E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Hızlı Şekilde Daha Fazla E-Posta Abonesine Sahip Olmanın 7 Yolu

Kabul ediyoruz, modern pazarlamacılar için e-posta pazarlaması internet gibi kulağa biraz “eski model” gibi geliyor. Öyle de olabilir. Ancak şunu unutmayalım, e-posta pazarlama başka bir dijital pazarlama yöntemine göre fayda/fiyat anlamında tartışmasız daha çok online iş başarısı getiriyor. Hubspot’un yaptığı araştırmaya göre, %80’den daha çok perakende pazarlama profesyoneli müşteriyi elde tutmak için e-posta pazarlamanın en etkili yöntem olduğuna inanıyor. İnsanların %77’si izin bazlı pazarlama mesajlarını e-posta yoluyla almayı tercih ediyor. Y kuşağının %73’ü iş iletişimi için en çok e-postayı tercih ediyor. E-posta pazarlamanın kritik noktalarından biri de sağlıklı ve etkileşimli bir listeye sahip olmak. Peki böyle bir listeye nasıl sahip olabilirsiniz, hiç düşündünüz mü? Gelin hep beraber kolayca ve hızlı şekilde e-posta listesi nasıl oluşturulur, öğrenelim.


Genel Yaklaşım

Sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcının zihninden birçok şey geçer. Tipografi, renkler, içerik, görseller, her şey yenidir. İşi kolaylaştırmak için bunları basit tutun, özellikle konu e-posta aboneliği formuysa. Bazı uygulanan yöntemler:

 • E-posta dışında başka bir bilgi talep etmeyin.
 • Sitenizin kenar kısmında e-posta abonelik kutusu dışında herhangi bir parça bulundurmayın.
 • Geniş alanı ve etkileşimli butonu kullanın. E-posta abonelik kutusunun göz alıcı olduğundan emin olun.
 • Yazı kısmının arka planını beyaz olarak oluşturun.
 • Gizlilik garantisi verin.
 • Yanlış e-posta formatlarını düzeltici araçlar kullanın.
 • Abonelik kutusunun her zaman gözüktüğünden emin olun.
 • Bir onaylama mesajı gösterin.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


1- Etkileşimli Abone Olma Butonlarını Kullanın

Renk algısı insan davranışının psikolojik tarafında bütünsel bir parçadır. Bu ancak online etkileşimlerle görünebilir olabilir. Geleneksel yaklaşım, büyük ve parlak kırmızı eylem çağrılarının açılış sayfası, pop-up ve bloglarda abonelik arttırmak için bu yöntemin güvenli ve etkili bir yol olduğuna inanır. Fakat diğer tüm pazarlamacılar bu yöntemi kullanırken buradaki avantajınız nedir? Bunun çözümü etkileşimli butonlar kullanmak. Örneğin kırmızı bir butonun üstüne fare ile gelindiğinde yeşile dönmesi kullanıcılarda trafik işaretleri gibi dur ve geç hissiyatı yaratabilir. Kullanıcı böyle etkileşimli bir butona içgüdüsel olarak tıklayacak ve etkileşimi tamamlayacaktır.


2- Her Zaman E-Posta Aboneliği İçin Görünür Kenar Çubuğu

Açılış sayfalarındaki çeşitli yöntemler ve pop-uplarla e-posta abonelerinizi arttırabilirsiniz. Fakat kullanıcılar bir web sitesindeyken veya blogdayken neden bu şansı değerlendirmiyorsunuz? Eğer bir kullanıcı pop-upı kaparsa veya yeteri kadar aşağı inmediği için karşısına pop-up çıkmadıysa bu şansı niye değerlendirmeyesiniz? Bunun çözümü blogunuzdaki tüm web sayfaların kenarında görünür bir e-posta aboneliği kutusu kullanmaktır. Bu odaklanmış ve dönüşümü zor olan kullanıcılar için rahatsız etmeyen ve saygılı bir yöntem olacaktır.


3- E-Postalarınızda Sosyal İkonlar Bulundurun

E-posta kampanyalarının geleneksel hedefi web site ziyaretlerini arttırmaktır. Aynı zamanda geleneksel yaklaşım blog ve web sayfalarınızdaki sosyal paylaşım linklerini mevcut abonelerinizin incelemesi için  e-posta yoluyla onlara göndermenizi tavsiye eder. Neden sosyal paylaşım linklerini e-postaya yerleştiresiniz ki? Bu paylaştığınız linki okumadan paylaşıp beğenmelerini istemekle aynı şey değil midir?


4- Pop-Up’lar – Söylenmesi Gereken Söylendi

Pop-up’lar hala büyük kitleleri etkileyebiliyor. Hatta eski örneklere bakıldığında bazı firmaların başarılı pop-up stratejileriyle binlerce abone kazanımı olduğunu da görebiliriz. Başarılı pop-up formlarının ana elementleri:

 • Etkili ve canlı bir pazarlama metni
 • Görsel olarak göz alıcı içerik
 • Markalama(marka logosu, imzalaşmış söylem vb. kullanmak)
 • Eylem çağrısı(butonu etkileşimli hale getirin)
 • Değer önerisi(kullanıcının e-posta adresini vermesinin teşviği)

5- A/B Testleri İçin Zaman ve Efor Harcamaya Devam Edin

E-posta pazarlamaya yıllarınızı verebilir ve binlerce liranızı harcayabilirsiniz fakat eğer A/B testi yapmazsanız bunun başarısını anlayamazsınız. A/B testi e-posta pazarlama başarınızı koruyan ve oldukça fazla zaman ve paranın sizde kalmasını sağlayan bir yöntemdir. Her blog, web sitesi ve portal farklıdır ve hatta en iyi stratejiler sizde işe yaramayabilir. Fakat kampanyalarınızı abone kazanmak için optimize etmek hedefinize ulaşmanın net yoludur. Açılış sayfaları, pop-uplar, yönlendirmeli e-postalar, bütün bu kanalları A/B testi kapsamıyla dahil edip e-posta abone sayınızı arttırabilirsiniz.


6- Bir Pazarlama Aracı Olarak E-Posta İmzanızı Düzenli Şekilde Kullanın

Kendinize sorun, ayda kaç tane pazarlama içermeyen e-posta gönderiyorsunuz? Bunları kaç insan okuyor? Sayı çok büyük ihtimal yüksektir. Gönderilen her e-posta abone kazanmak için bir fırsattır. Doğru şekilde işlenmiş bir parçayı en iyi sayfanızı içeren linkle birlikte imzanız olarak kullanabilirsiniz veya başarılı bir blog paylaşımını havalı bir pop-up ile birleştirerek bir imza yaratabilirsiniz. Buradaki farklılık noktası imza e-posta metninizi nasıl oluşturduğunuzdur. Örneğin ‘’100 saniyelik okuma süresiyle gününüz harika geçecek’’, ‘’ürün geliştirme ile ilgili bloguma bakın’’ demekten çok daha iyidir. Aynı zamanda imza metninizi çeşitliliği göstermek için birkaç günde bir değiştirin.


7- Çıkış Engelleyici/Öteleyici Pop-Up’lar Kullanın

Bu tipte pop-up’lar sitenizden çıkmaya hazırlanan her kullanıcı için onları son bir şans olarak sitede tutmaya çalışırlar. Bu pop-up’lar gelişmiş pop-up yönetim araçlarını kullanarak kullanıcı siteden abone olmadan ayrılırken ortaya çıkarlar. Bu pop-up’ları kampanya ve teklifler sunmak için, en iyi tekliflerinizi sunmak için, öncelikli olarak müşteri desteği sağlamak için ve geri dönüş istemek için kullanabilirsiniz.


Sonuç olarak internetin daha çok erişilebilir olmasıyla e-posta kullanıcı sayısı giderek artırıyor. Çoğu pazarlamacı aynı yöntemleri uyguluyor, siz onlardan daha farklısını ve daha iyisini yapmaya odaklanın. Yukarıdaki yöntemler şu anda bir başlangıç yapmanız için iyi yol göstericiler.

İlginizi Çekebilir:
Okula Dönüş E-posta Kampanyalarınızda Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey
Dijital Pazarlama Otomasyonu Kullanmanız İçin 3 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
Web push notification
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Web Push Notification’ın Faydaları

Akıllı telefonlarımıza gelen bildirimlerin (Push Notification) web tarayıcıları için çalışan hali olarak kısaca tanımlanabilecek olan web push notification için dijital...

Kapat