Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

İçerik Pazarlamasında Kaliteli İçerik Üretmenin 6 İpucu

Web sitesi, e-posta, blog ya da herhangi bir şirket dökümanı için olsun, yeterince iyi hazırlanmamış bir içerik, içerik stratejinizin başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. İnsanlara gönderebileceğiniz bütün mesajların özünde bir içerik var ve insanları içeriğinizle etkilemeye çalışıyorsanız, sunduğunuz içerik insanların sizin hakkınızda edineceği ilk izlenimdir. Eğer onları kazanmak istiyorsanız “idare eder”den fazlasını yapmalısınız.

1- Fikirlerinizi Organize Edin

İçeriğiniz her şeyden önce kolay anlaşılabilir ve okunabilir olmalı. Özellikle dijital dünyada içerik sunarken buna çok özen gösterin. Çünkü kitap ya da dergide bir insanın önünde yalnızca o dergi ya da kitap var. Oysa dijital dünyada aynı anda onlarca içeriğe ulaşmanız için saniyeler yeterli. Kolay okunma için listeleme, sıralama, numaralandırma ya da metninizin bağlamını destekleyen altbaşlıklarla ana konuyu açıklamak kesinlikle işinize yarayacaktır.

İpucu: İçeriğinizin mantıklı bir akışının olduğundan emin olun. İyi bir içerik  iyi tasarlanmış argüman üzerine inşa edilir, rastgele bir araya getirilmiş konular üzerine değil.

2- Bilgilerinizi Kontrol Edin

İstatistikler ve diğer maddi bilgiler içeriğinizin güvenirliğini artırır, tabi eğer doğru verilere dayanıyorsa. İçeriğinizi yayınlamadan önce içerdiği bilgilerin doğru olup olmadığını iki kere kontrol edin. Ondalık virgülünün dahi doğru yerde olduğundan emin olun, imlaya ve yazınızda bahsettiğiniz kişilerin unvanlarını doğru yazmaya dikkat edin. Elbette hata yapmanız mümkün ancak gelişigüzel, kontrolsüz yaratılan içerik, potansiyel müşterinizde “daha yazı yazmayı bilmiyorlar, yaptıkları iş neye benzer ki” hissini oluşturabilir.

3- Kısa ve Öz Tutun

Shakespeare’ın dediği gibi “kısalık mizahın ruhudur.” Aynı zamanda iyi bir içeriğin de anahtarıdır. Gereksiz kelime ve kelime grupları metnin ritmini düşürebileceği gibi, okuyucularınızın kafasını da karıştırır. Metninizi kısa ve öz tutun bir kelimeyle anlatabileceğiniz bir nokta için üç kelime kullanmayın. Ancak kısa tutayım derken, maddi bilgilerden ve gerçekten katma değerli içerikten uzaklaşın demiyoruz. Edebiyatta “safsata” olarak bahsedilen gereksiz laf kalabalığına mahal vermeyin demek istiyoruz.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

4- Okuyucunuza Konuşun

Eğer belirli bir kitle için içerik üretiyorsanız, onların gerçekte neyi bilmek istediklerini düşünün ve içeriğinizi onların ihtiyaçlarına göre düzenleyin. Şuna emin olun, kendi bağlamınızı koruyan, ilgili ve kaliteli içerikler her zaman insanların dikkatini çekecektir.

5- Aktif Bir Dil Kullanın

“İçerik yazmakla yükümlüyüm ve bu işi harika yaptığım için patronum tarafından övülüyorum.” Kulağa iyi geliyor ama “ içerik yazıyorum ve işimi iyi yaptığım için patronum beni övüyor” kadar değil. İçeriklerinizi daha çekici ve hedefe yönlendirici bir dille yazdığınızda daha keskin ve ikna edici olurlar. Tabii bunun da bir sınırı var. İkna edici olayım derken, bıktıran ve aşırıya kaçan bir dil kullanmayın.

6- Son Okuma

Neyi nasıl yazmanız gerektiğini çözdünüz şimdi sıra kontrolde. Her kelimenin ve noktalama işaretinin üzerinde durun ve eğer yanlışınız varsa düzeltin. Kısa yolları kullanmayın, bilgisayarınızın yazım denetimi herşeyi yakalayamayacaktır. Bunu yalnızca siz yapabilirsiniz. Yazınızı dilbilgisi ve noktalama işaretlerini kontrol ederek okuyun, sonra  yazım hataları için geriye doğru tekrar okuma yapın.

İpucu: İyi içerik kitlenizi size geri getirecek ya da yeni kitleler yaratmanızın önünü açacak. Yetersiz içerik de onları kaybetmenize neden olacaktır. İçeriğinizi düzenlemek için vakit ayırın ve her zaman olabilecek en iyi içerikleri yayınlamaya çalışın.

İlginizi Çekebilir:
Anneler Günü Pazarlama Kampanyalarınızda İşinize Yarayacak 8 Etkili Taktik
Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Verecek 10 İstatistik
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Analizde Kesinlikle Dikkat Etmeniz Gereken 7 Metrik

Teknolojinin bize sağladığı en büyük nimetlerden biri de dijital pazarlama. Dijital pazarlama araçları sayesinde tamamen hedef odaklı, kişiselleştirilmiş pazarlama yapabiliyoruz....

Kapat