Dijital Pazarlama, Mobil Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Google’da Başarılı Mobil Reklamlar Yaratabilmeniz İçin 5 İpucu

Mobil dünyada gerçekleşen dönüşüm muazzam boyuta ulaştı. Gerek akıllı telefonlardaki teknolojik yenilik, gerekse operatörlerin sunduğu altyapı hizmetlerinin olumlu etkisi sayesinde mobil cihaz kullanım oranı hızla arttı ve artmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre 29 yaş altındaki gençlerin %90’dan fazlası, 65 yaş üstündekilerin %40’ı ve genel olarak tüm yaş gruplarının %60’ı mobili öncelikli dijital kanal olarak görüyor. Sosyal medyayı sadece mobilden takip edenlerin oranı %70’i geride bırakmış durumda. Mobil aramaların, web aramalarını fazlasıyla geride bıraktığı Google ise geçtiğimiz günlerde yaptığı son algoritma güncellemesi ile mobili öncelikli optimizasyon değeri olarak göreceğini açıkladı.

Mobilin daha çok tercih edildiğini gösteren istatistikleri arttırmak mümkün ki zaten siz de bu değişime somut olarak her anınızda tanıklık ediyorsunuz. Marka olarak mobil dünyada var olmak için ilk olarak mobili önceliklendiren bir yaklaşım sergilemelisiniz. Sürdürülebilir bir mobil yaklaşıma sahip olduktan sonra mobil odaklı iletişime geçmeniz ve bu yönde de bir stratejinizin olmasını gerekir. Mobil odaklı iletişim stratejinizin önemli parçalarından biri de Google’da verdiğiniz mobil reklamlar. Google’da mobil reklam yaparken dikkat etmeniz gereken ana unsurları sizin için özetledik. Aşağıdaki tavsiyeler mesajlarınızı ayarlamanıza yardım edecek ve bu sayede mobil reklamlarınızın doğru kişilere doğru zamanda gidecek.


1- Mesajınızı Net Verin

Anahtar kelime hedeflemesi doğal olarak dijital reklamların önemli parçalarından biridir. Ancak mobil reklamlarda sadece anahtar kelime optimizasyonuna odaklanmak yeterli değildir. Reklam metninden seçilmiş bir kelimeyle birlikte alt metinde ortaya çıkacak bilgiler insanları tıklamaya daha çok çeker. Bu yüzden reklamdaki mesajı bütünsel olarak planlamaya çalışın. Reklamınızda varsa özel tekliflerinizi veya indirimlerinizi belirtmeye çalışın. Herkes kampanyalı teklifleri sever. Öte yandan çoğu insan fiyatı baz alarak hareket eder. Mobilde alanınız çok kısıtlı olduğu için sadece ‘’%50 indirim’’ gibi ifadeler yeterli değildir. Çünkü müşterinin karşılayamayacağı fiyatta bir ürünün yarı fiyatında olması onu ikna edemez. Bu yüzden indirimle birlikte oluşan fiyatı yazmak daha doğru bir yaklaşım olabilir. Reklam mesajınızda eğer müşteriyi reklamınızla çoklu satın almaya yönlendirebilirseniz bu ortalama dönüşüm maliyetinizi düşürür. ‘’İkisini alın’’, ‘’Favorilerinizi seçin’’ gibi ifadeler kullanmak yine mesajınızı bu tavsiyenin örnekleri.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Anahtar Kelimelere Aşırı Düzeyde Odaklanmayın

Anahtar kelime hedeflemesi doğal olarak dijital reklamların önemli parçalarından biridir. Ancak mobil reklamlarda sadece anahtar kelime optimizasyonuna odaklanmak yeterli değildir. Reklam metninden seçilmiş bir kelimeyle birlikte alt metinde ortaya çıkacak bilgiler insanları tıklamaya daha çok çeker. Bu yüzden reklamdaki mesajı bütünsel olarak planlamaya çalışın. Mobil reklamlarda genişletilmiş yazı alanını kullandığınıza emin olun. Daha geniş bir alan değer önerinizi yansıtmada ve insanları tıklamaya ikna etmede önemli bir rol oynar.


3- Markayı ve Marka Kişiliğini Sıfatlarla Ortaya Koyun

Hangi alanda olursanız olun müşteriler duygulara konuşan reklamlara ve pazarlamaya karşılık veriyorlar. Kuru, anahtar kelime odaklı reklamlar insanları etkilemiyor. Eğer markanın kişiliğini ortaya çıkaran güçlü ve bağlayıcı kelimeler kullanırsanız daha yüksek tıklama ve geri dönüş oranına sahip olursunuz ve aynı zamanda bu müşteri sadakatini teşvik ettirir.


4- Telefonla Aranmayı Seçenek Olarak Düşünün

Mobil kullanıcılara reklam yazdığınız her anda kullanıcıların bir sonraki adımını dikkate almalısınız. Mobil kullanıcılar genelde bir işlemi tamamlarken veya soru sormak istediklerinde şirketi aramak isterler. Bu, mobil mecradaki kritik noktalardan biridir. Bu sayede müşteriyle çok daha hızlı bir şekilde temasa geçebilirsiniz. Öte yandan mobil reklamlarınızla müşterinin doğrudan web sitenize ulaşması yerine arama yapanların sizi telefonla aramalarını sağlamak istiyorsanız, telefonla arama seçeneğinin yer aldığı reklamları kullanın. Bu tip reklamlar şu durumlarda çok etkili oluyor:

  • Telefonla aramanın form doldurma tipi aktivitelerden daha efektif olduğu zamanlarda
  • Açılış sayfanızın mobil mecrada açılmadığı durumlarda
  • Bir satış faaliyetinin gerçekleşmesi için(örneğin restoran rezervasyonu) iletişim gerektirdiği durumlarda

5- Uzantılara Dikkat Edin 

Google’da mobil reklamcılığın önemli parçalarından biri de doğru uzantı yönetimi yapabilmektir. Mobil cihazlarda mesajlarınız alanın kısıtlı olmasından ötürü kesik gözükebilir. Bu yüzden uzantılarınızın metnini özet halinde yazın. Uzantılarda insanlara daha çok değer katacak eylem çağrıları üzerinde durmaya çalışın. Katılmamayı uygun görmediğiniz durumlar dışında Google artık sizin için dinamik uzantılar yaratıyor. Bu durumda daha az istenilen site linkleri, düzenli parçalar ve eylem çağrıları anlamına gelebiliyor. Eğer tüm uzantılarınızın sizin kontrolünüzde olmasını istiyorsanız buna katılmamayı tercih edin. Bunun yanında mobil uzantılarda bir başka iyi seçenek de fiyat uzantısıdır. Fiyat uzantıları sadece mobil ve tablet cihazlarda görüntülenebilir. Kaydırmalı görünüme sahip bu fiyat uzantılarıyla insanlar farklı fiyat opsiyonlarını görebilir ve reklamınıza tıklayabilir.


İpucu: Diğer dijital reklam çalışmalarınızda olduğu gibi mobil reklamlarınızın iyi performans göstermesi için yapmanız gereken çok şey ve seçenek var. Şunları unutmayın:

  • Sıkıcı reklamlar yazmayın. Potansiyel müşterinizin kullandığı cihaz ortamında onun sizinle bağ kurabileceği bir reklam yaratın.
  • Reklam uzantılarınızı kolay geri dönüşümler alabileceğiniz şekilde güçlendirin.
  • Açılış sayfanızın mobil mecradaki kapasitesine hakim olun, eğer mobil ortamda açılmaya uygun değilse insanların tıklayıp aramalarını sağlayın.
İlginizi Çekebilir:
E-posta Listesine Üyelik Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası
SMS Kampanyalarınızın Başarısız Olmasının 5 Nedeni
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Dijital Dünyada Marka Bilinirliğini Arttırmanın 7 Kolay Yolu

Günümüz dünyasında markalar her zaman olduğundan daha değerli hale geldi. Şirketler ürün satmaktan çok artık marka bilinirliliğini arttırmaya odaklanıyorlar. Bir...

Kapat