Genel

İleti Yönetim Sistemi – İYS Nedir? Nasıl Çalışır?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

İleti Yönetim Sistemi (İYS), 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş (TOBB) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nce sunulan ticari elektronik ileti izinlerinin ve şikayet süreçlerinin yönetilebildiği web tabanlı bir platformdur.

İleti Yönetim Sistemi, hizmet sağlayıcıların arama, SMS mesaj, e-posta yoluyla ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları onayları saklayıp yönetebilmesine, alıcıların ise onay ve ret hakkını kullanabilmesine, ticari elektronik ileti şikayetlerini iletebilmesine ve yönetebilmesine imkan tanıyan, güvenlik standartlarına sahip ulusal bir veri tabanı sistemidir.

İleti Yönetim Sistemi Mevzuatı

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında, Hizmet Sağlayıcılar tarafınca alıcılara gönderilecek ticari iletilerin, Yönetmelik ile belirlenen istisnalar dışında alıcının onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin dâhilinde gönderilen iletilerde ise alıcılara ret imkânı sağlanması gerektiği belirtilmiştir.

Kanunda ve Yönetmelikte tanımlandığı suretiyle ticari iletiler için alınacak yazışma onaylarında, onay fiziksel ortamda alınmış ise alıcının imzası gereklidir sadece pratikte bu belgelerin saklanması, arşivlenmesi, belgelerin güvenliğinin ve gizliliğinin sağlanması, gerektiğinde arşivden çıkarılması meşakkatli bir süreçtir. Elektronik ortamda alınması niteliğinde ise onayın alındığına dair bilgilendirmenin alıcının elektronik yazışma adresine aynı gün içinde iletilmesi gerektiği belirtilmiştir. Elektronik ortamda alınan onaylarda da benzer biçimde onayın izin sahibi kişiden alındığının elektronik kayıtlarının tutulması ve güvenli bir şekilde saklanması gerekmektedir.

 

Hizmet Sağlayıcı kimdir?

Telefon, çağrı merkezi, otomatik arama makinesi, akıllı ses kaydedici sistem, elektronik posta, kısa mesaj hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamdagerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri, ses ve görüntü içerikli ileti gönderimi yapan gerçek veya tüzel kişilere Hizmet Sağlayıcı denir.iy

Ticari elektronik ileti nedir?

Hizmet Sağlayıcılar’ın, mal ve hizmetlerini pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine promosyon, kampanya, indirim, hediye içerikli gönderdiği iletilerdir. Bu iletilerin gönderilebilmesi için alıcıların onayı gerekir. Ancak, alınan veya dolaylı yoldan kullandırılan bir hizmete ilişkin yapılan teslimat, borç, fatura içerikli iletilerin gönderiminde onay aranmaz.

Alıcı kimdir?

Ticari elektronik ileti alan kişidir. İzinlerini tek hesaptan yönetebilir, kolay ve hızlı bir şekilde izin durumlarını değiştirebilir, şikâyet başvurularını gerçekleştirebilir.

İYS Takvimi:

 • Ocak 2020: İYS’nin açılması, hizmet sağlayıcı ve vatandaşların bilgilendirilmesi
 • Ocak 2020: Hizmet sağlayıcılar için İYS başvurularının açılması
 • Mart 2020: Hizmet sağlayıcılar için İYS platformunun açılması
 • Haziran 2020: Alıcılar (vatandaşlar) ve kamu için İYS’nin açılması
 • Eylül 2020: Operatörler ve STH’lar için İYS platformunun açılması

 

 

ÖNEMLİ: 1 Haziran 2020 tarihine kadar mevcut alıcı izinlerinin “Hizmet Sağlayıcı İşletmeler” tarafından İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılması gerekmektedir. Yönetmelik gereğince 1 Haziran 2020’ye kadar İleti Yönetim Sistemi’ne aktarılmayan onaylar geçersiz olacaktır.

Euromessage ve İleti Yönetim Sistemi Nasıl Çalışacaktır?

Euromessage, İleti Yönetim Sistemi ile İş Ortağı (Entegrator) olarak iş birliği içinde olacaktır. Bu sayede 01 Haziran 2020 tarihine kadar kullanıcımız olan ve üye izinleri Euromessage sistemleri üzerinde saklanan kullanıcılarımız, İYS’ye kayıt olduktan sonra, kayıt bilgilerini tarafımıza iletmeleri halinde güncel izin verisi yüklemelerinizi İYS’ye sizler adına biz gerçekleştireceğiz.

Euromessage Kullanıcılarının Yapması Gerekenler

Hali hazırda Euromessage kullanıcısı iseniz; şirketinize ait E-İmza ile birlikte İleti Yönetim Sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt sonrası tarafımıza bilgilendirme yapılması ile mevcut hesaplarınıza yüklü izin veri  aktarımları sizin adınıza İYS’ye tarafımızca yapılacaktır.

Euromessage Yeni Kullanıcı Olacakların Yapması Gerekenler

Ürünlerimiz ile sms, eposta gönderimi yapabilmeniz için öncelikle İleti Yönetim Sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için: //iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir

İleti Yönetim Sistemi (İYS) İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • İYS kaydı zorunlu mudur?

Evet. Online ortamda gerçekleştireceğiniz kampanya, duyuru, tanıtım gibi bildirim hizmetlerine devam edebilmeniz için İYS kayıt işleminizi tamamlamanız gerekmektedir. İYS’ye kayıt olan tüm hizmet sağlayıcı ve markalarına ayrı ayrı tekil IYS numarası atanacaktır.

 • İYS’ye kayıt olmadan hizmetlerinizden yararlanabilir miyim?

Hayır. İYS kaydı olmayan kullanıcıların sms, e-posta gönderimleri yapılamayacağından, hizmetlerimizden yararlanmadan önce İYS kaydınızı tamamlamanız gerekmektedir.

 • İYS’ye başvuru için hangi belgeler gerekli?

Başvuruyu sadece MERSİS kaydı olan ve bu kayda göre yetkili görünen kişiler e-imzaları ile birlikte yapabilirler. Detaylı bilgi için:  //iys.org.tr/hizmet-saglayici/basvuru/nasil-yapilir

 • İYS’ye yüklenecek izinler hangi detayları içermeli?
  • İletişim adresi
  • İzin türü (onay/ret)
  • İzin tarihi
  • İletişim kanal tercihi (arama, SMS, e-mail)
  • İzin kaynağı (1 Mayıs 2015 öncesi mal ve hizmet teminine yönelik işlemler için alıcının elektronik iletişim adresini vermesi, ıslak imzalı onay formu, web sitesi vb.)
 • Gönderim onayını nasıl alabilirim?

Gönderim onayı 3 şekilde alınabilir.

Fiziksel ortamda: form veya anket imzalanması veya fuar vb. etkinliklerinde alınabilir.

Elektronik ortamda: web sites, mobil, kısa mesaj, çağrı merkezi, sosyal medya aracı üzerinden

İYS yolu ile: İYS web sitesi üzerinden, İYS mobil üzerinden, İYS çağrı merkezi üzerinden, İYS SMS kanalı ile

 • İYS üzerinden nasıl onay alınıyor?

İleti Yönetim Sistemi faaliyete geçtikten sonra sunacağı çağrı merkezi, kısa mesaj numarası ve kısa link aracılığıyla onay alma servisleri kullanılarak onay alabilirsiniz.

 • Onay ispat ve yükümlülükleri nelerdir?

4 Ocak 2020 tarihli Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik’ine göre: İYS üzerinden alınmayan onaylarda, onayın alındığına ilişkin ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıya aittir. İYS üzerinden alınmayan onaylar, hizmet sağlayıcı tarafından üç iş günü içinde İYS’ye kaydedilir. İYS’ye kaydedilmeyen onaylar geçersiz kabul edilir.

 • Tarafıma gelecek onay veya ret bildirimlerinin nasıl takip edeceğim?

Kullanıcılarımızın onay ve ret bildirimleri, entegrator olarak tarafımızca yönetilip, kullanıcılarımıza iletilecektir.

 • Gönderilecek her ileti için onay gerekiyor mu?

Hayır. Kanun gereği hali hazırda devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç bilgilendirmesi, bilgi güncelleme, satış ve teslimat vb süreçleri konu alan iletiler gönderilmeden önce onay zorunluluğu bulunmaz.

 • İki farklı şirketim bulunuyor. Bir şirket için alınan onay diğer şirketim için geçerli mi?

Hayır. İYS ünvan bazlı onay süreci uygulamaktadır. Bu nedenle her şirketiniz için ayrı onay süreci gerekecektir.

İlginizi Çekebilir:
euro.message’dan Alabileceğiniz 9 Hizmet
SEO’da Başarılı Olmanın 4 Anahtarı