E-Posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Hoş geldiniz E-postası için 5 İçerik Fikri

MarketingSherpa’nın yaptığı araştırmaya göre aboneler, sizin listenize katıldıktan 2 ay sonra e-postalarınızı açma oranları %25’e düşüyor. Bu oran çok göreceli olsa da, üyelerin sadakati konusu e-posta pazarlamada genellikle çözüm bekelen en önemli sorunlardan biridir. Bu sorunu çözmenin en önemli yollarından biri de hoş geldiniz e-postası göndermek ve yaşam döngüsü kampanyalarından yararlanmaktır.

Hoş geldiniz e-postasının ne kadar önemli olduğundan daha önce bahsetmiştik. Halen pek çok şirket halen hoş geldiniz e-postasının faydalarından yararlanmayı fark etmiyor. Hoş geldiniz e-postası ve ilk e-posta gönderim süreçleriyle ilgili ilham alabileceğiniz birkaç fikri sizinle paylaşmak istedik.

1- Samimi İçerikli E-posta Gönderin

İçten samimi bir şekilde gönderilen mektuplar pek çok insanı etki altına alır. Hoş geldiniz e-postasında da böyle bir üslup kullanabilirsiniz. Özellikle üst düzey yöneticilerin ağzından yazılmış, şirketin kim olduğu, ne amaçla var olduğu gibi bilgiler yer alabilir. Öte yandan gönderdiğiniz e-postada üst yöneticinin şirketin hizmetlerinde sorun yaşanması halinde kendisiyle rahatlıkla iletişim kurulabileceğini önermesi daha çok işe yarayacaktır. Bu yöntem özellikle startup hikayelerinde oldukça işe yarar. Çünkü startuplar yeni şirketler olduklar için inandırıcılık ve samimiyet sorunu yaşarlar.

İpucu: Böyle bir hoş geldiniz e-postası gönderecekseniz, geleneksel PR dilini kullanmaktan kaçının. Gerçekten insanlara kendinizi samimi bir şekilde ifade edin ve kendiniz olun.

2- Teşvik Edici Hediyeler Sunun

Yeni abonelere sizi e-posta listenize dahil olmayı kabul ettikleri için hediye vermek güzel bir yöntemdir. En yaygın kullanılan yöntem de budur ve kişilerin doğrudan sizinle ilgilenebilmesi için önemli bir teşviktir. Eğer bir perakende şirketiyseniz hoş geldiniz e-postasında indirim ve ücretsiz hediyeler sunmayı deneyebilirsiniz. Eğer B2B şirketi iseniz ücretsiz, ürün deneme sürümü, rehberlik ya da danışmanlığı önerebilirsiniz.

Öneri: Bunlar da ilginizi çekebilir 😉

3- Temas Noktalarınızı Arttırın

Eğer birileri sizin e-posta listenize kaydolmuşsa, bu da demektir ki sizin sunduğunuz diğer şeylerle de ilgilenme şansı vardır. Hoş geldiniz e-postasında illa bir üründen bahsetmek ya da samimi şeyler söylemek zorunda değilsiniz. Buna alternatif olarak daha önce ya da sırf bu durum için hazırladığınız; sizi daha iyi anlatan başarılı/etkili blog postlarınız, kendinizi anlatan broşürleriniz, sunumlarınızı da kullanabilirsiniz. Bu yöntem belki biraz daha uzun bir yol olabilir ama, yeni aboneleri sizin içeriklerinizi keşfetmeleri gerçekten sizinle ilgili detaylarla ilgilendiklerinin kanıtı olabilir. Ayrıca kaliteli içerik aynı zamanda doğal olarak paylaşılmaya yönelik içeriktir ve kullanıcılar sizi farklı müşterilere de iletebilir. Bu yöntem özellikle uzun vadeli ilişkiler kurulmaya çalışılan B2B için çok verimli sonuçlar doğuracaktır.

İpucu: Eğer sosyal medyada paylaştığınız içerikler gerçekten ilgi çekiciyse ya da normalin üstünde etkileşim alıyorsa, demek ki kaliteli  içerikler yaratabiliyorsunuz. Sosyal medyadaki içerik başarınızı neden e-posta pazarlamaya taşımayasınız ki?

4- Abonelerinize Daha Fazla Bilgi Edinmek İçin Soru Sorun

Tıpkı sizin gibi aboneleriniz de kendi ilgi alanlarına ve kişisel ihtiyaçlarına göre hazırlanmış e-postalar almaktan hoşlanır. Peki neden hoş geldiniz e-postanızda ihtiyacınız olan verileri toplamayasınız? Emin olun çoğu kişi memnuniyetle birkaç dakikasını ayırarak kendi tercihlerini dolduracaktır. Bu sayede kolayca müşterilerinizin segmentasyonunu yapabilir ve e-postanızda daha ilgili içerikler sunabilirsiniz.

İpucu: Burada veri isterken kullanacağınız dil çok önemlidir. Daha iyi hizmet verebilmek ve tamamen sizi ilgilendiren e-postalar gönderebilmek için bu soruları sorduğunuzun altını çizmeyi unutmayın. Ayrıca belki bu yöntemi kullanırken 2. şıktan da yardım alabilirsiniz. Mesela eğer formu doldurursanız indirim ya da hediye kazanabilirsiniz türünde bir yöntem de işe yarayabilir.

5- Bırakın Başkaları Sizi Övsün

Her şirket doğal olarak kendisinin ne kadar başarılı bir şirket olduğunu söyler ya da söylemeye çalışır. Bazen bunu şirketin kendisinin söylemesi yeterli olmayabiliyor ve şirket kendi iletişim mecralarında müşterilerinin memnuniyetlerini yansıtmaya çalışır. Müşteri memnuniyetini ya da deneyimlerini hoş geldiniz e-postalarına da yansıtabilirsiniz. Hoş geldiniz e-postasında daha önce sizinle olumlu deneyim yaşamış müşterilerinizin görüşlerini odak alacak şekilde içerikler yaratabilirsiniz.

Bonus – Sonraki Adımı Düşünün

Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere, müşteri kazanmak çok masraflı ve zor bir süreç. Yeni müşteri kazanmak için gösterdiğiniz konsantrasyonunuzu kazandığınız müşterilerinizi elinizde tutmaya çalışmaya da göstermelisiniz. Yukarıdaki örneklerin bir tanesini ya da birkaç tanesini iç içe geçecek şekilde uygulayabilirsiniz. İndirim kuponu sundunuz, normalin çok daha altına bir fiyatla alışveriş yapıldı, peki ya sonrası? Müşterinizle bir yolculuk yaptığınızı ve onunla sürekli devam etmek istediğinizi unutmayın ve buna yönelik davranmaya çalışın. Bu yolculuğu uzun tutabilmek için ilk andan itibaren strateji geliştirmeye başlayın.

İlginizi Çekebilir:
Pazarlama Otomasyonunun Şirketlere Sağladığı 3 Temel Fayda
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme Yapmanız Gereken 3 Temel Alan
Önceki yazıyı okuyun:
İdeal Sosyal Medya Post Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Sosyal medya iletişiminde yaygın olarak merak edilen konulardan biri de, postların kelime uzunluğu. Sayısız sosyal ağ var ve hepsinde biraz...

Kapat