Dijital Pazarlama, Sosyal medya

İçerik Pazarlamasında 2018 Yılında Öne Çıkacak 4 Yeni Trend

Dijital pazarlamada her şey çok hızlı ilerliyor ve gelişiyor. Önümüzdeki dönem çok daha yoğun rekabetin olacağı ve herkesin her şeyi teknoloji yardımı ile daha iyi yapabildiği dönem olacak. Fark yaratmak sandığınızdan daha zor olacak. Markaların fark yaratabileceği en önemli alanlardan biri de içerik ve içerik pazarlaması. İçerik pazarlamasının ne olduğundan ve nasıl ilerlememiz gerektiğinden daha önce detaylıca bahsetmiştik. Mobil ve perakende pazarlamasının ardından, 2018’de içerik pazarlaması dünyasında karşımıza çıkacak ve takip etmemiz gereken trendleri listeledik.


1- İçerik Operasyonları Düzene Girecek

İçerik pazarlamasının en zor tarafı yeni bir blog yaratmak veya yararlı bir sosyal medya grafiğini/görselini işlemek değildir. En zoru içeriğin müşteriyle olan her etkileşiminin en etkili şekilde nasıl kullanıldığı konusudur. Büyük organizasyonlarda etkileşimi doğru yönlendirmek, iç koordinasyon ve iş birliği gerektirir. Her departmanın ihtiyacı olan içerikleri belirlemeli ve onlara yüksek kalitede değer katacak içerikleri nasıl yaratacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ardından ulaşmak istediğiniz insanlara bu içerikleri nasıl ulaştıracağınızı belirlemelisiniz. Şu önemli soruları sormak belki bu süreçte size yardımcı olabilir:

  • Paydaşlarımızın isteklerde bulunabileceği ve yararsız e-posta zincirlerinden kaçınabilecekleri bir sistemi nasıl yaratırız?
  • Tarihi geçmiş veya düşük kalite içerikleri nasıl tespit ederiz ve bunları sistemden nasıl atabiliriz?
  • Doğru kitleye onlarla bağlantılı içeriği nasıl ortaya çıkarırız?
  • Hangi temel KPI’ları(Key Performance Indicator) başarıyı ölçmek için ve yapılan önemli yatırımı savunmak için takip etmeliyiz?
  • Bu süreçte kim görevli olmalıdır?

Bu soruları ve içerik pazarlamasının ne olduğu konusunu geçmiş dönemde çok tartışıyorduk. Önümüzdeki dönemden itibaren markaların içerik pazarlaması nedir, nasıl yapılır, yapmalı mıyız gibi sorularına şahitlik etmek yerine, içerik pazarlamasından daha fazla verim nasıl alırız, gibi sorularla karşı karşıya kalacağız. Kısacası içerik pazarlaması artık tüm markaların göz ucuyla baktıkları  ya da idareten var oldukları bir alan olmaktan çıkıp, ana iş planlarının içinde yer alacak önemli bir dijital pazarlama aracı olarak sahneye çıkacak. Rekabetin artacağı yeni döneme adapte olabilmek için artık gerçek bir stratejiye ve teknolojiden tam anlamıyla yararlandığınız bir sürece girmeniz gerekecek.

Bonus: İçerik pazarlaması stratejisi kullanımını tekrar hatırlayalım 😉

İçerik stratejisi yaratıcı hikaye fikirleriyle üretime geçmekten ve bunları takvime yerleştirmekten çok daha fazlasıdır. Öncelikle organizasyon ihtiyaçlarının incelenmesiyle başlar(hangi iş hedeflerinin içerik aracılığıyla etki etmesini umuyorsunuz ve bunlardan hangileri en önemlileri?). Örneğin eğer markaya dayalı bir organizasyonsanız, içerik hedefleriniz markanın pazarlama hedefleri seviyesine gelecek ve marka pazarlama takımı neyin üretileceğiyle ilgili son kararı verecek.

Sonrasında, hangi değerleri yeniden ortaya çıkarıp hangilerinden kurtulmanız gerektiğini size söyleyecek bir içerik denetimine ihtiyacınız var. Ardından kitlenizin karakteristik özelliklerini ve ihtiyaç duydukları içerikleri anlayabilmek için zamanınız olacak. Bu da sizin rekabetten nasıl sıyrılıp farklılaşacağınızı belirlemenize yardımcı olacak.

En önemlisi, hedeflenen kitleye doğru zamanda ve doğru kanallarda içeriğinizi iletecek bir atak planına ihtiyacınız olacak. Bu plan düzgün yapıya sahip, onaylı bir iş akışına(kim olup olmamalı?), denetime(bir sebepten suçlanmayacağımıza nasıl emin olabiliriz?) ve kapsamlı bir marka kılavuzunu kapsamalıdır. Hepsiyle birlikte, işte içerik stratejinizi şu şekilde oluşturabilirsiniz.

  • Organizasyonel İhtiyaçlar
  • İçerik Denetimi
  • Hedef Kitle Analizi
  • Rekabet Analizi
  • Uygulama Stratejisi

2- Kopyalanan İçerik Pazarlaması Fikirleri İşe Yaramayacak

Konu içeriğe geldiğinde, çoğu pazarlamacı daha önce işe yaradığı kanıtlanmış şeylerde ısrarcı oluyor. Fakat veriler gösteriyor ki bu yaklaşım yakında başarısız olacak. BuzzSumo’nun yaptığı araştırmaya göre belirli bir konu hakkında yayınlanan gönderilerin sayısının arttıkça bu gönderilerin paylaşılma oranı düşüyor. Buradan hareketle son dönemin aracı influencer marketingi ele alalım. İlk zamanlar ortaya çıkan internet önderleri hakikaten çok yaratıcı ve zekice içerikler paylaşıyordu. Fakat son dönemde neredeyse herkes “fenomen” olmanın derdinde ve herkes birbirine benzeyen içerikler paylaşıyor. Kısacası kopyalanan işler sıradanlaşıyor. Bu durum “how to(nasıl yapılır)” içerikleri için de geçerliydi. İnternette bir konuyla ilgili nasıl yapılır içerikleri çok azdı ve bunu ilk fark eden ehow gibi web siteleri ciddi bir fark yarattı. Ancak kısa süre içinde bütün markalar ve içerik işi yapan web siteleri nasıl yapılır içeriklerini fark etti ve internet birbirine çok benzeyen nasıl yapılır içerikleriyle dolup taştı. İşin sonunda farkındalık ve özgünlük geriye düştü ve süreç bütün markaların verimliliğinin azalmasına neden oldu.

Dünyanın en ünlü içerik pazarlaması uzmanlarından biri olan Mark Schaefer yaşanan bu tür kısa süreli patlamaları içerik şoku olarak adlandırıyor. Bir içerik konusuna geç kalmak, çok popüler ve iyi giden bir hisse senedini satın almaya benzer. Güvenilir bir seçenek olarak gözükse de gerçekte başarısız olma ihtimali yüksektir. Ya da şöyle düşünün, Adidas’ın Nike’a ait olan Just Do It sloganını kopyalayıp kullanması gibi bir şey gerçekten işe yarar mıydı? Konu makaleler, listeler ve videolara geldiği zaman markalar birbirlerinden kopya çekmeyi seviyor. Ancak kopyalanan işler gerçekten işe yarıyor mu?

İşin bir de şu tarafı var, bir konu sadece popüler ya da sizden önce popüler oldu diye, bu konudan kaçınmalısınız anlamına gelmiyor. Ancak yarattığınız içeriğin sırf yaratmış olmak için değil, gerçekten katma değerli özgün olmasına artık daha fazla özen göstermek gerekecek. Kabul ediyoruz, trendleri ve yenilikleri önceden kestirmek kolay değil ancak alanınızdaki gelişmeleri erken fark edip özgün içerikler yaratarak, rakiplerinizi geride bırakabileceksiniz.


3- Daha Az Hikaye, Daha İyi İçerik 

Orbit Media tarafından yapılan araştırmaya göre, geçtiğimiz yıllara kıyasla dünyaca ünlü bloggerların yaptığı paylaşımların sıklığı azalırken yazdıklarının uzunlukları artmış. Diğer bir deyişle en iyi online yazarlar başarının daha az paylaşımla fakat daha dolu içeriklerle geldiğini keşfetmiş. Sizin de 2018’den itibaren markanız için yenilikçi hikayelere yoğunlaşmanız ve bu içerikleri doğru insanlarla buluşturmak için doğru yatırımlar yapmanız gerekiyor. Yenilikçi ve güçlü hikayelere ihtiyacınız var çünkü insanların içeriklerinize sadece tıklaması yeterli değil. Onların ilgilerini üzerinize çekmelisiniz. Onlara bir şeyler öğretmelisiniz. Onları şaşırtmalısınız. Bir hikaye bunları başarabiliyorsa, bunu hedef kitlenizin görmesini sağlamalısınız.


4- Daha Derinlemesine İçerik Dağıtımı

İçerik pazarlamasında başarılı olmanın önemli faktörlerinden biri de içeriğin doğru hedef kitle ile buluşturulmasıdır. Maalesef pek çok marka içerik yatırımını yaptıktan sonra durmayı ve insanların onların fark etmesini beklemeyi tercih ediyor. İnsanlara içeriklerinizi göstermeyi reklam yapmak gibi düşünün. Siz çektiğiniz reklamları YouTube’a koyup, oradan insanların sizi fark etmesini mi bekliyorsunuz, yoksa televizyonların reklam kuşaklarında mı yayınlatıyorsunuz? Peki içeriğinizi yaymak için neden insanların keşfetmesini bekleyesiniz ki? Kabul ediyoruz içerik pazarlamasını yapmanızın önemli sebeplerinden biri insanların arama sonucu sizi bulabilmelerini sağlamak. Ancak insanların arama sonucu sizi bulmaları bir süreç. Neden insanların sizi fark etmesi için e-posta, sosyal medya ve diğer kanalların dağıtım gücünden yararlanmayasınız ki? Kısacası 2018’den itibaren içerik pazarlamasında fark yaratmanın önemli parçalarından biri de içeriğin dağıtımı olacak.

 

İlginizi Çekebilir:
Daha Verimli Satış Süreçleri İçin Nasıl Müşteri Karakterleri Oluşturabilirsiniz?
Nisan Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 30 Önemli Gün
Önceki yazıyı okuyun:
2018’de Karşımıza Çıkacak 6 Perakende Pazarlama Trendi

Mobil pazarlamada 2018 trendleri yazımızın ardından sırada pazarlama dünyasında gelecek yıl yükselecek trendler var. Bu yazımızda sadece dijital pazarlama ya...

Kapat