Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

İçerik Pazarlamasının Markanız İçin Faydalı Olduğunu Gösteren 7 Sebep

İçerik pazarlaması hatırlanmayı, marka bağlılığını ve gelir getirisini arttıran büyük bir fırsat. İçerik pazarlamasının potansiyel müşterilerinizden müşterilerinize, tüm satış döngüsü sürecinde bir bağlayıcı olmasına izin verin. Hedef kitleyle iki yönlü bir iletişim kurarak daha anlamlı ilişkiler kuracaksınız ve değer bazlı içerik stratejisinin yatırım getirisini kendiniz göreceksiniz. Kısacası içerik pazarlaması oldukça güçlü bir araç ve bu araç için yapmamız gerekenleri gerçekleştirmeliyiz. Fakat hala içerik pazarlamasının gücüne inanmayanlar için aşağıda bazı bilgiler, sayılar ve istatistikler var. İçerik pazarlaması doğru bir şekilde uygulandığında rakiplerinizi geçebilecek konuma sahip olabilirsiniz. İşte içerik pazarlamasını kullanmanız için ihtiyaç duyacağınız kanıtlar.


1- Satışlara Olumlu Yansır

Satış neredeyse her pazarlama çalışması için en önemli şeydir. Eğer satışlarınız artmıyorsa yaptığınız aktiviteyi geliştirmeli ya da başka bir aktiviteye yönelmelisiniz. Araştırmalara göre içerik pazarlaması satışa etki noktasında oldukça efektif. Hubspot’un yaptığı araştırmaya göre B2B pazarlamada, içerik pazarlaması yoluyla üretilen içeriklere güvenip satın alma %51 oranında. Aynı araştırmada insanların %47’si ise üç ila beş civarında içerik görmenin bir satış danışmanı ile konuşmadan önce gerekli bir durum olduğuna inanıyor. İçerik pazarlaması sadece insanlara iyi bir uzman olduğunuzu kanıtlamaz aynı zamanda insanların satın almalarını teşvik eder. Eğer müşterinize değer katıp onların faydasına bir ürün sunabiliyorsanız, içerik pazarlamasını çok önemli ve kritik bir satış aracı olarak görebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Pazarlama Maliyetlerini Düşürür

Online dünyada görünürlüğünüz arttıracak ve işinizin itibarını yükseltecek iyi hazırlanmış ve yaratıcı içerikler kulağa hoş geliyor fakat bu size ne kadara mal olacak? Özellikle küçük çaplı şirketler için maliyet çok önemli bir etken. Neyse ki içerik pazarlaması bütün bütçenize alıp götürecek bir yöntem değil. Gartner’da yayınlanan araştırmalara göre içerik pazarlamanın maliyeti geleneksel reklamcılığa göre %62 daha az. Aynı zamanda harcanan her bir lira geleneksel reklamcılığa göre üç kat daha fazla getiri oluşturuyor.


3- Web Sitesi Trafiğini Arttırır

İçerik pazarlamasının herhalde tartışmasız en önemli etkilerinden biri de web sitelerine yaptığı trafik katkısı. İnsanların internette yaptıkları en önemli şey içerik tüketmek. İnsanlara tüketebilecekleri içerik sunuyor olmak doğal olarak trafiğe olumlu yansıyacaktır. İçerik pazarlamasının somut katkılarından biri olan SEO konusunda olumlu etkilerini görebilirsiniz. Araştırmalara göre içeriklerini denetleyip geliştiren şirketler bunu yapmayan şirketlere göre 7,8 kat daha fazla trafik alıyor. Kısacası zamanlarını yaratıcı içerikler yaratmak için harcayan ve içeriklerini geliştiren şirketler uzun vadede birçok avantaja sahip oluyor.


4- Potansiyel Müşteri Edinmenize Yardımcı Olur

Eğer bir içerik üretiyorsanız faydalanabileceğiniz potansiyel müşteriler yaratmak istersiniz. Bu da uzun formda yazı yazarak gerçekleşebiliyor. Buffer’ın en etkili içerikler üzerine yaptığı araştırmaya göre uzun formda içerikler, genelde en az 800 kelime içeren içerikler, yazara düşüncesini büyütebileceği ve okuyuculara büyük resmi anlatabileceği bir alan sağlar. Eğer potansiyel bir müşteriniz sizin belli bir alanda uzman olduğunuzu anlarsa ve sektörünüze hakim olduğunuza kanaat getirip size güvenir. Güven, sizin de çok iyi bildiğiniz gibi iş ilişkilerindeki en önemli değerlerden biridir.


5- Sosyal Medya Katkısı

Sosyal medya. Facebook, Instagram, Twitter gibi mecraların gücünü elinize almak için çabalıyor musunuz? Cevap hayırsa bu mecralara biraz daha fazla zaman ve dikkat ayırmalısınız. Yapılan araştırmalarda çoğu pazarlamacı haftada altı saatinizi sosyal medya pazarlamasına ayırmanız durumunda trafiğinizin artacağına inandığını söylemiştir. Bu neredeyse günde bir saat anlamına gelir ve çok da bir zaman değildir. Ancak burada önemli bir konu bulunuyor, bahsettiğimiz bu zaman içinde ne yapacaksınız, nasıl bir içerikle sosyal medyadan yararlanacaksınız? İşte içerik pazarlamasının sağladığı en önemli avantajlardan biri de sosyal medya iletişiminde karşımıza çıkıyor. Sağlıklı bir içerik pazarlaması stratejiniz varsa ve sistematik anlamda içerik üretiyorsanız, sosyal medyada paylaşılabilecek çok içeriğiniz var demektir. Sosyal hesaplarınızda sağlıklı iletişim yaparken, sosyal ağlardan ciddi trafik geri dönüşü ve marka bilinirliği etkisi de alabilirsiniz.


6- Blog

Eğer blog paylaşımları yapıyorsanız ki yapmalısınız, daha önce değinilmemiş konuları bulmaya zaman ayırın. Sonrasında oluşturduğunuz içeriği doğru tarihte ve markanızın tonunu içeren bir şekilde paylaşın. Blog mecrası iyi çalışan bir mecra. Blog aynı zamanda kitlelerin ilgisini çekebileceğiniz bir ortamdır. Content Marketing Institute’un yaptığı göre şirketten tüketiciye ürün satan şirketler içinde ayda 11 ya da daha fazla blog yazısı paylaşanlar haftada bir blog paylaşımı yapanlara göre dört kat daha çok potansiyel müşteriye ulaşma şansına sahip oluyor. Eğer yaratıcı olmakta ve müşterilerinize değer katmakta ciddi bir tavırdaysanız bu tavrın her yerden temsil edileceğinden emin olmalısınız. 


7- Kişisel Dokunuş

Marketing Land’de yayınlanan araştırmalarda tüketicilerin %71’inin kişiselleştirilmiş içerikleri tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Yine aynı araştırmalarda tüketicilerin %44’ü kişisel bilgilerini vermeyi daha fazla kişiselleştirilmiş içerik ve reklam adına kabul etme niyetindedir. Tüketicilerin %78’i özelleştirilmiş içerik kullanan markalara karşı bir ilişki içerisinde olduğunu hissettiğini söylemiştir. Bu da neredeyse her beş tüketiciden dördü anlamına gelmektedir. Tüketicilerin %82’si  kişiselleştirilmiş içerik kullanan şirketlere karşı pozitif hissettiğini, %70’i şirkete yakın hissettiğini belirtmiştir. Kısacası insanlar kendilerini direkt olarak ilgilendiren içerikler istiyor. Eğer bu insanların nasıl hedefleneceğini ve bu insanlara nasıl ulaşacağınızı biliyorsanız içerik pazarlaması çalışmalarınızın başarıya ulaşma ihtimali yüksektir. Eğer hedef kitlenizi tam olarak tanımlayamıyorsanız daha çok hedeflenmiş yaklaşıma ihtiyacınız var demektir. 

 

 

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Foursquare ve Swarm’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu
[REHBER] E-Postalarınızda Görselleri Etkili Şekilde Kullanma Yolları