Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Google AdWords Kampanyalarında Başarısız Olmanızın 6 Nedeni

Google AdWords kampanyaları ya da daha doğru tabiri ile Arama Motoru Pazarlaması(SEM-Search Engine Marketing) ilk başta uygulaması çok zor gibi görünen, ancak doğru strateji oluşturursanız, dijital pazarlama sonucu gelirlerinizi önemli derecede artıracak bir pazarlama tekniğidir.  SEM, bazen anlaması çok zor ve müşteri kazanımı hakkında çok farklı düşünme biçimi gerektiren bir pazarlama türüdür. SEM sayesinde muhtemel yatırım getirilerini değerlendirmek için basit modeller yerine, yaşam boyu müşteri değerini düşünecek şekilde hareket etmelisiniz.

Sizi ve ürününüzü anlatan doğru anahtar kelimelerle SEM kampanyanız sayesinde, Google’da yüksek sıralara çıkarak düzenli bir müşteri akışı yakalamak istiyorsunuz, fakat analizleriniz gösteriyor ki hedeflediğiniz sonuçların çok uzağındasınız ve yatırımınızdan yeterli geri dönüş alamadınız. Tam da bu noktada aşağıda belirttiğimiz hatalardan bir veya birkaçını yapıyor olabilirsiniz. Gelin beraberce üzerinden geçelim.


1- Kısa Cümleler Kurmak

SEM kampanyanızın başarısız olmasının en büyük nedenlerinden biri ürününüzü kısa cümleler ile tanımlıyor olmanızdır. Örneğin “ Eldiven” SEM kampanyası için fazlasıyla kısa ve yetersiz bir tanımdır. Ancak “x marka Kadın Kayak Eldiveni” daha verimli ve ürününüzü daha net ifade eden bir tanımdır.  Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere daha uzun bir anahtar odaklanmak daha iyi bir dönüşüm olasılığı sağlar. SEM kampanyalarınızda çalışırken, dönüşüm gerçekleştiren anahtar kelime öbekleri satın aldığınızdan ve açılış sayfalarınızın daha uzun tamlamalarla anahtar kelime öbeklerini kullanarak hazırlandığından emin olun.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Sonuçları Doğru Ölçmemek

SEM kampanyalarında sıkça gördüğümüz diğer bir eksiklik ise verileri yanlış ölçmeniz ve başarı seviyelerini göz ardı ederek gerekli düzenlemeleri yapmamanızdır. Bir AdWords kampanyası yayınlıyorsanız, dönüşüm izlemeyi ayarlamanızı şiddetle öneririz. Google Adwords’te dönüşüm izleme özelliğini kullanırsanız, SEM kampanyanızdan gelen tıklamaların web sitenizde ne sıklıkta satın almaya, telefon çağrısına, uygulama indirmeye ve bültene kaydolma gibi aksiyonlara dönüştüğünü net bir şekilde görebilirsiniz. Buraya ekleyeceğiniz “Hedef Değerler” size istediğiniz asıl sonuçları sunacaktır.


3- Güncel Olmamak

Dijital dünyada sizin de çok iyi bildiğiniz gibi her şey sürekli güncelleniyor ve yenileniyor. Bu değişim ve güncellikten doğal olarak SEM teknikleri de nasibini alıyor. Sizin de SEM dünyasında mutlaka tüm trendler ve en son uygulamalar hakkında güncel bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz. SEM stratejileri ve yöntemleri hakkında içerik üreten birden farklı kaynaktan ilham almanız sizi her zaman bir adım önde tutacaktır. Okuduklarınızdan neyin işinize yarayacağını ve neyin işe yaramayacağını anlamak için de farklı strateji ve en iyi uygulamaları test etmeniz gerekiyor. Başarısızlıktan korkmayın – küçük ölçekte başarısız olun, öğrenin ve SEM’de daha iyi olun. Sadece öğrenme yoluyla SEM’de daha iyi olabilirsiniz. Tüm içeriği dışarıdan okuyabilirsiniz, ancak kendiniz test edene kadar durumunuza veya gereksinimlerinize en uygun olanı tahmin etmeniz çok zor. Bu yüzden sürekli yenilikleri denemenizi ve kendi stratejinize uyarlamanızı öneriyoruz.


4- Anahtar Kelimelerde Yanlış Strateji

AdWords’te kullanıcılar tarafından aranma istatistiklerini öğrenmeden kelime ya da kelime öbekleri satın almak ve bunları SEM kampanyanıza dahil etmek kampanyadan düşük bir getiri almanıza sebep olur. Mevcut anahtar kelimelerinizi daha güncel aranan kelime öbekleriyle değiştirmeniz size o zaman dilimi içinde satın almaya en yatkın ve güncel arama yapan müşteri kitlesini getirecektir. Bununla birlikte her anahtar kelimede, tek seferde doğrudan sonuç almanız kolay olmayabilir. Çünkü tüketiciler her arama sonucunda ya da ilk ziyaretlerinde genellikle doğrudan satın almaya yönelmezler. Hedef kitlenizi elde tutmak için onlara bazı teklifler sunmanız gerekir. Kampanya sonucu tıklamalarda, ziyaretçilerinizi fırsat ya da indirimlerin yer aldığı bir ilgili ve hedef sayfanıza yönlendirmeniz yerinde olacaktır. Eğer teknik bir ürün ya da B2B pazarlama söz konusu ise, ziyaretçilerinizi önce e-posta listenize kayıt olmaları için bir e-kitap, kampanya veya daha yaratıcı bir şey teklif etmeniz ya da kullanıcıya herhangi bir iletişim bilgisini paylaştıracak çalışmalar yapmanız, sizi hedeflediğiniz sonuca daha fazla yaklaştırır.


5- Web Sitesinin Stratejiye Uyarlanmaması

SEM kampanyanızdan maksimum akışı aldıktan sonra asıl hedefe koşmanız için web sitenizin güncel ve kullanıcı dostu olması çok önemlidir. Tasarım açısından olarak estetik durmayan veya amatör gözüken web siteleri genellikle kullanıcıya güven vermez ve SEM kampanyaları ile gelen müşteriyi kaçırabilir. Bunun yanı sıra web siteniz mobil uyumlu değilse, mobilden gelen alışverişe hazır olan müşterinizin hevesini kırabilir. Aynı zamanda iletişim bilgileriniz gizli veya site içerisinde zor bulunan bir konumdaysa tüketici kararını olumsuz etkileyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, müşteriye mümkün olduğu kadar az adım ve basit işlemler yaptırarak asıl hedefe yönlendirmektir. Sitenizi ne kadar basit ve kullanıcının deneyimine yönelik tasarlarsanız, SEM kampanyanızdan da o ölçüde verim alırsınız.


6- Yeniden Hedefleme Yapmamak

Google Adwords’ün sağladığı en büyük faydalardan biri de yeniden hedefleme yapılabilmesi. Yeniden hedefleme, web sitenize herhangi bir anahtar kelime ile gelen ziyaretçinize, dolaştığı sayfalarla ilgili Google’ın görüntülü reklam ağında tekrar reklam gösterilebilmesi olarak tanımlanabilir.  Şöyle düşünün, genellikle web sitenize gelen trafiğin %1-2’lik kesiminin satışa dönüşüyor. Ancak %98’i satın almadan çıkıyor. Yeniden hedefleme geriye kalan %98’lik kitleyle tekrar temas etmenizi sağlar. Yeniden hedefleme yaparak reklam vermemeniz size çok büyük bir potansiyel müşteri kitlesi kaybettirir. Web sitenizi daha önceden ziyaret edenleri, yeniden hedefleme sayesinde dijital ortamda tekrar yakalayarak, karar almaları için yönlendirebilirsiniz. Yeniden hedefleme yaparken, hedef tüketiciye web sitenize ilk geldikleri kampanya mesajınızı göstermemeye dikkat ederseniz, ziyaretçilerinizi yeni tekliflerle çok daha kolay biçimde satışa dönüştürebilirsiniz. Örneğin iPhone arayarak web sitenize gelen fakat satın alma yapmayan ziyaretçinize kapak önerisinde bulunan yeniden hedefleme kampanyaları çok daha büyük geri dönüş yaratacaktır.


Sonuç

Genel anlamda, SEM kampanyaları yaratmak ve kısa vadede trafik elde etmek zor görünebilir, ancak ürününüz için doğru kampanya yöntemini bir kez anladığınızda, muhtemelen kullanabileceğiniz en iyi müşteri edinme yöntemlerinden biri olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
Markaların Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Etmesi Gereken 5 Önemli Detay
Etkili Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin 6 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
E-Posta Pazarlama Stratejinizi Doğru Kurgulamak İçin 4 Ana Kural

Konu e-posta pazarlama olduğunda etkili bir strateji yaratmak için pek çok yol olmasına rağmen, insanlar halen "sadece herkese gönder tuşuna"...

Kapat