Dijital Pazarlama, Sosyal medya

İdeal Sosyal Medya Post Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Sosyal medya iletişiminde yaygın olarak merak edilen konulardan biri de, postların kelime uzunluğu. Sayısız sosyal ağ var ve hepsinde biraz farklı iletişim yolları, farklı kitleler söz konusu. Bazılarında hashtag kullanarak iletişim kurabilirken, bazılarında yazı karakteri sınırı var. Peki en iyi sonucu almak için ideal post uzunluğu ne? 

Sorunun yanıtını bulmak pek kolay değil. Aslına bakarsanız gerçek anlamda ideal bir uzunluktan söz etmek de pek mümkün değil. Çünkü her şirketin iletişim stratejisi farklı olabiliyor, her şirketle ilgili öğrenilmek istenilen bilgiler/kampanyalar da değişebiliyor. Bizim aşağıda paylaşacağımız bilgiler bugüne kadar işe yarayan sonuçların genel ortalaması. Size önerimiz bu bilgileri birebir uygulamaktan çok, bu bilgilerden ilham alarak sosyal medya iletişimlerinizi yönlendirmeniz.

Twitter’da İdeal Post Uzunluğu

Twitter’ın 140 karakter zorunluluğu zaten sizi kısıtlayan bir durum. O yüzden kısa ve doğrudan mesaj odaklı olması en doğrusu. Yine de Buddy Media’nın yaptığı araştırmaya göre 100 karakterin altındaki twitlerin %17 daha fazla etkileşim yaptığını ortaya koyuyor.

İpucu: Fotoğraf Kullanın!

Fotoğraf her sosyal medya aracında çok önemli ancak Twitter’da ekstra öneme sahip. Çünkü fotoğraf eklenmesi halinde twitiniz en az 10 kat daha büyük görünebiliyor ve mesajınızı görsel olarak da iletebiliyorsunuz.

Facebook Güncellemesinde İdeal Uzunluk

Sosyal ağların paylaşım tiplerinde ve boyutlarında en fazla alternatif sunanı tartışmasız Facebook. Film dahi yükleyebildiğiniz Facebook’ta postların uzunluğu için bir sınır bulunmuyor. Ancak postların aşırı uzaması halinde “devamını oku” butonu ekleniyor ve siz butona tıklayarak metnin geri kalanını okuyabiliyorsunuz. Sınırsız olması avantaj olsa da aslına bakarsanız Facebook da Twitter’dan pek farklı değil. Track Social’ın yaptığı araştırma en yüksek geri dönüşleri 70 karakterin altındaki postların aldığını ortaya koydu.

Linkedin Postunda İdeal Uzunluk

Türkiye’de de sık kullanılan ve özellikle b2b şirketler için vazgeçilmez olan sosyal ağlardan biri de Linkedin. Compendium’un yaptığı araştırmaya göre Linkedin’de en başarılı sonuç veren postlar 16-25 kelime aralığında olan içerikler oluyor.

Öneri: Bunlar da ilginizi çekebilir!

Google Plus’ta İdeal Uzunluk

Kurulduğu günden beri sürekli eleştiriler alan ve rakiplerinden pek de ayrışmayı beceremeyen Google Plus’ı kullanan var mı bilemiyoruz ancak herhalde bu satırları okuyan neredeyse herkesin bir Google Plus hesabı vardır diye tahmin ediyoruz. Her ne kadar sınırlı kullanımı da olsa Google Plus da önemli ağlardan biri ve özellikle SEO etkileşimi için önemli faydalar üretiyor. Buffer’ın yaptığı araştırmaya göre Google Plus’ta hazırlayacağınız postun 60 karakter civarında olması ideal geri dönüşü sağlıyor.

Türkiye’de en yaygın kullanılan 4 sosyal ağdaki postların uzunluğunu değerlendirdik. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tek bir doğru yok ancak genel olarak işe yarayan sonuçlar bu şekilde. Size tavsiyemiz, postlarınızı mümkün olduğunca kısa tutup, güçlü mesajlar içermesine özen gösterin.

İpucu: Blog kurun!

Mesajınız siz ne yaparsanız yapın, sosyal medyada yer alamayacak kadar kısa olamayacak düzeydeyse ya da mesajınızın daha derinlemesine incelenmesini istiyorsanız bir bloga ihtiyacınız var demektir. Üstelik sosyal medya postunuzda blogunuza vereceğiniz link sayesinde insanları doğrudan kendi sahanız olan web sitenize de çekmiş olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitenizde Trafiği ve Etkileşimi Artıracak 5 Tür İçerik Önerisi
[23 Nisan – 29 Nisan] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
Önceki yazıyı okuyun:
E-ticaret Sitelerinde Pop-up Yardımıyla Üye Kazanmanın Yolları

Dijital pazarlama ve e-ticaretin kalbi, artık kişiselleştirilmiş iletişimde atıyor. Maslow'un hiyerarşisinde “değer ihtiyaçları” dördüncü sırada yer alıyor olsa da, herkes...

Kapat