Dijital Pazarlama, Sosyal medya

İçerik Pazarlamasında Hedef Müşteri Kitlesi Nasıl Oluşturulur?

Dijital pazarlama yaparken, içerik pazarlaması hızla yükselen ve yükselmeye devam edecek yöntemlerin başında geliyor. Neden içerik pazarlaması yapmanız gerektiği ve içerik pazarlaması yaparken, nelere dikkat etmeniz gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. İçerik pazarlaması sürecine başlarken dikkat etmeniz gereken önemli parçalardan biri de hedef müşteri kitlesi oluşturmaktır. Gelin şimdi nasıl kitle oluşturulur, inceleyelim.

Web siteniz, blogunuz ya da herhangi bir dijital asetiniz için içerik oluşturmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey içeriği kim için oluşturduğunuzu belirlemek. Bu yöntemle hem hangi konularla ilgili içerikler sunacağınıza, hem de hangi içerik formunun (video, fotoğraf vb.) okuyucularınız için en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz. Takipçilerinizle ilgili bu bilgileri elde etmek için, kullanıcı profili ve karakter (persona) oluşturmalısınız. Profil hedef kitlenin genel özelliklerini tanımlanmasını sağlarken, karakterler (persona) gerçek kullanıcılar üzerine yapılmış araştırmalardan yola çıkarak toplanılan veriler kullanılarak yaratılmış sanal kullanıcı örneklemeleridir. Karakterler davranış özelliklerini ve motivasyonları yansıtması açısından oldukça etkilidir.


Kullanıcı Profili

Kullanıcı profilleri kullanıcılarınızın özelliklerini içeren bir listeden meydana gelir ve her şirket kendileri için hangi özellikler önemliyse onlardan yola çıkarak farklı listeler hazırlayabilir. Müşteri listeleri, web sitesi ölçümleri, Facebook sayfaları gibi çeşitli kaynaklardan bu verileri elde etmek mümkündür. Her şirket için farklı olsa da müşteri profilinizi tanımlamak için kullanıcı profillerinde yer alabilecek bazı özellikler şunlardır:

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Konum
  • Dil
  • Kültürel Davranışlar
  • Bilgisayar Becerisi
  • Gelir

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Kullanıcı Karakteri (Persona)

Bunlar, ürünlerinizi ve servislerinizi kullanan farklı tipteki kişileri yansıtmak için yaratılmış kurgusal karakterlerdir. Karakter yaratmak müşterilerinizin hedef, davranış ve isteklerini göz önüne almanızı sağlamakla birlikte, içeriğinizi yaratırken de size kılavuzluk eder. Genellikle var olan müşterilerinizle yapılan görüşmeler sonucu toplanan veriler çerçevesinde hazırlanırlar.

Müşterilerinizin amaçlarını, davranışlarını, becerilerini ve tutumlarını karakterinizin gerçek bir kişiliğe bürünmesini sağlayacak birkaç kurgusal ve kişisel detay ekleyerek basit, tek sayfalık tanımlamalardan oluşan karakterler oluşturabilirsiniz. Markalar genellikle her bir ürün için birkaç farklı karakter oluşturur. Bu oluşturulan karakterler arasından bir tanesi her bir ürün için asıl karakter olarak düşünülür. Müşterilerinize karakterler yoluyla bir yüz eklemek genellikle daha kolay yazıp, içerikler üretmenizi sağlarken aynı zamanda firmanızdaki herkesin hedef müşteri kitlenizi daha iyi anlamasını sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir:
[14 Mayıs – 21 Mayıs] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Dijital Pazarlamada Psikolojiden Yararlanabileceğiniz 6 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
Mayıs Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün

Eylül ayında başladığımız ve her ay devam ettirdiğimiz özel günler serimiz mayıs ayında da sürüyor. Yaz aylarının ve güneşin artık kendisini...

Kapat