Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

İçerik Üretirken En Çok Yapılan 10 Metin Yazarlığı Hatası

Yazmak çoğumuz için bir yaratım anlamına geliyor. Ancak metin yazarlığı genel algının aksine yaratım sürecinden çok bir çalışma sürecidir. Çok sıkı kuralları, bağları ve taktikleri vardır. Sadece sanatsal imgeleri kullanarak yazı yazmak değildir. Metin yazarlığı diğer faktörlerle birlikte marka imajınızı oluşturan ve rakiplerden farkınızı ortaya koyan önemli bir unsurdur. Yazılı içerikleriniz markanızın enerjisini yansıtır ve insanların sunduğunuz ürün veya servisi almasını sağlar. Web sitenizdeki, e-postalarınızdaki hatta sosyal medya yorumlarınızdaki yazılar marka sadakatinizi tanımlar. Aşağıda metin yazarlığında en sık yapılan hataları ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi gösteren tavsiyelere göz atın.


1- Anlamsız Başlıklar ve Üst Bilgiler

Başlık okuyucunun ilgisini çeker ve okuyucunun metne tıklamasını sağlar, üst bilgi ise okuyucuya yazının özetini içeren bir perspektif sunar. Bu iki unsuru da özetleyen, göz alıcı, bilgilendirici ve çekici şekilde yazarak hedef kitlenize taslağı çizebilirsiniz. Eğer hedef kitlenizin metni okuması için tıklamasını istiyorsanız başlık ve üst bilgiler bu şekilde olmalı. E-posta pazarlamayı ele alalım. Eğer kullandığınız başlık okuyucuların e-postayı açması için teşvik edici değilse boşuna çaba sarf ediyorsunuz demektir. Kötü bir e-posta başlığı metninizin spam ya da çöp kutusuna gönderilmesine bile sebep olabilir. Özetle, başlık ve üst bilgilerinizi anlamdan mahrum bırakmayın, onlar okuyucuyu asıl metne yönlendiren önemli unsurlardır. Açık, kısa ve bilgilendirici olsunlar. Bu düşünce metninizin geri kalanı için de geçerli.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Klişeleri ve Sıradan İçerikleri Kullanmayın

Her marka gibi siz de yaratıcılıktan uzak olarak gözükmek istemezsiniz. Rakiplerinizden farklılaşmak istiyorsanız ‘’sayın okuyucular, sizlere mükemmel servis sunuyoruz, müşteri her zaman önce gelir’’ gibi klişeleri kullanmaktan kaçının. Eğer orijinal ve eşsiz olmak istiyorsanız klişeleri unutun. Özetle, kopyacı olmayın. Yazı yazarken okuyucularınıza olabildiğiniz kadar samimi olmaya çalışın, kişisel olarak onlara hitap edin, yeni ve eşsiz içerikler yaratın. Aynı zamanda çeşitli uygulamalarla içeriğinizin orijinalliğini test edin.


3- Zayıf Dil Bilgisi

İçeriklerinizde yazım hataları yaparsanız tüketici sizi asla ciddiye almaz, bunu aklınızdan çıkarmayın. Yapılan araştırmalara göre e-ticaret sitelerinde insanların %74’ü yazılı içeriğin dil bilgisine dikkat ediyor. %54’ü ise yazım hatası yapan bir şirketten bir şey almayı tercih etmediklerini söylüyor. Özetle, yazdıklarınızı yayınlamadan önce mutlaka gözden geçirin. Bu okuyucu ve müşterilerinize saygı gösterdiğinizi gösterir. Eğer yeterince iyi değilseniz online dil bilgisi kontrol programlarını kullanabilirsiniz.


4-  Gereksiz Uzun Metinler ya da Paragraflar

Okuyucularınızın zamanına saygı gösterin ve onları uzun paragraflar okumak zorunda bırakmayın. Yazı yazarken az ve öz olmasına dikkat edin. Uzun paragraflar çoğu zaman anlamını kaybedebiliyor. Cümleleriniz kısa ve anlaşılır olsun. Bir uzun ve karışık bir cümledense iki tane basit ve net cümle kullanın. Öneri olarak eğer kısa ve anlamlı yazmak zor geliyorsa metni bir süre bırakın ve sonrasında daha yenilenmiş bir zihinle yazmaya devam edin.


5- Anahtar Kelimelerin Dozunu Kaçırmayın

Arama motoru optimizasyonundaki yarışta bazı yazarlar metinlerini anahtar kelimelerle dolduruyor. Bu tip metinleri okumak ve anlamak zor oluyor çünkü metni okumaya teşvik etmekten çok Google’ın okumasına yönelik oluyorlar ve kötü kullanıcı deneyimi yaratıyorlar. Bir sürü anahtar kelime kullanmak eskiden diğer taktiklerle yarayan bir şeydi. Fakat şu anda bir sürü anahtar kelime kullanmak arama sonuçlarındaki yerinizi değiştirmiyor ve hedef kitlenizi metinlerinizden uzaklaştırabiliyor.


6- Çok Fazla Ünlem ve Soru İşareti

Ünlem işareti: İçinde ünlem ifadesi (haykırış, sevinç, kıvanç, üzüntü, acı, korku, hayret, ürperti, heyecan, nefret vb ani coşkunluklar) bulunan ve seslenme, hitap ve uyarı bildiren cümlelerden ve kelimelerden sonra gelir.

Soru işareti: Soru bildiren ve soru anlamı taşıyan kelime ve cümlelerden sonra kullanılmaktadır.

Bu işaretleri ‘’!!!’’ ve ‘’???’’ şeklinde kullanmak ikna edicilik ve duyguları yansıtma açısından iyi bir yol değildir. Aynı zamanda bu kullanım okuyucularınızı rahatsız eder. Çok fazla ünlem ve soru işareti kullanımı iyi yazılmış bir metnin boşa gitmesine sebep olur. Özetle, bu işaretleri ölçülü kullanın. Duyguları yansıtmak ve verdiğiniz mesajı taşıyacak başka şeyler de var. Örneğin eş anlamlı sözcükler, metaforlar, kişiselleştirmeler ve abartı sözcükleri.


7- Kötü Biçimleme

Biçimleme metindeki ana bilginin görsel olarak taslağını çizer. Eğer içeriğiniz kötü biçimlenmişse okuyucu metinde kaybolabilir. İyi biçimlendirilmiş bir metin görsel olarak okuyucuların en önemli bilgiye ulaşmasına öncülük eder. Bazı biçimleme tavsiyeleri:

  1. Satırlar arasında okumayı kolaylaştıracak ve satırları ayırmayı sağlayacak boşluklar yaratın.
  2. Kelimeler arası boşluklara dikkat edin.
  3. Satırlardaki kelimeleri eşit olarak dağıtmaya çalışın.
  4. Numaralandırılmış ve işaretlendirilmiş listeleri kullanın.
  5. Başlıklar için büyük yazı tipi kullanın.

8- Apaçık Reklam

Pazarlama amaçlı yazmayı bırakmanız gerek. İnsanlar iki al bir öde tarzı teklifleri reklamda görmeyi severler ancak metinde bu tür içerikler genellikle ters teper. Metin okuma saiki ile reklam izleme/okuma saiki aynı değildir. İnsanlar metinleri katma değerli bilgi almak için okurlar. Bu beklentiyi reklam yaparak boşa çıkartmamaya çalışın. Tavsiye olarak, yazılarınıza eğitici içerikler ekleyin, faydalı deneyimlerinizi ve profesyonel tavsiyelerinizi okuyucularınızla paylaşın. Bu okuyucularınızla aranızda bir bağ oluşmasını sağlayacak ve güven oluşturacaktır.


9- Görselsiz Yazılar

Yazınız ne kadar bilgilendirici olursa olsun içinde görsel olmayan yazıların okunma şansı oldukça düşük. En iyi tarzda içerikler yazının, görselin ve infografiklerin birleşimi ile meydana geliyor. Çünkü insanlar çeşitli sayıdaki bilgiyi görsel olarak algılamak istiyor. Kısacası, yazınızın algısını kolaylaştırmak için video, fotoğraf ve infografik kullanmayı unutmayın.


10- Hızlı Metin Yazarlığı

Hızlı bir şekilde metin yazarken birçok hata yapıyor ve yazdığınız içeriğin anlamını kaybetme riskini alıyorsunuz. Tabi ki hızlı yazabilirsiniz ama önceliklerinize göz gezdirin. Nitelik mi nicelik mi? Daha detaylı analiz, istatistik incelemesi,veriler ve her şeyi kontrol etmek için daha çok zaman ayırın. Bu yöntem belki size zaman kaybettirecek ancak size daha sadakatli okuyucular kazandıracak ve marka sadakatinizin artmasına yardımcı olacak. Eğer okuyucularınız için değerli bir şeyler üretecekseniz yazıya başlamadan önce daha uzun süre araştırma yapın. Yazı yazma sürecinizi daha çok yazı yayınlama yarışına çevirmeyin.

İlginizi Çekebilir:
Web ve Mobil Sitelerle İlgili Dikkat Çeken 25 İstatistik
Ocak Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 35 Önemli Gün Önerisi