Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Google Adwords Anahtar Kelime Eşleştirme Yöntemleri

Google Adwords hesabının nasıl yönetilmesi gerektiğiyle ilgili sizinle pek çok yazı paylaştık. Adwords konusunda uzman olmaya doğru ilerleyenler içinse bu yazımızda anahtar kelimeyi eşleştirme yöntemlerini açıklayacağız. Basit anlatımla Google, Adwords’te reklam verenlerin kullandığı anahtar kelimelerle eşleşen/benzeşen anahtar kelimeler öneriyor. Eşleşme sisteminde, geniş, tam, ya da sıralı eşleşen kelimeleri düzenleyebiliyor, netleştirebiliyor, ekleyebiliyor veya çıkartabiliyorsunuz. 

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Google Adwords Broad Match

Adwords’te kullanılan eşleştirme seçeneklerinden biri olan broad match, kelime listenize eklediğiniz kelime gruplarına benzer şekilde yapılan aramalar sonucu (aranılan kelimeler listenizde yer almasa dahi) kampanyalarınız gösterilir. Adwords kullanıcısı tarafından diğer eşleştirme çeşitleri kullanılmadığı sürece varsayılan eşleştirme seçeneği broad match olur. Basit bir örnekle açıklayalım:

Adwords kampanyası yapmak isteyen bir ayakkabıcı, kırmızı ayakkabı kelime grubunu listesine eklesin. kırmızı ayakkabının türevleri olan aramalar yapıldığında da broad match ile bu kampanya gösterilir. Örneğin;

 • kırmızı çanta
 • ucuz ayakkabı
 • mavi ayakkabı
 • topuklu kırmızı ayakkabı
 • ayakkabı kırmızı
 • spor ayakkabılar

vb. arama sonuçlarında da kırmızı ayakkabı için hazırlanmış kampanya gösterilir.

Örnekte de görüldüğü üzere arama yapılan kelime veya kelime gruplarına göre Google eş anlamlı, aranılan kelimeyle alakalı  diğer kelime veya kelime gruplarını, aratılan kelimenin tekil veya çoğul halini kapsayan kelimeler ile arama yapıldığında dahi kampanyanızı gösterilebilir.

Siz kırmızı ayakkabı ile ilgilenenleri sitenize çekmeyi planlarken ucuz ayakkabı araması yapan bir ziyaretçiye de kampanyanız gözükmekte. Kampanyanız hedefinizle alakalı olmayacağından size verimli bir dönüşüm sağlayamayacaktır.

İzlenim (impression) oranı yüksek olmasına rağmen düşük miktarda tıklama almanıza yol açacaktır. Bu durum link tıklama oranınızın (CTR) düşük olmasına bu da düşük kalite puanına sahip olmanıza neden olacaktır. Aratılan kelime ile içeriğin uyumsuz oluşu kalite puanınızı düşürürken, kampanyanızın arama sonucu mevcut kampanyalar arasında alt sıralarda yer almasına neden olabilir. Bu durum da tıklama başına maliyetinizin artmasına neden olacaktır.

Broad Match (Geniş Eşleme) Düzenleyici

Broad match ile oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek, bütçenizi daha efektif kullanmanıza yardımcı olacak broad match (geniş eşleme) düzenleyici bulunuyor.

Yukarıda anlattığımız gibi, kelime listenizde yer alan kelime/kelime grubu arama yapılırken kullanılan kelime grubunun içerisinde yer alması, düzenlemiş olduğunuz kampanyanın gösterimi için yeterli idi. Adwords kampanyalarınız için ayırmış olduğunuz bütçenizi broad match düzenleyici ile daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Arama yapılan kelimeler arasında belirlediğiniz kelimenin geçmesi halinde kampanyanız gösterime girer. Arama sorgusunu yapıldığında hangi kelime/kelimelerin gözükmesini istiyorsanız kelime listesine ekleyeceğiniz sözcüklerin önüne + işareti eklemeniz gerekmektedir.

Örneğin; kırmızı ayakkabı kelime grubunu listenize eklediniz.  Aramalarda içerisinde ayakkabı geçen sorgular sonucu kampanyanızın gösterilmesini istiyorsunuz. Bu durumda listenizi şu şekilde düzenleyeceksiniz.

 • kırmızı +ayakkabı

Listenizde bu düzenlemeyi yaptıktan sonra sorgular şu şekilde yapıldığında kampanyalarınız gösterilecektir.

 • ucuz ayakkabı
 • mavi ayakkabı
 • topuklu ayakkabı
 • ucuz topuklu ayakkabı vb.

+kırmızı +ayakkabı Arama sorgusunda her iki kelimenin de yer almasını isteyebilirsiniz. Bu durumda kelime grubunuzu listenize şu şekilde eklemeniz gerekmektedir.

Böylece kampanyalarınız içerisinde kırmızı ayakkabı kelime öbeğini bulunduran sorgular sonrasında gösterilecektir.

 • ucuz kırmızı ayakkabı
 • kaliteli kırmızı ayakkabı
 • kırmızı ucuz ayakkabı
 • ayakkabı topuklu kırmızı vb.

Örneklerden de gördüğünüz üzere kırmızı ayakkabı kelime grubu başına veya sonuna başka kelimeler alabileceği gibi kelimeler arasına da başka kelime grupları eklenebilir. Sonuç olarak broad match düzenleyici kullanmak link tıklama oranlarınızı (CTR) düşük maliyetle artırmanızı sağlayacaktır. Bunun yanısıra kampanyalarınızın hedef kitle odaklı gösterime girmesi yatırımınızın geri dönüşümü(ROI) de artacaktır.

Exact Match (Tam Eşleme) Kullanımı

Exact match ile kelime listesine eklenen kelime/kelime gruplarının arama sorgusu esnasında hiçbir şekilde ek veya kelime eklenmemesi durumunda kampanyalar gösterilir. Kelime veya kelime grubunu listeye eklerken [kelime/kelime grubu] şeklinde eklemeniz gerekmektedir. Yine bir örnek ile açıklayalım.

Arama yapılan kelime kırmızı ayakkabı olsun. Sadece bu kelime grubu ile yapılan arama sorgularında kampanyanın görünmesini istiyorsunuz. Başka bir deyişle exact match kullanmak istiyorsunuz. O halde [kırmızı ayakkabı] şeklinde listenize eklediğiniz kelime grubu önüne, ortasına, sonuna başka hiçbir kelime veya ek almadan sorgu yapıldığında kampanya görüntülenecektir.

Arama sorgularının şu şekilde yapıldığını varsayalım:

 • ayakkabı kırmızı
 • ucuz  ayakkabı
 • topuklu ayakkabı
 • ucuz spor kırmızı ayakkabı vb.

Exact match kesin hedefe yönelik bir çalışma olmasından ötürü kampanyanın izlenim sayısı az olmasına rağmen dönüşüm oranınız yükselecektir. Rekabetin düşük olduğu kelimelerde fiyat avantajı sağlayabilirsiniz ancak rekabetin yoğun olduğu kelimelerde maliyet de yükselecektir. Bu nedenle long tail keyword’e yatırım yaparak düşük maliyetle kampanyalarınızın gösterimine devam edebilirsiniz.Yukarıda gördüğünüz şekilde yapılan aramalar listenize exact match olarak eklediğiniz [kırmızı ayakkabı] kelime grubuyla eşleşmediğinden bu sorgular yapıldığında kampanyanız görüntülenmeyecektir.

Phrase Match ( Sıralı Eşleme) Kullanımı

Phrase match, geniş eşleme kadar esnek değilken, tam eşleme kadar da kesin hedefli değildir. Phrase match kullanarak tam eşlemede yaratılacak trafik artırılabilir.

Bu eşleme çeşidinde listeye eklenen kelime/kelime grupları tırnak işareti “” içine alınarak yazılır. Örneğin; “kırmızı ayakkabı”. Listeye bu şekilde eklenen kelime grubu herhangi bir ek almadan, başına veya sonuna kelime getirilerek yapılan arama sorgularında kampanya gösterilir.

 • Kırmızı ayakkabı
 • Ucuz kırmızı ayakkabı
 • Spor kırmızı ayakkabı
 • Topuklu kırmızı ayakkabı ucuz vb.

Yukarıdaki gördüğünüz şekilde yapılan aramalarda kampanyalarınız gösterilir. Listeye phrase match olarak eklediğiniz kelime grubunun sorgu esnasında kelimelerin ortasına sözcük eklenmesi halinde ise kampanya gösterilmez. Örneğin;

 • Ayakkabı kırmızı
 • Kırmızı ucuz ayakkabı
 • Kırmızı spor ayakkabı
 • Kırmızı topuklu ayakkabı vb.

Phrase match ile tam eşlemede de olduğu gibi kampanyalar hedefe yönelik oluşturulduğundan tıklama oranlarınız artacağı gibi yatırımızınız geri dönüşümü (ROI) de artacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitesinin Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem
Eylül Ayında Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Kullanabileceğiniz 40 Önemli Gün Önerisi

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz