Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Haziran Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün

Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz haziran ayında da sürüyor. Yazın ilk ayı olan haziran, bu yıl Ramazan dönemine denk geliyor. Tatil günlerinin başladığı haziran ayının Ramazan Bayramı’ndan sonraki en önemli olayı Babalar Günü. Haziran ayında, gerek e-posta pazarlamada gerekse genel pazarlama stratejilerinizde yararlanabileceğiniz özel günleri inceleyelim.


Ramazan Bayramı – 25/27 Haziran

İslam dünyasının en önemli dini dönemi olan ve bitiminde bayram olarak kutlanan Ramazan, genellikle perakendenin en hareketli olduğu dönem. Market ve temel ihtiyaç tüketiminin arttığı Ramazan döneminde özellikle bu sektör temsilcileri için önemli fırsatlar bulunuyor. Öte yandan Türkiye ciddi anlamda “bayramlık” ülkesi. Gerek çocuklar, gerekse aileler için hazır giyim markaları bayram dönemi öncesinde “bayramlık” temalı e-posta pazarlama çalışmaları yapabilirler. Bayramı tatilleri aynı zamanda turizmin de hareketli olduğu dönemler oluyor. Seyahat acenteleri, oteller, uçak bileti satan şirketleri için de Ramazan Bayramı, e-posta pazarlama kampanyası yapabilmek açısından dikkat edilmesi gereken dönemler arasında.


Babalar Günü – 18 Haziran

Genellikle Anneler Günü’nün gölgesinde kalan Babalar Günü, haziran ayında perakende sektörüne en fazla etki eden dönem olacak. Hediye, hazır giyim, erkeklere yönelik kişisel aksesuarlar gibi alanlarda çalışan markaların kesinlikle kaçırmaması gereken Babalar Günü’nde e-posta pazarlama kampanyası yapmayı ihmal etmeyin 😉


Dünya Çevre Günü – 5 Haziran

Çevre bilincinin her geçen gün arttığı ülkemizde, Dünya Çevre Günü üzerine özel kampanya yapmak yerinde bir strateji olabilir. Gerek sosyal sorumluluk ve gerekse farkındalık yaratabilmek için markalar Çevre Günü’ne özel e-posta pazarlama kampanyaları yapabilir.


Diğer Önemli Günler

Biz daha çok öne çıkan günlerde önerilerde bulunduk. Siz de markanızla ya da iletişim kurmayı hedeflediğiniz segmentlerle ilgili olabilecek özel günleri de ihmal etmemelisiniz. Kişiselleştirilmiş yaratıcı kampanyaların sandığınızdan daha fazla işinize yarayacağından emin olabilirsiniz.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) 10 – 18 Haziran
Kadir Gecesi 21 Haziran
Harp Akademileri Günü 26 Haziran
Emekliler Haftası 30 Haziran

Spor Müsabakaları

Haziran ayı kitlesel spor karşılaşmalarının final tarihlerine ev sahipliği yapıyor. Bu ay içinde hiç derbi müsabakası bulunmuyor. Haziran ayının en heyecanlı futbol etkinliklerinden biri de Süper Lig’e yükselme play-off maçları olacak. Öte yandan futbolda Şampiyonlar Ligi finalinin yanı sıra milli takımlar Dünya Kupası grup eleme maçları yapacak.

Mayıs ayında basketbolda büyük bir heyecan yaşayan Türkiye, haziran ayında gözünü Basketbol Süper Ligi play-off karşılaşmalarına çevirecek ve bu yılın şampiyonu belli olacak. Kadınlar basketbolunda dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Türkiye, haziran ayında Avrupa Baskebol Şampiyonası finalleri için Çek Cumhuriyeti’nde mücadele edecek. Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu olan NBA’de ise Cleveland Cavaliers ve Golden State Warriors, bu sezon tekrar finalde kozlarını paylaşacak. Geçen yılın rövanşını almak isteyen Golden State ile unvanını korumak isteyen Lebron James’li Cleveland arasındaki heyecanı izlemek isteyenleri uykusuz geceler bekliyor.

Haziran Ayında Önemli Spor Karşılaşmaları

Basketbol Play-off Maçları Haziran ayı boyunca.
NBA Finalleri 2 Haziran’da başlıyor (7 maça kadar uzayabilir)
Şampiyonlar Ligi Finali 3 Haziran
Süper Lig’e Yükselme Finali 4 Haziran
Türkiye – Makedonya Hazırlık Maçı 5 Haziran
Kosova – Türkiye Dünya Kupası Eleme 11 Haziran
Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası 16 – 25 Haziran

Dünya Üzerinde Kutlanan Diğer İlginç ve Önemli Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize haziran ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Donut Günü 2 Haziran
Çikolatalı Makaron Günü 3 Haziran
Terziler Günü 4 Haziran
Uçan Balon Günü 5 Haziran
Yo-Yo Günü 6 Haziran
Koşma Günü 7 Haziran
Donald Duck Günü 9 Haziran
Buzlu Çay Günü 10 Haziran
Superman Günü 12 Haziran
Kırmızı Gül Verme Günü 12 Haziran
Dünya Kan Verme Günü 14 Haziran
Dünya Et Yeme Günü 15 Haziran
Flip-Flop Terlik Giyme Günü 16 Haziran
Balığa Gitme Günü 18 Haziran
Uluslararası Suşi Yeme Günü 18 Haziran
Uluslararası Yoga Günü 18 Haziran
Uluslararası Pikniğe Gitme Günü 18 Haziran
Yoga Günü 18 Haziran
Dünya Mülteciler Günü 20 Haziran
Dünya Müzik Günü 21 Haziran
Selfie Günü 21 Haziran
Renkli Televizyon Günü 25 Haziran
Kanoya Binme Günü 26 Haziran
Güneş Gözlüğü Takma Günü 27 Haziran
Fotoğraf Makinesi Günü 29 Haziran
Sosyal Medya Günü 30 Haziran
İlginizi Çekebilir:
E-posta Listesine Üyelik Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası
E-posta Liste Üyeliğinden Çıkış Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Mobil Pazarlamayla İlgili Bilmeniz Gereken 12 İstatistik

Her şey 2007 yılında Steve Jobs'un iPhone'u tanıtmasıyla başladı demek belki fazla iddialı olabilir ama şu bir gerçek ki, mobil...

Kapat