Sosyal medya

Influencer Marketing Kampanyalarının Başarısız Olmasının 10 Nedeni

Sosyal medya pazarlamasının son dönemde parlayan yıldızının influencer marketing olduğundan daha önce bahsetmiştik. Influencer marketing çok etkili bir pazarlama yöntemi ancak doğal olarak her yöntem gibi doğru kullanılmadığında istediğiniz potansiyele ulaşamayabilir. Aşağıdaki on sebepten herhangi biri buna sebep olmuş olabilir. Şanslıyız ki bunların hepsini değiştirmenin kolay çözüm yolları var ve bu çözüm yollarıyla influencer marketing kampanyanızı rayına tekrar oturtabilirsiniz.


1- Yanlış Infulencer’ı Seçmek

Basit gözüküyor değil mi? Fakat doğru influencerı bulmak aynı zamanda kitleyi ilk sıraya koymak anlamına geliyor. İdeal müşteriniz kim? Influencer kampanyanızla kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda sıra müşterileri tanımakta. Nerede olduklarını, kimleri takip ettiklerini, nelere ilgi duyduklarını ve ürününüzün onların hayatlarını nasıl daha iyileştirdiğini öğrenin. Sonra eğlenceli kısım başlar. Bu kısımda canlandırma yapmalısınız. Hedeflemeyi umduğunuz kişiye dönüşmelisiniz. Potansiyel influencerları takip edin ve onlarla ve takipçileriyle etkileşime geçin. Bu sayede ileride çalışabileceğiniz influencerlar hakkında bir anlaşma yapmadan önce bilgi sahibi olmuş olursunuz. 


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Büyüklüğe Odaklanıp Etkileşime Odaklanmamak

Her marka gibi, markanızın iletişim kampanyasının büyük bir erişime sahip olmasını istersiniz, değil mi? Fakat influencer marketingde daha büyük daha iyidir yaklaşımı her zaman işe yaramaz. İstatistiklere göre etkileşim oranlarıyla takipçi sayısı arasında ters bir ilişki vardır. Markanızın hedefi en etkili noktayı bulmaktır. Bu da istediğiniz etkileşim oranlarıyla influencerların doğru birleşimleriyle ulaşmak ile olur. Fakat bunu abartıp tüm zamanınızı programı sürdürmek için harcamamalısınız. Genelde tavsiye edilen sayı 25.000-250.000 takipçi sayısıdır. Bu sayılara sahip influencerlar sağlam organik erişime sahip olmanızı sağlar. Neden? Çünkü bu influencerların kitleleri etkileşime daha açıktır(örn:Instagram beğeni sayısı). %3-%4’lük etkileşim oranı bekleyin ve bunların getireceği sosyal kanıt oldukça sağlamdır. Bunun sebebi takipçilerine hala bir arkadaş gibi görünecek kadar küçük olmaları ve kişisel iletişimleri online olarak sürdürmeleridir. Fakat aynı zamanda bir paylaşım ile binlerce insanı etkileyip ürününüzün beğenilmesini, paylaşılmasını ve denenmesini sağlayacak kadar büyüklerdir.


3- Kısa Dönemli Düşünüp Uzun Dönemli Düşünmemek

Yakında yayınlayacağınız bir kampanya var ve influencerların tıklanmayı arttırmalarından faydalanmak istiyorsunuz. Burada verilebilecek tavsiye influencer programınıza pazarlama kampanyası bakış açısıyla yaklaşmamaktır. Örneğin ünlü basketbolcu LeBron James’i düşünelim, her maç farklı bir ayakkabı markası giymiyor, bunu yapsaydı markası ve sponsorları kötü etkilenirdi. Aynı durum influencerlar için de geçerlidir. En iyi programlar oluşturmak zaman ister. Gerçek iletişim karşılıklı güvene dayalıdır. Fakat eğer markanızın mesajı bugün buradayken kampanya bittiğinde yok olursa güvenirliliğiniz sarsılır. Influencerlar markanızın bir parçası oldukları zaman en çok başarılı olurlar. Onlara içgörüleri ve sahne arkasındaki detayları verin ve onlarla kısa dönemli değil uzun dönemli çalışmak istediğinizi belirtin. Bunun faydasını göreceksiniz.


4- Marka Kişiliği ile Influencer Karakterinin Uyuşmaması

Bazen kulağa harika gelen bir influencer doğru konuda, doğru kanalda, doğru sayıda takipçide olsa bile başarıya ulaşamayabilir. İstatistikleri bir süre kenara bırakın ve influencer olarak belirlediğiniz kişilerin takipçileriyle nasıl etkileşime geçtiğine bakın. Eğlenceli ve canlı bir markanız mı var? Eğer akademik alanda influencer olan biriyle çalışırsanız doğru hedef kitleye ulaşamayabilirsiniz. Buradaki önemli nokta influencerın kimleri cezbedebildiğini bir bağlantı kurmadan önce öğrenebildiğiniz kadar öğrenmektir. Influencer içerik yönetim aracınıza danışarak influencerın kimlere ulaştığını anlayın. Influencerı mümkün olan her kanaldan takip edin ve etkileşim kurdukları kişileri ve bunu nasıl yaptığını bulun.


5- Influencerın İçeriklerinin Yoğunluğunun Yeterince Yukarıda Olmaması

Diyelim ki yeni bir mutfak aleti ürettiniz ve influencerınız bir yemek bloggerı. İçerik yoğunluğu(alakalı içeriklerin tüm içeriklere oranı) nasıl doğru olmaz? Eğer son zamanlarda bu yemek bloggerı restoran deneyimlerine odaklanmışsa bu gerçekleşebilir. Influencer dünyasında çok çeşitli konuları aza indirmelisiniz. 


6- Kanalların Yanlışlığı

Diyelim ki bir ruj üreticisiniz ve yeni bir rengi duyurmak için Facebook doğru bir kanal mı? Belki. Fakat eğer daha genç bir kitleyi hedefliyorsanız büyük ihtimal bunu Instagram’da daha iyi yapabilirsiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse ürününüzün influencerı için bir kanal seçerken sayılar her şey demek değildir. Aynı zamanda ürününüzün satış noktalarıyla uyuşan bir kanala odaklanmalısınız. Örneğin görsel ürünler her zaman Instagram gibi görsel kanallardan faydalanabilir fakat YouTube’a uyum sağlamayabilir. Fakat günün sonunda eğer kitleniz influencerınız olduğu kanallarda mevcut değilse erişiminiz ve sosyal kanıtınız sıkıntı yaşayacaktır.

Kitleleri Kalıba Sokmak

  • Facebook: Kadın eğilimli(%83 yetişkin kadın, %75 yetişkin erkek), çapraz kitleleri yakalamak ve paylaşımlar açısından en iyi mecradır.
  • YouTube: Genç erkekler bu kanalda çoğunlukta fakat 55 yaş üstü yetişkin sayısı yüksek büyüme oranına sahip. Araştırmalara göre Y kuşağının %40’ı gerçek arkadaşlarına nazaran YouTube influencerlarını daha çok anlıyor.
  • Instagram: Üniversite çağındaki gençleri bulabileceğiniz mecra. 18-29 yaş aralığındaki insanların %59’u bu kanalı kullanıyor, 50-64 yaş aralığındaki insanların ise yalnızca %18’i bu kanalda.
  • Snapchat: Genç bir kitle hedeflediğinizde bu mecra en iyi arkadaşınızdır. Araştırmalara göre 13-24 yaş aralığındaki gençlerin %30’u bu mecrayı aileleri burada olmadıkları için en sevdiği kanal olarak belirtmiş.
  • Twitch: Video oyunları ve alakalı şeyler mi satıyorsunuz? Bu mecra olmak isteyeceğiniz bir mecra. Başka bir şey satıyorsanız başka yerlere bakmalısınız.

Mecraları dikkatli seçmeyi unutmayın. Doğru mesajı yanlış bir kanal aracılığıyla göndermek etkileşim oranlarını yer bitirir. Bu durum tam tersi için de geçerlidir.


7- Influencerın Satış Odaklı Olması

Sosyal medya reklamlarını yürütmek çok daha kolaydır, peki neden mikro influencerları tercih ediyorsunuz? Bunun sebebi özgünlük istemenizdir. Fakat eğer influencerınız paylaşımlarının yarısından fazlasını sponsorlu içeriklere adıyorsa başka bir influencera yönelmelisiniz. Müşteriler sosyal medya reklamları satın alım kararlarında etkili görmez. Fakat favori Instagram influencerları veya YouTube ünlüleri bir satıcıya dönüştüklerinde bunu hızlıca görmezden gelirler. Eğer influencer kampanyanız beklentilerinizle uyuşmuyorsa influencerların kaç tane sponsorlu paylaşım yürüttüğüne bakın. Bu kontrolü yılın çeyrek dilimlerinde veya daha sık sık yapmaya çalışın.


8- Verileri Gözden Geçirmemek

Influencer programınız gayet iyi giderken bir anda bozuldu. Ne olmuş olabilir? Metrikler size ipucu verebilir. Influencerlar gelip geçici olabilir. Kendi influencerınızın etkileşim oranlarını kontrol etmek bu kişiyle ilişkinizi devam ettirmek veya yeni bir influencera bakma kararını vermeye yardımcı olur. Influencer iletişim yönetimi aracınızı süreci basitleştirmek ve anlamak için kullanmaya özen gösterin.


9- Influencerları Çok Az veya Çok Fazla Kontrol Etmek

Takipçiler influencerları oluşturdukları içeriklere göre bulur ve takip eder. Bu yüzden kenara çekilip influencerın içerik kontrolünü almasına izin vermek en doğrusudur. Evet, fikir, tavsiye video ve fotoğraf gibi destekleyici materyaller temin edebilirsiniz. Fakat bunları kullanmak tamamen influencerınızın insiyatifine kalmış. Influencerlar kitlelerine nasıl etkileşim sağlayacağını en iyi bilen kişilerdir. Eğer her paylaşımın editoryal takımdan geçmesini, detaylı bir takvim planı oluşturmayı veya genel olarak influencerınızı yönetme konularında ısrarcı olursanız istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bunun yerine destek ve rehberlik sağlayarak influencerınızın yardım gerektiği her anında yanında olduğunu bilmesini sağlamak daha büyük fayda getirecektir.


10- Influencer İçeriği İçin Yalnızca Organik Erişime Güvenmek

Instagram ve Facebook bir sosyal medya şirketinden çok medya şirketidir ve gerçekten de para harcayarak performans gösterebileceğiniz platformlardır. Organik erişim Facebook’un %5, Instagram’ın %25’lik alanında yer almaktadır. Ek olarak günler geçtikçe markaların kitlelerine ödeme ile ulaşmalarını kolaylaştırıyorlar. Facebook’un içerik aracıyla hızlıca influencer içeriklerinin gücünü arttırabilirsiniz. Buradaki tek büyük engel içeriğin gücünü yalnızca takipçilerinizde arttırabilmektir. Doğal olarak influencerın daha fazla takipçisinin paylaşımı görmelerini istersiniz. Bunun gerçekleşmesini nasıl sağlayabilirsiniz? Influencerınızdan kendi reklam yöneticisini kullanarak içeriğin gücünü kendi kitlesinde arttırmasını isteyebilirsiniz. Son 30-90 günde bu influencerla etkileşime girmiş tüm takipçilere ulaşılmasını isteyebilirsiniz. Buna ek olarak yaş, cinsiyet ve konum gibi özelliklere göre ek hedefleme yapabilirsiniz. Hatta Instagram ile ‘’daha fazlasını öğrenin’’ veya ‘’buradan alışveriş yapın’’ gibi eylem çağrılarıyla markanızın web sitesine yönlendirebilirsiniz.


Son Olarak

Influencer marketing her şirketin mutlaka kullanmayı düşündüğü ve bütçelerini arttırdığı bir pazarlama türü. Fakat unutmayın ki her markanın influencer programı hızlı geri dönüş alamıyor. Başarılı bir influencer programı ilk influencerınıza ulaşmanızdan çok öncesinde başlar. Gelişiminiz influencerınızın sizinle çalışmaya devam ettiği müddetçe süregelir.

İlginizi Çekebilir:
[REHBER] Facebook’ta Organik Erişiminizi Arttıracak 13 Yaratıcı Yol
Instagram Reklamlarınızdan Yüksek Geri Dönüş Alabilmek İçin 10 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
[18 – 24 Haziran] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri

Dijital ajansımız madebycat tarafından hazırlanan sosyal medyadaki önemli gelişme ve haberlerin toplandığı haftalık raporu yayında. Instagram'ın yeni video uygulaması, YouTube'un yeni reklam...

Kapat