Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Giyilebilir Teknolojiler E-posta Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Pazarlama departmanları halen mobil kullanıcıları ele geçirme stratejileri oluşturmaya yoğun bir şekilde odaklanırken, işlerini daha da zorlaştıracak ve muhtemelen tüm stratejilerini yeniden gözden geçirmelerine sebep olacak bir gelişme sahnede: giyilebilir cihazlar. 2016 verilerine göre 15 milyar USD’lik pazara sahip olan giyilebilir teknolojilerin 2020’de 31 milyar USD’lik boyuta ulaşması bekleniyor. 2016’da 325 milyon civarında olan giyilebilir cihazların, 2020’de 830 milyon adedi geçmesi tahmin ediliyor. 2017’de giyilebilir cihaz pazarı %20’nin üzerinde büyüdü ki 2018’de bu oranın artması bekleniyor. Yakın tarihlerde, Google Glass, Apple Watch ve Samsung’un Galaxy Gear’ı gibi giyilebilir teknolojilerin ortaya çıktığını gördük. Giyilebilirler gerçekten de teknoloji dünyasındaki bugünlerdeki en büyük şeylerden biri. Bununla birlikte, pazarlamacıları bu cihazlar için stratejiler oluşturmak konusunda zorluyorlar. Giyilebilir teknolojilerin mevcut pazarlama stratejilerini nasıl etkileyebileceği konusunda pek çok spekülasyon yapılırken, işlerin e-posta pazarlamacıları için daha zorlaştığı kesin.

Teknolojinin gelişimi, özellikle de giyilebilir ürünler ve online iletişim ile ilgili gelişmeler, çok yakında iletişimin de evrimleşerek oldukça farklı şekillerde e-postalar alma ihtimalimizi artırıyor. Örneğin Google, bu yönde adımlar atmış durumda. Teknoloji devi, imza ürünü Gmail’i, giyilebilir hale getirmek için yeniden tasarlıyor. Ancak yine de giyilebilir teknolojilerin önünde biraz yol var. Günümüzde, giyilmekte olan ürünler e-posta pazarlamacılar için kötü haber gibi görünüyor. Mevcut teknoloji, e-posta göndermenize ve cihaza bağlı yatırım getirisi ve kullanıcı etkileşimi gibi metrikleri “şimdilik” izlemenize izin vermiyor.

Google / Android tarafından sağlanan giyilebilir UX yönergelerine göre, e-postanın konu satırına ve / veya önizleme metnini görüntüleyerek gelen kutusuna göz atma veya giyilebilir cihazlarda e-postaları tarama, işaretleme ve silme yeteneği ötesinde bir şey görme olasılığımız” şimdilik” az. Giyilebilir teknolojilerin e-postalarla ilgili kullanıcı davranışında bir değişiklik göstergesi olarak yansıyacak diye tahmin ediyoruz. Kullanıcılar muhtemelen aşağıdaki yolu izleyerek e-posta kampanyalarınızla etkileşime geçecektir:

  • E-postaları tarayarak, önceliklendirecekler.
  • Daha fazla etkileşim için yalnızca akıllı telefonlarından öncelikli e-postaları okuyacaklar.
  • Daha fazla etkileşim sağlamak veya satın almak için bir masaüstü / dizüstü bilgisayar kullanacaklar.

Geçirilen bu süreç ve evrim pazarlama açısından kesinlikle kötü değildir. Aslında, pazarlamacıların, kullanıcının bulunduğu yere, fiziksel durumuna ve başkalarına olan yakınlığa bağlı olarak ilgili pazarlama mesajları yaratması için yeni fırsatlar da yaratacaktır.

Starbucks, giyilebilir Android uygulaması “Wearbucks” ile teknolojiyi zaten kullanıyor. Akıllı saatler için tasarlanan bu uygulama, yalnızca kullanıcıların Starbucks’a ödeme yapmasına izin vermekle kalmıyor, yakınlarda bir Starbucks mağazası varsa, kullanıcıyı bir kahve molasına ya da ödül puanlarınızı kullanmaya davet eden hedefli pazarlama mesajları gönderiyor. Böyle bir yöntem e-posta pazarlama kampanyalarını giyilebilir pazarlama stratejinize entegre etmek için gerçekten akılcı bir yol.

Pazarlamacıların bu nedenle, teknolojik yenilikler hayatımızda önemli bir yer tutmadan önce, e-posta kampanyalarını giyilebilir cihazlar için optimize etmesi gerekiyor. Giyilebilir teknolojinin e-posta pazarlamasını nasıl etkileyeceği ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda açıklamaya çalıştık.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


İnsanları “Giyilebilir E-postalar” İle Etkileşime Girmeleri İçin Etkileyin

Starbucks’ın giyilebilir uygulaması örneğini ele alalım. Mağazadaki puanlarınızı kullanmanız veya yeni “Frappuccino” ürününün tadını çıkarmanız için onları ziyaret etmenizi hatırlatan anlık bir akıllı e-posta bildirimi aldığınızda, bir Starbucks mağazasının önünden geçmek üzere olduğunuzu düşünün.

Bağlama dayalı böyle tetiklenmiş e-postalar, giyilebilir teknolojinin ortaya çıkardığı zorluklarla savaşta en iyi silahınızdır. Ancak bu davranış değişikliğini etkilemek için konu satırınıza odaklanmanız gerekir. Burada ihtiyacınız olan şey, hedef kitlenin ilgisini çekmek için e-posta pazarlama mesajlarınızda ilginç ve etkili konu satırlarıdır.

Etkili bir konu satırı, herhangi bir e-posta pazarlama kampanyasında gerekliyken, mesajınız bir giyilebilir cihazda okunacakken daha da önemlidir. Bu cihazların daha küçük ekran boyutu nedeniyle, kullanıcıların göreceği ilk şey konu satırıdır. Bu nedenle dikkatlerini çekmek ve onları e-postanızı okumaya ikna etmek için en iyi ve hatta belki tek şansınız da budur. Bunu SMS, e-posta ve sosyal medya gibi çeşitli hayati kanallar arasında bir yakınlaşma olarak ele alın. Özetle kısa mesajların neredeyse imkansız olduğu şu zamanda kullanıcılar, bu mesajları doğrudan kendi giyilebilir cihazlarından alıp bunlara yanıt verme olanağına sahip olacaklar.


Giyilebilir E-posta Tasarımına Odaklanın

Bu terimi daha önce duymamış olsanız bile, “giyilebilir e-posta tasarımı” yakın gelecekte yaygın bir terim olacaktır. Şu anda, giyilebilir e-posta servisleri yok, ancak insanlar bu kavramı ve potansiyellerini vurguluyor. Giyilebilir cihazlardaki e-posta etkileşiminin, bir e-postanın stilinden nasıl etkileneceği şu ana kadar belli değil ancak genel bakış aöısı, düz metin e-postalarının yeniden canlanacağı yönünde. Odak noktası temelde minimalist yaklaşımlar ve net, okunabilir metin üzerinde.

Basit, net ve ilgi çekici e-postalar yeni olgu değil. Temelde bunlar başarılı bir e-posta kampanyasının ayrılmaz bir parçasıdır. Hemen hemen tüm önde gelen e-posta pazarlamacıları ve çözüm sağlayıcıları, bu özellikleri dönüştüren, başarılı e-posta tasarımları oluşturmak için kullanıyor. Ancak yenilikler, giyilebilir e-posta tasarımlarının diğer yönlerine odaklanmayı öngörüyor. Android’in geliştirici belgelerine göre trend, sesli kontrol yoluyla eylemler ve kısa bilgi sağlamak temel eğilim olacak gibi görünüyor. Dolayısıyla, giyilebilir e-postaları şu şekilde göreceğiz:

  • Giyilebilir cihazların küçük ekranları için optimize edilmiş etkili konu satırları ve önizleme metni oluşturulmalı. Ek olarak, insanları istenen eylemleri yapmaya teşvik için son derece kısa olmalılar.
  • E-posta içeriği aracılığıyla yakındaki bir mağazaya yol tarifi verme gibi giyilebilir uygulamalara bağlanan e-posta etkileşimleri içermeliler.
  • Sesli kontrol yoluyla e-postaya bakan kullanıcıların, “Tamam Google, Starbucks’a ödeme yap” gibi komutlar verilebildikleri, Starbucks uygulamasına benzer etkileşimler içerebilirler.
  • Giyilebilir cihazlarda okunabilen basit, düz metin e-postalar kullanılmalı.

Problem

Blogumuzda ve genel olarak verdiğimiz tüm bilgilerde size mobil odaklı e-posta tasarımı hazırlayın diyoruz. Ancak giyilebilir cihazlar için henüz net olarak ortaya konulmuş bir tasarım anlayışı yok. Responsive tasarım giyilebilir teknolojilerin kendi doğası gereği uygun değil. Öte yandan e-postanın nasıl görüneceği ile ilgili netleşmiş bir fikir ve test edebilecek teknolojik yardımcı da yok. Kısacası giyilebilir e-posta pazarlaması henüz keşfedilmemiş bakir bir arazi. Bu nedenle, yalnızca yeni davranış kalıplarını ve eğilimleri önceden tahmin edebilir ve bunları tanımlayabiliriz.


Sonuç

Aslına bakılırsa bütün bu anlattıklarımız, pazarlama ve teknolojinin geleceğinin çok öngörülemez olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bütün bu zorlukların yanında yine de çok heyecan verici bir süreç bizi bekliyor. Görünen o ki, “son ve en gelişmiş” cihazların etkisi pazarlama sektöründe “büyük” olacak. Teknoloji “sorun” yaratmaya devam edecek ve pazarlamacılar olarak, onlara uygulanabilir bir çözüm hazırlamaya devam edeceğiz. Özetle, tüm bu süreç için pazarlama teknolojileri açısından heyecan verici bir dönem diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:
Şubat Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 25 Önemli Gün
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 6 Maddede Click&Collect Rehberi
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Twitter’da Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 7 İpucu

Mikroblog servisi Twitter, dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri konumunda. Diğer sitelerden biraz daha farklı bir yapıda olduğu için...

Kapat