Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

İçeriğinizi Zenginleştirmenize Yardımcı Olacak 5 Ekstra İpucu

İçerik, iletişimin ve pazarlamanın ana merkezi, kurucu unsuru konumunda. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi içerik olmadığı takdirde pazarlamadan bahsetmemiz pek mümkün değil. Tüketicileri yönlendirebileceğiniz, onları kendi istediğiniz ölçüde yönlendirebileceğiniz temel araç içerik. Tüketiciyi içerik yardımı ile etkileyebileceğimiz yolları ve ipuçlarını inceleyelim.


1- Motivasyon

Motivasyon iki unsur içerir: özel teşvikler ve sosyal normlar. Özel teşvikler eğlenmek ve psikolojik olarak sorunlardan kaçınmak içindir. Toplumsal normlar, toplumda genel kabul gören davranış standartlarına bağlıdır. Motivasyon etkisinin markanıza fayda sağlaması ve abonelerinizin davranış modelini değiştirmek için tüketiciye bu değişikliklerin nasıl yapılacağını söylemeye çalışın. Örneğin, memnuniyet seviyesini yükseltmek, olumsuz duyguları azaltmak ve abonelere yeni modelin genel kabul gören standartlara tamamen aykırı olmadığını göstermek yoluyla onları ikna edebilirsiniz.

Markanızın ilginç bir hikayesine değinirseniz ve bunun hedef kitleniz arasında yayılmasını sağlarsanız, müşteri kitlenizi oldukça motive edebilirsiniz. Konuyla ilgili gerçek ve güzel bir örnek vermek gerekirse. Opower, Amerikalıları enerjiyi korumaya ikna etmek için aşağıdaki başlıkları kullanarak üç e-posta gönderdi:

  • “Ayda 54 $ tasarruf edebilirsiniz”
  • “Gezegeni kurtarabilirsiniz”
  • “Ülkeye yardım edebilirsiniz”

Ne yazık ki, bu e-postalar beklenen sonuca ulaşmadı ve ardından,”Komşularınız sizden daha fazla elektrik tasarrufu yapıyor” başlığıyla başka bir e-posta gönderdi. Bu gönderi de elektrik tüketiminin % 2 oranında azalmasını sağladı. Bu kampanyadan yola çıkarak, diğerleri ile kıyaslanma olgusu da bir motivasyon olarak kullanabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Beceri

Müşterilerinizin davranışını değiştirmek için onlara sunacağınız eğitim içerikleri ile bazı becerileri öğretmeniz sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarabilir. Örneğin, geçmişten günümüze popüler kilo verme programları basit ve net bir sistemle anlatıldığı takdirde pek çok insanın ilgisini çeker. Davranış değişikliği için bir dizi ilham verici öğüt kullanılması ve eğitim içeriğini kampanyanıza akıllıca dahil etmeniz pazarlama faaliyetlerinizde son derece işe yarayabilir.


3- Marjinal veya Süslü Yazı Tipleri Markanıza Zarar Verebilir

Özel ve gelişmiş yazı tipleri, şirketinizi piyasadaki diğer markalardan ayırmanıza yardımcı olabilir, ancak metinlerinizin okunabilirliğini azaltma ihtimalini de göz ardı etmemelisiniz. Psychological Science‘ta yapılan bir araştırmaya göre, bir içeriği özel, marjinal bir yazı tipi ile okuyan insanlar,  klasik bir yazı tipi ile okuyanlardan iki kat daha yavaş anlıyorlar.


4- Nazikçe Sorun ve Tırnak İşaretlerini Kullanın

Twitter’da “Lütfen retweet’leyin” talebini kullanmak Twitter’da ortalama bir yazı dizininden % 160 daha fazla retweet aldığını araştırmalar ortaya koydu. İçeriklerinizi hazırlarken ya da müşteriyi yönlendirirken neden sormaktan ya da rica etmekten çekinelim ki? Öte yandan okunabilirliği arttırmak için tırnak işaretlerinden yararlanmaya çalışın. Yapılan araştırmalar, metinde yer alan tırnak işaretlerinin, metnin okunabilirliğini % 80 arttırdığını gösteriyor. Kısacası, tüketiciler arasında tırnak işaretleri güvenilir bulunarak ve metnin daha iyi algılanarak hızlı tüketilmesini sağlıyor.


5- İçerikte “Çünkü” Kelimesini Kullanın

Çünkü” sözcüğü, akılcı bir düşünce geliştirerek, anlaşmaya varma ve ikna olma davranışlarını her zaman pozitif etkilemiştir. İçeriğinizi hazırlarken, bir öneri ortaya koyduktan sonra, önerinizi kanıtlara ya da elle tutulur savlara dayandırdığınızda tüketiciler daha kolay ikna olacaklardır. İzah etmek ve yaptığınızı mantığa dayandırmak, insanlara tepeden bakmak yerine yanlarında olduğunuzu hissettirir ve bu sayede daha kolay duygusal bağ kurabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, sadık bir kitle yaratmak için basit püf noktalarını içerikte kullanmanızı veya en azından denemenizi öneriyoruz. İçerik pazarlaması için evrensel, genel geçer bir formül maalesef bulunmuyor, bu nedenle her şeyi kendi ürün veya hizmetinize göre test etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:
E-posta Liste Üyeliğinden Çıkış Sürecinde Dikkat Etmeniz Gereken 7 İpucu
E-postanızı Göndermeden Önce Kontrol Etmeniz Gereken 10 Öğe
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Pazarlamada Psikolojiden Yararlanabileceğiniz 6 İpucu

Herkes tarafından bilindiği üzere pazarlama bilimi bugüne kadar ekonomi, sosyal bilimler, Psikoloji, Matematik, Antropoloji ve Tıp Bilimi dahi pek çok...

Kapat