E-Posta Pazarlama, E-Ticaret Yasası

Gizlilik Sözleşmenizde Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 8 İpucu

Web sitenizin gizlilik sözleşmesi olsa bile, e-posta iletişiminizle ilgili ana kriterleri karşılamayı başarıyor mu? Çok sayıda web sitesi, müşterilerini ve potansiyel müşterilerini yakından ilgilendiren gizlilik bilgilerini görmezden gelir. Maalesef pek çoğu da gizlilik sözleşmelerinde temel kurallara uymadıkları, kolay bulunabilir ve anlaşılır bir sözleşmeye sahip olmadıkları için başarısızlığa uğramaktan kurtulamıyor. Hatta şirketlerin pek çoğu e-postayı temel müşteri kanalları olarak belirlemelerine rağmen, e-posta pazarlamada gizlilik sorunları üzerine yeteri kadar eğilmiyor.Bütün bunları anlatırken asıl amacımız bu unsurları daha iyi belirlemek ve e-posta pazarlama çalışmalarınızla uyum sağlayabilmesi için gizlilik sözleşmenizi nasıl değiştireceğinizi göstermek. Mesaj ve marka çalışmalarınıza çok fazla çaba ve kaynak harcadıysanız, online varlığınızın hukuk gibi önemli ama genellikle dikkat çekmeyen parçasına da aynı oranda ilgi göstermeniz gerekir. Eğer e-posta ve gizlilik sorunları konusunda şirketinizin başarılı yöntemleri takip ettiğinden emin olmak istiyorsanız, tehlikeli sularda yüzmenizin hiçbir anlamı yok. Alıcıları gizlilik politikasına yönlendirmek için, optimize edilmiş e-posta üyelik formunda bir link ya da gizlilik haklarının korunacağına dair güvence vermek de çok önemlidir. Bu tip davranışlar, alıcıların gözünde güven oluşturur ve size e-posta adreslerini veren alıcıların kendilerini rahat hissetmesini sağlar. Şimdi gizlilik sözleşmenizi ve e-posta pazarlama programlarınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı ana kriterlerden bahsedelim.


1- Verilerinizi Nasıl Topladığınızı ve Nasıl Kullandığınızı Anlatın

Bu bölüm özellikle e-posta listeleri ya da kampanyalar yöneten tedarikçileri ilgilendirir. Hepsi olmasa da çoğu şirket, kampanyalarını analiz etmek için raporlama ölçümlerini kullanır. Bunu gizlilik sözleşmenizde açıkça belirtmeniz gerekir. Ayrıca alıcılarınızın e-posta adreslerini sadece kendiniz için kullanacağınızı, asla üçüncü partilerle paylaşmayacağınızı belirtmek de, onların gözünde güven uyandırmak açısından önemlidir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Yasal Temellerinizi Belirleyin

Ulusal ticaret yasaları, CAN-SPAM ve uluslararası spam yasalarına uyumlu hareket etmek, sonradan pişman olmaktan iyidir. Açık bir şekilde kanunlara uyduklarını belirten ve şeffaf davranan şirketler çok daha olumlu algılanacaktır.


3- İletişim Bilgisi Verin

Müşterileriniz için çalıştığınızı onlara hissettirin. Alıcılarınıza size ulaşabilecekleri bir e-posta adresi ve telefon numarası verin. Bu bilgi hiçbir işe yaramasa bile, ziyaretçilerin hazırladığınız sözleşmenin onların yararına olduğunu anlamasını sağlar.


4- Nasıl Üyelikten Çıkılacağını Açıklayın

Üyelikten çıkma sürecini açık bir dille anlatın. Eğer şirketiniz sürekli olarak kendi hesabına hizmet eden (fatura ve senet e-postaları gibi) e-postalar gönderiyorsa, alıcılarınıza kampanya ile hukuki zorunluluk gerektiren e-postalar arasındaki farkı anlatın. Dahası sizin e-posta programınızdan çıkmış olsalar bile, alıcılara neden bu tarz e-postaları göndermeye devam etme gerekliliğinizin doğabileceğini açıklayın.


5- Çok Fazla Hukuki Terim Kullanmayın

Gizlilik sözleşmenizi oluşturmak için hukuk danışmanlarına başvurmanız gerekebilir. Bununla birlikte gizlilik sözleşmenizin yediden yetmişe herkesin anlayabileceği bir dile sahip olduğundan emin olun. Eğer amacınız şeffaflık sağlamaksa, bu sözleşmeyi karışık bir biçimde hazırlamak, müşterinizin gözünde daha rahatsız edici olabilir.


6- Diğer Sitelere Yönlendirmek İçin Verdiğiniz Linkler

E-postayla iletişim biçimlerinin çoğunda, özellikle de e-bültenlerde diğer sitelerin linkleri bulunur. Bu nedenle eğer kullanıcılar sizin gönderdiğiniz ileti içinde başka bir sitenin linkini tıklarlarsa, gizlilik sözleşmenizin diğer siteleri kapsamadığını belirtmelisiniz. Bu durumu açık bir şekilde vurgulamak çok önemlidir. Ayrıca diğer sitelerin içeriği üzerine sorumluluk almadığınızı da söylemeniz gerekir. Almanya gibi bazı ülkelerde sorumluluk almadığınızı belirtmediğiniz sürece, linkle yönlendirdiğiniz içerik üzerinde yükümlü olduğunuz kabul edilir.


7- Sözleşmenizi Sıklıkla Gözden Geçirin

Sözleşmenizdeki boşlukları bulması ve farklı bir bakış açısı sunması için dışarıdan bir firmadan destek alabilirsiniz. Genelde çok sayıda şirket gizlilik sözleşmeleri üzerinde yıllar boyunca değişiklik yapmaz ve zaman aşımına uğramış ifadeler ve şartlar kullanır. Hızla gelişen bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, bu durum tehlikeli olabilir. Bu yüzden Yılda en az iki kez avukatlarınızın ve pazarlama ekibinizin sözleşmenizi gözden geçirmesini sağlayın!


8- Kendinizi Krize Hazır Tutun

Gizlilik sözleşmesinin bozulmasından doğabilecek sorunlara karşı önceden plan yapın. Eğer bir müşteri gizlilik sözleşmesini ihlal ettiğiniz için sizi haklı ya da haksız olarak sorumlu tutarsa, bu bir kriz durumudur. Umarız böyle bir durumla karşılaşmazsınız ama acil bir durumda yararlanmak amacıyla hazırda plan bulundurmak, hiç uygulamaya koymanız gerekmese bile işe yarar. 

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamasında Asla Yapılmaması Gereken 5 Hata
KOBİ’ler İçin E-Posta Pazarlama: Nasıl Açılmasını, Okunmasını ve Karşılık Verilmesini Sağlarsınız?
Önceki yazıyı okuyun:
Mart Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 45 Önemli Gün

Ayın önemli günleri serimiz mart ayıyla devam ediyor. Önemli günlerin kısıtlı olduğu ocak ve şubat aylarına göre daha hareketli olan...

Kapat