Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Google Hakkında Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 8 İstatistik

Blogumuzu okuyorsanız dijital dünyanın içindesiniz ya da bir sebepten ötürü bu dünya ilginizi çekiyor. Dijital dünyanın en büyük ve en önemli oyuncularından biri de sizin de çok iyi bildiğiniz üzere Google. Şimdi zihninizi zorlayın ve Google ya da birebir benzerinin olmadığı bir dünya tasavvur edin. Kafanızda oluşturmakta bile zorlandınız değil mi? Hakikaten Google hayatımıza öyle sirayet etmiş durumda ki, neredeyse o olmadan yaşamayacak durumdayız. Google, özellikle Türkiye’de o kadar benimsenmiş durumda ki, Google arama kutusuna web sitesinin adını değil, www ile başlayan adresini yazarak, web sitelerine yönlenenlerin sayısı %1-2 aralığında. Google’ın etkisini biraz da rakamlarla ortaya koyalım.


1- Google Çökerse Ne Olur?

2013 yılında Google yalnızca 5 dakika için servis veremedi. Geçen 5 dakika içerisinde dünya internet trafiği %40 oranında düştü. 2013 yılında Android telefonların penetrasyonu ve kullanım adedi bu seviyede değildi ve Google Drive gibi servisler de bugünkü kadar yaygın değildi. Şu anda Google’ın 5 dakika çökmesi nelere mal olur siz düşünün 😉


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Google’daki Arama Sayısı

Eğer bu yazıyı yayınladığımız günden birkaç ay sonra okuyorsanız, okuduğunuz bu istatistik büyük bir ihtimalle yanlış 🙂 Çünkü bu istatistik durmaksızın artıyor. Internet Lıve Stats verilerine göre 1 dakika içinde Google’da yaklaşık 360 bin, 1 gün içinde ise 5,2 milyar arama yapıyoruz. Google ise herhangi bir aramamıza ortalama 0,81 saniye içinde yanıt veriyor. Internetin ve Google’ın ne kadar büyüdüğünü anlamanız için küçük bir istatistik daha verelim. Kurulduğu 1995 yılında 1 günde toplam arama adedi yalnızca 500 bin adetti.


3- Google Arama Davranışları

Amazee Metrics’in yaptığı araştırmaya göre, Google’daki bütün aramaların %20’ye yakını ilk kez Google’a soruluyor. Yani insanlar Google’da hep aynı ya da benzeşik aramaları yapmıyor. Daha önce hiç akla gelmemiş, hiç sorulmamış arama sorguları var oluyor. Bu verinin dijital pazarlama dünyasındaki karşılığı ise Google Adwords yönetimi ve SEO için anahtar kelime planlaması sandığımız kadar kolay bir iş olmayabilir ve sandığımızdan daha fazla ilgili anahtar kelimeyi ıskalıyor olabiliriz.


4- Dünyadaki Google Kullanımı

Search Engine Watch’un yayınladığı istatistiklere göre, 7,5 milyar insanın yükünü sırtında taşıyan dünyamızda, her 6 insandan 1 tanesi Google kullanıcısı. Yine aynı yayına göre, ekonomik refah seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde kullanım oranı %50 seviyelerine ulaşıyor. Google, dünyadaki toplam arama motoru pazarınınsa %82’sini elinde bulunduruyor. Kısacası dünyaya erişmek istiyorsak, Google’da olmadan pek şansımız yok gibi.


5- Google Sıralamaları

Amazee Metrics’te yayınlanan istatistiklere göre Google sonuçlarında tıklamaların %70’ini ilk 5 sıradaki sonuçlar oluşturuyor. Pazarlamacılara hatırlatmakta fayda var Google’dan web sitenize gelen kullanıcıların herhangi bir maliyeti bulunmuyor. Özetle arama motoru optimizasyonunda başarının sağlayacağı faydayı göz ardı etmeyin 😉


6- Mobilde Google

The Verge, yayınladığı araştırmada, Google’daki aramaların yarısından biraz fazlasının mobilden geldiğini ortaya koymuş. Bırakın herhangi bir etkinliği ya da pazarlama blogundaki yazıları, bizim blogumuzda bile mobilin ne kadar önemli olduğunun altını çizmemiz klişe haline dönüştü. Bir zamanlar web sitenizin olmaması kabul edilebilir bir durum değilken, bugünlerde mobil odaklı bir web sitesine sahip olmamanız kabul edilebilecek bir durum olmaktan çıktı.


7- Mobil Davranışlarda Google Etkisi

Think With Google’ın araştırmasına göre akıllı telefon kullanan tüketicilerin %88’i, yemek, otel vb konularda kendilerine rehberlik edecek aramalar yapıyor ve bu aramaların yönlendirmesine göre davranışlarını belirliyor. İşletmelerin lokal aramalarda mobil yönlendirmeler için çözümler üretmemesi, onların hiç fark etmedikleri müşterilerini kaybetmelerine neden oluyor.


8- Mobil Aramaların Mağazalara Yansıması

Google’da yayınlanan araştırmaya göre, cep telefonuyla ürünle ilgili yapılan aramaların sonucunda, aynı gün ilgili mağaza(ları) ziyaret oranı %50. Bu oran bilgisayar ya da tabletlerde %34. Lokasyon odaklı mobil aramalar özellikle fiziksel mağazaların kaderini önemli ölçüde etkiliyor.

İlginizi Çekebilir:
Yeni Başlayanlar İçin 6 Adımda Adwords Yönetim Süreci
Dünyaca Ünlü 5 Dijital Pazarlamacıdan Sosyal Medya Tüyoları
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Linkedin’de Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 6 İpucu

500 milyon kullanıcısıyla Linkedin önde gelen sosyal ağlardan biri olmasının yanı sıra iş dünyasındaki en popüler sosyal ağ. Aynı zamanda birçok...

Kapat