları genellikle yeni bir şey inşa etmektir. Para hayat için önemli bir faktör olarak görülürken girişimcilik için temel amacınız olmamalıdır. Eğer olursa girişimcilik sürecinden çok da keyif alamazsınız.


6.Efsane: Başarılı Olmak İçin Yatırıma İhtiyacınız Var

Girişimin başarılı olması için önemli faktörlerden biri de finansal kaynaklardır, burası kesin. Ancak finansman her sorunu çözmez. Sadece sorunları daha kolay ve kısa sürede çözmenize yardımcı olur. Eğer siz sorun çözme konusunda yeterli değilseniz ya da girişiminiz sandığınız kadar iyi bir fikir sahibi değilse finansal kaynak da işe yaramayacaktır. Öte yandan her girişimci işe büyük büyük bütçelerle ya da başkalarından yatırım alarak başlamaz. Tabi ki girişiminizin birçok masrafı olacaksa bunu dikkate almalısınız. Fakat risk almaya karşıysanız konu para kararlarına geldiğinde birine ya da bir kuruma bağlı olmak sizin için en iyi opsiyon değildir. Dikkatli finansal ve gelecek planlamalarıyla başlangıçtaki riskleri minimuma indirebilirsiniz. Bu durum bazı durumlarda başlangıcı yavaşlatsa da zamanla sürdürülebilir ve başarılı bir iş inşa edebilirsiniz. 


7.Efsane: Büyük Riskler Alan Biri Olmak Zorundasınız

Tabi ki girişimcilik bazı riskleri beraberinde getirir. Yeni bir işe girişerek düzenli maaşınızdan vazgeçmek bir risktir ve bu işteki başarı veya başarısızlık tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bazen risk arttıkça getirileri de artabilir fakat aynı zamanda götürüleri de çok olabilir. Yüksek riskler olmadan yavaş ve sabit bir hızla büyümek iş başarınızın kontrolünün sizde olduğunu hissettirir. Girişimciliğe gözleriniz açık ve savaşmaya hazır bir şekilde girişmelisiniz. Bu bazen girişimcilik vizyonunuza sert ve gerçekçi bir tokat atmayı gerektirebilir. Girişimci tipinize göre kendi kendinizi kontrol edebilir ya da bir başkasından işinizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz.


8. Efsane: Gençlik Girişimcilik İçin Önemli Kriterdir

Başarılı bir girişim ve girişimci olmak istiyorsanız çok çalışmanın şart olduğundan bahsetmiştik. Çok çalışabilmek için de enerji gerektiği bir gerçek. Gençler doğal olarak daha enerjik olur ancak enerji sahibi olmak her şey demek değildir. Enerjiyi doğru ve verimli kullanmak da en az enerji sahibi olmak kadar önemli. Doğru ve verimli kullanmak da bir öğrenme ve deneyim sürecinde gerçekleşir. Yeterli düzeyde deneyim(iş, para, insan kaynağı yönetimi vb) sahibi değilseniz, ne kadar tutkulu ve azimli olursanız olun girişiminiz istediğiniz seviyeye çok zor gelecektir, ya da gelirken sizi normalin üstünde yıpratacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Anneler Günü Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 Etkili Taktik
YouTube’da SEO’yu Etkileyen 10 Temel Faktör
Önceki yazıyı okuyun:
2018 Pazarlama Trendleri E-booku Yayında

Pazarlama dünyasında herşey değişiyor, güncelleniyor ya da yeni trendler karşımıza çıkıyor. Çağımızda pazarlama deneyim ekonomisi halini almış durumda desek yanlış olmayacak....

Kapat