Dijital Pazarlama, Tüm Yazılar

İletişimde Görsel Kullanımı Neden Çok Önemli? [İNFOGRAFİK]

Reklam ve iletişim dünyası var olduğundan beri, yer yüzündeki bütün medya çalışanı, pazarlamacı ve reklamcıların üzerinde en çok uğraştığı işlerin başında görseller geliyor. Doğru görsel kullanımı, görselin konuyla olan bağıntısı, görselin kullanıcı tarafındaki çekiciliği, boyutları, tasarımın doğruluğu gibi pek çok konu neredeyse her anımızı alıyor.

Görsellere gösterilmesi gereken özen sadece geleneksel medya çalışanı, reklamcı ve pazarlamacılar için geçerli değil. Dijital pazarlamayla ilgilenen bizlerin de en önemli konu başlıklarından biri de görsel seçimi. Sosyal medyada doğru görsel kullanımı ve ilgili görselin boyutlandırılması, blog metnindeki içeriğin görseli, infografikler ve e-posta pazarlaması yapanların göndereceği e-postanın görseli gibi konular, dijital pazarlamacı ve reklamcıların günlük iş akışında ana gündemini oluşturuyor. Peki görseller neden bu kadar önemli? Görsel ve infografikler insanlar tarafından neden bu kadar çok öneriliyor ve beğeniliyor? Mesela bir çok yayın yaratılan infografikleri kendileri yaratmasa veya kendilerine ait olmasa da neden paylaşmayı tercih ediyor? Dünyanın en büyük infografik üreticilerinden biri olan neomam, konuyla ilgili harika bir infografik yayınlamış.

Aşağıda detaylarını bulabileceğiniz infografikte, görsel içeriğin kullanılmasının ve tercih edilmesinin önemi ve sevilmesiyle ilgili pek çok neden sayılmış. İnfografiğin sonunda, “daha çok paylaşılıyor, daha kolay anlaşılıyor, daha yüksek etkileşim sağlıyor” denilerek gayet güzel şekilde özetlenmiş ancak isterseniz genel olarak bahsedilen konuları kısaca özetleyelim.

  • Bilgi bombardımanı: İnsanların hayatında daha fazla sözcük var, 1986’dan günümüze insanlara bahsedilen sözcük sayısı 5 kat artmış. Ortalama bir insana günde 174 gazete dolusu sözcükten bahsediliyor. Durum böyleyken, insanlara yazılı olarak çok da yüklenebilme şansınız yok.
  • İnsanlar hızlı yaşıyor: Eskiye oranla çok daha hızlı yaşıyoruz. Kabul etmek gerekir ki etkileşim için çok daha kısa zamana ihtiyacımız var. Görsel içerik doğal olarak daha kolay etkileşim sağlıyor.
  • Teknoloji kolaylığı: Eskiden bilgisayar ve diğer araçlar çok yavaştı. Kaliteli görselleri ya açamıyor ya da görselleri yeterince hızlı işleyemiyordu. Üstelik internet de çok yavaştı. Oysa günümüzde her türlü teknik problem aşılmış durumda. Artık görsel içeriği de yazılı içerik kadar hızlı iletebiliyoruz.
  • Beynimiz görseli daha iyi anlıyor: Yapılan araştırmalara göre bir insan bir görseli saniyenin 10’da 1’i sürede anlayabilirken, 200-250 kelimelik bir metni 60 saniyede okuyabiliyor. Bu yüzden imajlarla mesajınızı vermeniz daha kolay ve daha akılda kalıcı oluyor.
  • Görselle problemler çözülebiliyor: Trafik işaret ve levhalarını örnek gösteren neomam, levha yerine yazı konulduğunda 90 km/s hızla giden bir sürücünün bunu okuyup, anlamasının imkansız olduğunu belirtmiş. Görselle bir problem çözme yolu olarak da zehirli ilaç ya da kullanım yaşı gibi bilgileri ilacın üzerine yazdığınızla bunu görselle tarif etme durumundaki farkı ifade etmiş.
  • Web sitelerinde daha etkili: Web sitelerinde etkileşim için görseller metinlere göre %47 daha etkili.
  • Sosyal medyada daha etkili: Fotoğraf kullanılan postlar Twitter‘da %35 daha fazla retweet edilirken, Facebook’ta paylaşılan içeriklerin %87’si fotoğraflı.

infografik-neden-sevilir-infografik

İlginizi Çekebilir:
Tasarımda Kullanılan 10 Rengin Müşterilerinizin Hislerine ve Satışlarınıza Etkisi
İnfografiğinizi Oluşturduktan Sonra Takip Etmeniz Gereken 4 Adım