Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Hoş Geldiniz E-postasından Sonra Gönderebileceğiniz 6 E-posta Fikri

Pazarlama otomasyonu çalışmalarının en yaygın kullanılan parçalarından biri olan hoş geldiniz e-postaları, yeni üyelerinizle ilk karşılaştığınız ve sizinle ilgili ilk fikre sahip oldukları e-postalardır. Bu nedenle, müşterilerinizin markanız ile ilgili ilk izlenimi olan hoş geldiniz e-postalarına özel bir önem vermek gerekir. Başlangıç için gerekli olan “hoş geldiniz” kısmını tamamladınız. Şimdi bir sonraki adımda ne söyleyeceğinizi belirlemenin tam zamanı. Gelin birlikte sonraki adımda kullanabileceğiniz faydalı örnek ve önerilere birlikte göz atalım. 🙂

İpucu: Her sektör ve yapılan iletişim farklı olabilir, aşağıdaki bütün yöntemleri uygulayabileceğiniz gibi, kendinize uygun olan örneklerin bir kısmını da uyarlayabilirsiniz. Size önerimiz hepsini denemeniz ve ölçümleme yapıp, en verimli olan(lar)ı kullanmanız.

1- İndirim ya da Kupon Önerisi Gönderin

Bazı şirketler abonelik listelerini arttırabilmek için bu tarz özendirici taktikler kullanmayı tercih edebiliyor. Eğer yaptığınız iş doğrudan satış üzerine ise hoş geldiniz e-postasından hemen sonra ilk yapılan harcamada %10 indirim, ücretsiz kargo, hediye ya da belirli bir miktarı geçen ilk sipariş için indirim önermeyi tercih edebilirsiniz.

İpucu: Deneyime teşvik eden bu yöntemi ne zaman kullanacağınız çok önemlidir. Hoş geldiniz e-postasından hemen sonra mı 1 gün sonra mı yoksa 1 hafta sonra mı doğru zaman? En çok işe yarayan zamanı bulmak için test yapmayı mutlaka deneyin!

2- Sosyal Ağlara Yönlendirin

Eğer Facebook, Instagram, Twitter, Linkledin ya da Youtube gibi içerik odaklı sosyal ağlarda çok başarılıysanız ve yeni abonenizle sosyal medya üzerinden iletişim kurmaya devam etmek istiyorsanız, hoş geldiniz mail akışlarından faydalanarak abonenizi sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye yönlendirebilirsiniz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginiz çekebilir. 😉

3- Sadakat Programınıza Yönlendirin

Türkiye’de pek çok şirket e-posta aboneliği ile sadakat programlarını aynı şey sanıyor. Oysa iki konu ne kadar birbiriyle alakalı ve yakın olsa da farklı konular. Abonelerinizi sadakat programına yönlendirmek satış oluştukça daha çok kazandıracağınızı önermek akılcı bir ikinci adım davranışı olabilir.

İpucu: Bu yöntem müşterileriniz hakkında daha fazla veri toplayarak daha ileri iletişim seviyesine ulaşmanız için de muhteşem bir fırsattır.

4- Sorulan Soruları Cevaplayın

Eğer karmaşık bir ürün ya da servis sunuyorsanız ve şirketinizin satış döngüsü uzunsa, hoş geldiniz e-posta akışını kullanarak en fazla sorulan sorulara cevap verebilir ve karmaşıklığı azaltabilirsiniz. Ayrıca bu gelecek olan soru sayısını da azaltmaya yardımcı olacaktır.

5- Abonelerinizin Tercihlerini Sorun

Abonelerinize, hoş geldiniz e-postasından sonra yeni sorular sorabilirsiniz. Sizden gerçekten duymak istedikleri nedir? Ne tür ürünlerle ya da hizmet alanlarınızla ilgili bilgi almak ya da kampanya görmek istiyorlar? Bu verileri toplamaya yönelmek akılcı bir ikinci adım olabilir. Bu sayede aboneleriniz için atacağınız diğer adımlarınızı daha planlı hale getirebilirsiniz.

İpucu: Abonelerinizin tercihlerini sorup, öğrenmek aynı zamanda müşteri segmentasyonunu yapmanıza da yardımcı olur.

6- Kullanıcı Yorumları ve Kullanıcı Merkezli İçerikler Sunun

Bir ürün veya hizmeti satın alırken temel davranışlarımızdan biri de diğer kullanıcıların deneyimlerini öğrenmek için, almayı düşündüğünüz ürün/hizmet hakkında yapılmış kullanıcı yorumlarını okumaktır. Müşterilerinizin görüşlerini, deneyimlerini ve yorumlarını hoş geldiniz e-postasından sonra yeni abonenizle paylaşarak sizi daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Dijital Pazarlama Çalışmalarınızda Slideshare Kullanmanız İçin 10 Neden
Geofencing ile Geotargeting Arasındaki 5 Fark
Önceki yazıyı okuyun:
Data Mining – Veri Madenciliği Nedir?

Dijital verinin toplanması ve saklanmasındaki gelişmeler, saklanan verilerin üstel bir şekilde büyümesine sebep olmuştur. Diğer yandan hayatın hızla elektronikleşiyor olması,...

Kapat