Dijital Pazarlama

Google Adwords Kalite Skorunu Artırmanın 5 Yolu

adwords-kalite-skoru

Google ve Google’a bağlı yayıncılara reklam verme servisi olan Adwords’te yaygın olarak karşılaştığımız konulardan biri de Kalite Skoru. Kalite Skoru, Google’daki bir kampanyaya ne kadar ödeme yapacağınızı  ve arama sonuçlarında hangi pozisyonda olacağınızı belirleyen bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sisteminde Google’ın dikkate aldıkları ise anahtar kelime, landing page ve reklam metinlerinizin uyumluluğu ile CTR oranıdır.

Quality Score = Anahtar kelime uyumluluğu + Landing Page uyumluluğu + Reklam metinlerinin uyumluluğu + CTR

1- Kalite Skoru En Önemli Metrik Değil

Kampanyalarınızın Kalite Skorunu arttırırken sadece buna odaklanmayın. CTR ve conversion oranlarını arttırmak için yapmış olduğunuz çalışmalar Kalite Skoru’nun da artmasını sağlayacaktır. Kampanyalarınız da yapmış olduğunuz çalışmalarda mutlaka ziyaretçileri bir aksiyona davet ederek linke tıklamalarına yardımcı olun.

2- Kelimeleri Parçalayarak Organize Edin

PPC hesaplarında en çok karşılaşılan hatalardan biri yoğun ve kampanya ile uyumsuz kelime listelerdir. Kalite Skoru’nu artırabilmek için kampanya için gerekli olan kelimelerin özenle seçilmesi gerekmektedir. Aynı reklam grubu içerisinde farklı kitleye, ürüne veya içeriğe uyan kelime veya kelime grupları ayrılmalıdır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

3- Hedefe Yönelik Özel Reklam Metinleri Hazırlanmalı

Kalite Skorunu arttırmak için, gruplara ayırdığınız kelimelerin reklamlarla uyumluluğundan emin olun. Gruplara ayrılan kelimeleri reklam metninizin içinde kullanmak da fayda sağlayacaktır.

4- Kelimelere Landing Page’de Yer Verin

Yapılan arama sonuçlarında tıklanan reklam kampanyası ile tıklama sonucu ulaşılan landing page aynı kelimeleri içermelidir. Landing page’inizin bu kelimeleri içermesi sizin conversion oranlarınızı arttıracaktır.

5- Her Reklam Metni İçin Ayrı Landing Page Hazırlanmalı

Arama sonuçlarıyla gelen trafik artar. Her bir ayrı reklam metni için hazırlanmış landing page ile daha fazla ve çabuk hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Hazırlanan her reklam metninin içerisindeki kelimeleri landing page’lerinizde kullanmanız Kalite Skorunu arttırmaya yardımcı olacaktır.

Özetle; reklam kampanyalarınızı konuyla ilgili ad gruplara ayırıp, hedef kitleye yönelik reklam ve landing page çeşitliliği yaparak, Kalite Skoru’nuzu arttırmanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir:
E-posta analiz metrikleri
E-Posta Pazarlama Analiz Raporlarınıza Eklemeniz Gereken 4 Metrik
yeni_baslayan_sosyalmedya_analiz
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medya İçerik Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 İpucu

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
include-your-whole-team
Veri Madenciliğinin 4 Temel Görevi

Veri madenciliği görevleri genel olarak ikiye ayrılır; tanımlayıcı görevler ve öngörü görevleri. Öngörü görevlerinin amacı, bir varlığın (veri madenciliğinde varlıklar...

Kapat