E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

HTML E-posta Kodlarken Yapılan 6 Hata

E-posta pazarlamanın önemi ve gerekliliğini herhalde tartışmaya gerek yok. Bu kadar önemli bir dijital pazarlama aracını kullanırken, pek çok hata yapıyoruz. Bu hatalar e-posta pazarlama kampanyanızın yeterince verimli olmasını engellerken, aynı zamanda ciddi spam sorunlarıyla da karşı karşıya kalmanıza neden oluyor. Genel anlamda pek çok hata yapılıyor elbette ama e-posta tasarım ve kodlamasında yapılan yaygın hataları ve çözüm önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Resimlere “absolute paths(mutlak yollar)” kodlamamak. Sadece grafikleri eklemek ya da ‘relative paths’ (dokümana göre izafi yollar) kullanmak işinize yaramayacaktır. Resim dosyalarını serverınızda tutmalı, iletilerinizi kodlarken resimlere link vermelisiniz.
  2. JavaScript, ActiveX veya gömülü film dosyaları kullanmak. Bunların HTML e-postada çalışmayacağını unutmayın.
  3. e-posta tasarımı konusuna gerektiğinden fazla özen göstermek. HTML e-posta tasarımı, web sayfası tasarımına benzemez. HTML‘de web sayfalarında olduğu gibi CSS konumlandırma, DIV’ler, DHTML ve karışık gömülü tablolar kullanamazsınız.
  4. Üyelikten çıkma linki atamayı unutmak ya da reddetmek. Alıcılarınızın liste üyeliğinizden çıkmasına izin vermemek kesinlikle profesyonel bir davranış biçimi değildir. Ayrıca yasal da değildir. The CAN-SPAM Act of 2003‘ü mutlaka okuyun ve anladığınızdan emin olun.
  5. Harici bir CSS dosyasına link vermek. Web sayfalarının CSS kodları<HEAD></HEAD> etiketlerinin arasına yerleştiriyorsunuz öyle değil mi? Ama Yahoo, Hotmail ve Gmail gibi tarayıcı tabanlı e-posta uygulamaları, <HEAD> ve <BODY> etiketlerini HTML e-postadan temizlerler. Bu nedenle CSS’leri <BODY> etiketinin altına gömmeye dikkat edin.
  6. Derinlemesine test etmeyi unutmak. HTML e-posta gönderdiğiniz zaman, onu mümkün olabildiğince farklı e-posta uygulamasında test etmelisiniz. Sonra da farklı işletim sistemlerinde ve farklı ISP‘lerde denemeyi unutmamalısınız. Eğer işleri basit tutar ve her e-bülten için önceden denenmiş, sağlıklı bir şablon oluşturursanız, sonradan çok fazla test etmenize gerek kalmaz. Yine de tüm adres listenize gönderi yapmadan önce, kampanyaların bazılarını kendinize gönderin ve nasıl göründüğüne mutlaka bakın.
İlginizi Çekebilir:
Yapay Zeka ve Machine Learning Kullanmanın E-Posta Pazarlamasına Etkileri
[İNFOGRAFİK] E-posta Pazarlamanın 10 Altın Kuralı
Önceki yazıyı okuyun:
euro.message’dan Alabileceğiniz 9 Hizmet

euro.message, en uygun mesajları en doğru kişilere, en uygun zamanda, otomatik olarak ulaştırmanızı sağlar. Dijital pazarlama kampanyalarınızı en iyi şekilde...

Kapat