Davranışsal Hedefleme, E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon, Yaşam Döngüsü Kampanyaları, Yeni Başlayanlar İçin

Hoş Geldiniz E-postasından Sonra Gönderebileceğiniz 6 E-posta Fikri

after-welcome

Pazarlama otomasyonu çalışmalarının en yaygın kullanılan parçalarından biri olan hoş geldiniz e-postası hakkında size daha önce detaylı bilgiler vermiştik. Kısaca hatırlatmak gerekirse, hoş geldiniz e-postaları yeni üyelerinizle ilk karşılaştığınız ve sizinle ilgili ilk fikre sahip oldukları e-postalar oluyor. Her ilişkide olduğu gibi ilk izlenim, müşterinizle yolculuğunuzda en önemli parçalardan biri. Bu yüzden hoş geldiniz e-postalarına özel önem vermek gerekiyor. Başlangıç için gerekli olan “hoş geldiniz” kısmını tamamladınız. Şimdi bir sonraki adımda ne söyleyeceğinizi belirlemenin zamanı. Aşağıda bugüne kadar işe yaramış bazı örnekler ve öneriler bulunuyor.

İpucu: Her sektör ve yapılan iletişim farklı olabilir, aşağıdaki bütün yöntemleri uygulayabileceğiniz gibi, bazılarını da uyarlayabilirsiniz. Size önerimiz hepsini denemeniz ve ölçümleme yapıp, en verimli olan(lar)ı kullanmanız.

1- İndirim ya da Kupon Önerisi

Bazı şirketler abonelik listelerini arttırabilmek için bu tarz özendirici taktikler kullanmayı tercih edebiliyor. Eğer yaptığınız iş doğrudan satış üzerine ise hoş geldiniz e-postasından hemen sonra ilk yapılan harcamada %10 indirim, ücretsiz kargo, hediye ya da x TL’yi geçen ilk sipariş için y TL indirim önermeyi tercih edebilirsiniz.

İpucu: Deneyime teşvik eden bu yöntemi ne zaman kullanacağınız en önemli işiniz olacaktır. Hoş geldiniz e-postasından hemen sonra mı 1 gün sonra mı yoksa 1 hafta sonra mı doğru zaman? En çok işe yarayan zamanı bulmak için test yapmayı denemelisiniz.

2- Sosyal Ağlara Yönlendirmek

Eğer Facebook ya da Youtube gibi içerik odaklı sosyal ağlarda çok başarılıysanız ve yeni abonenizle iletişim kurmaya bir yandan da sosyal medya üzerinden de devam etmek istiyorsanız, abonenizi hoş geldiniz programından yararlanarak sosyal ağlarda da sizi takip etmelerine yönlendirebilirsiniz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginiz çekebilir 😉

3- Sadakat Programınıza Yönlendirmek

Türkiye’de pek çok şirket e-posta aboneliği ile sadakat programlarını aynı şey olarak sanıyor. Oysa iki konu ne kadar birbiriyle yakın olsa da farklı konular. Abonelerinizi sadakat programına yönlendirmek satış oluştukça daha çok kazandıracağınızı önermek akılcı bir ikinci adım davranışı olabilir.

İpucu: Bu yöntem müşterileriniz hakkında daha fazla veri toplayarak daha ileri iletişim seviyesine ulaşmanız için de muhteşem bir fırsattır.

4- Sorulan Soruları Cevaplamak

Eğer karmaşık bir ürün ya da servis sunuyorsanız ve şirketiniz satış döngüsü uzunsa hoş geldiniz serisini kullanarak en fazla sorulan sorulara e-posta yoluyla cevap vererek karmaşıklığı azaltabilirsiniz. Ayrıca bu gelecek olan soru sayısını da azaltmaya yardımcı olacaktır.

5- Abonelerinizin Tercihlerini Sormak

Abonelerinize, hoş geldiniz e-postasından sonra yeni sorular sorabilirsiniz. Sizden gerçekten duymak istedikleri nedir? Ne tür ürünlerle ya da hizmet alanlarınızla ilgili bilgi/kampanya görmek istiyorlar. Bu verileri toplamaya yönelmek akılcı bir ikinci adım olabilir. Bu sayede abonelerinize karşı atacağınız diğer adımlarınızı daha planlı hale getirebilirsiniz.

İpucu: Abonelerinizin tercihlerini sorup, öğrenmek aynı zamanda müşterilerinizin segmentasyonunu yapmanıza da yardımcı olur.

6- Kullanıcı Yorumları ve Kullanıcı Merkezli İçerikler Sunulabilir

Bu satırları okuyorsanız siz de bir online kullanıcısınız ve sizin de bir ürünü satın alırken temel davranışlarınızdan biri de, o ürün hakkında diğer kullanıcıların deneyimleri ve yorumları hakkında bilgi almaktır. Müşterilerinizin görüşleri, deneyimleri gibi konuları hoş geldiniz e-postasından sonra yeni abonenizle paylaşarak sizi daha iyi anlamalarını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
instagram-reklamlari
Instagram Reklamlarınızdan Yüksek Geri Dönüş Alabilmek İçin 10 İpucu
e-posta-istatistikleri
E-posta Pazarlama İstatistikleri [İNFOGRAFİK]
Önceki yazıyı okuyun:
data-mining
Data Mining – Veri Madenciliği Nedir?

Dijital verinin toplanması ve saklanmasındaki gelişmeler, saklanan verilerin üstel bir şekilde büyümesine sebep olmuştur. Diğer yandan hayatın hızla elektronikleşiyor olması,...

Kapat