Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Google Adwords’te Negatif Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Google Adwords’te başarılı kampanyalar yapmanın en önemli yolu doğru anahtar kelime seçmektir. Doğru anahtar kelime seçimi sadece sizinle alakalı sözcükleri bulmak değil, aynı zamanda sizinle alakalı olup size olumlu geri dönüş sağlamayan kelimeleri de kullanmaktan da geçiyor. Google Adwords’te sizinle alakası olmayan ya da alakası olsa dahi trafik gelmesini istemediğiniz kelimeleri isterseniz negatif olarak belirleyebilir ve negatif olarak belirlediğiniz sözcüklerde yapılan aramalarda çıkmamayı sağlayabilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri kampanyanızın arama sorgusu ile uygun olmayan durumlarda gösterimini engelleyerek sitenize gereksiz trafik alma durumunu engeller.

Negatif kelimeleri listenize eklerken “-“ işaretini kullanmanız gerekmektedir. Bütçenizi daha verimli kullanmanızı sağlayacak olan negatif anahtar kelimeleri her çeşit eşleme (broad, exact, phrase) şeklinde kullanabilirsiniz.

Broad Match’te (Geniş Eşleme) Negatif Anahtar Kelimeler

Kırmızı ayakkabı için oluşturduğunuz kampanyanın (spor kırmızı ayakkabı) şeklinde yapılan arama sonucu kampanyanızın görüntülenmesini istemiyorsanız negatif kelime listenize şu şekilde bir ekleme yapmanız gerekmektedir:

  • – spor

Spor kelimesinin negatif kelimeler listesine eklenmesi kırmızı ayakkabı için oluşturduğunuz kampanyanızı tetiklemez, kampanya arama sorgusu sonucu gösterilmez.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Exact Match’te (Tam Eşleme) Negatif Anahtar Kelimeler

Eğer bir kelime grubu için arama yapıldığında kampanyanızın gösterilmesini istemiyorsanız ilgili kelime grubunu şu şekilde negatif kelime listenize eklemeniz yeterli olacaktır:

  • -[spor kırmızı ayakkabı]

Böylelikle spor kırmızı ayakkabı sorgusu yapıldığında kampanyanız gösterilmez.

Phrase Match’te (Sıralı Eşleme) Negatif Anahtar Kelimeler

İlgili arama sorgusunda kampanyanızı gösterime girmemesi için (kampanyanızı tetiklememesi için) sorgunun içerisinde yer alan kelime veya kelime gruplarını negatif kelime listenize eklemeniz gerekir.

  • -“spor ayakkabı”

Yukarıdaki örneği ele alacak olursak içerisinde spor ve ayakkabı kelimeleri yer alan sorgularda kampanyanız tetiklenmeyecek, gösterime girmeyecektir.

Oluşturduğunuz kampanyalarda negatif kelime kullanmamanız kalite puanınızın (quality score) düşmesine neden olabilir. Ürün veya sunduğunuz hizmet ile alakasız sorguların engellenmesi sonucu tıklama oranı(CTR) artarken tıklama başına maliyet (CPC) düşürülmüş olur. Bu durumda da yatırım getiriniz yükselir.

İlginizi Çekebilir:
Google Analytics Verilerinin Facebook Insights Verileriyle Eşleşmemesinin 7 Sebebi
Dünyaca Ünlü 5 Dijital Pazarlamacıdan Sosyal Medya Tüyoları

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz