Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Influencer Marketing Sürecini Yönetirken Uygulamanız Gereken 5 Aşama

Dijital pazarlamanın, pazarlamaya sağladığı en önemli katkılardan biri de sürekli teknolojik yenilikler ortaya koyması ve farklı mecralar yaratabiliyor olması. Türkiye’de daha çok sosyal medya fenomeni olmak üzerinden tanımlanan influencer marketing de son dönemdeki dikkat çekici yeniliklerden biri ve dijital pazarlamada etkili yöntemlerden biri olmak konusunda hızla ilerliyor. Aslına bakarsanız influencer marketing yeni bir süreç değil, ancak bu adı alması ve bir dijital pazarlama aracı olarak kullanılması yeni dönemin ürünü. Şu bir gerçek ki hepimiz sosyal medyadaki davranışlardan ya da öne çıkarılan her türlü ürün ya da hizmetin etkisi altında kalıyoruz. Yapılan pek çok araştırma sosyal onay ya da önerinin, satın alma saiklerinde gözle görülür etki yarattığını ortaya koyuyor.


Influencer Nedir?

Influencerı kısaca, belirli bir bağlamda davranışları değiştirme veya satın alma kararlarını etkileme becerisine sahip sosyal medya insanı olarak tanımlamak mümkün. Sosyal ağlarda bulunan influencerlar, genellikle dekorasyon, anne-çocuk, makyaj vb belirli konularda içerik üreterek etkileşimli bir kitleyi kazanmışlardır. Influencerlar için bir nevi modern çağın lifestyle köşe yazarları ya da dergi editörleri demek mümkün. Genel olarak instagram, blog, vlog ya da twitter üzerinde yayın yapan influencerlar, nadir de olsa Snapchat, Facebook gibi mecraları da kullanıyor.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing ise markaların, influencerlarla karşılıklı ilişkiler kurarak bir iş hedefine(genellikle pazarlama) ulaşmak için onların sosyal medyadaki etkisinden yararlanarak imaj transferi yapmak olarak tanımlanabilir. Aslında reklamcılıkta yaygın olarak kullanılan ünlünün imajından yararlanma yöntemi, dijital ünlüye dönüştürülmüş olması denilebilir. Tabii burada önemli bir fark bulunuyor. Geleneksel pazarlama ürün ve öneri markanın kendi tanımladığı mecralardan olurken, influencer marketingde mecra influencerın kendi medyası ya da medyaları üzerinden tanımlanıyor.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


Influencer Marketing Süreçleri

1- Hedef Müşterinizi Tanımlayın

Influencer marketing, ilk önce hedef müşteri belirleyerek kimin keşfettiğini, değerlendirip karar verip nasıl satın aldığını anlayarak başlar. Aslında bu kavram sadece influencer marketingle ilgili değil, tüm pazarlama çalışmaları için ana kavram. Hedef kitlenizi tam olarak tanımlayamadığınız takdirde, hangi alanda olursa pazarlama çalışmanız büyük bir ihtimalle başarısızlıkla ya da en azından verimsizlikle sonuçlanacaktır. Kitlenizi iyi anlamazsanız, o kitlenin de aynı zamanda etkilendiği influencerları bulmanız çok zor olacaktır.


2- Doğru Influencerı Bulun

Influencer marketingdeki başarılı olmanın en önemli anahtarlarından biri de doğru influencerı bulabilmektir. Etki bağlamsaldır; bu nedenle, işletmeniz veya alıcılarınızın karar verme sürecini etkileyen içeriği üreten ve bunları paylaşan insanları bulmanız gerekecektir. Şöyle düşünün, siz euromessage gibi B2B hizmetler veriyor olsanız, dünyanın en etkili makyaj vloggerı sizi övse de beklenen etkiyi yaratmayacaktır. euromessage eğer bir influencer marketing çalışması yapacaksa Türkiye’de teknoloji, dijital dönüşüm ve yeni medya alanında öne çıkmış olan insanlarla yola çıkması doğru ve daha önemlisi etkili olacaktır.


3- Influencerları Takip Edin

Influencer hedef kitlesini ve kimler olabileceğini belirledikten sonra asıl ismi seçme konusunda yapmanız gereken konu, hedef influencerları bir süre dinleyin ve içeriğini izleyin. Kendinize sorun: Hangi konular hakkında yazarlar. Ne paylaşıyorlar? Kitleniz ne gibi sorular soruyor? Bu süreç, çalışmak isteyeceğiniz influencerı tam olarak seçmenize yardımcı olurken, hedef mesaj(lar)ınızı daha netleştirmenize katkıda bulunur.


4- Hedef Influencerlarla İletişim Kurun

Ortalama bir insanın son 50 twitini ya da blog postlarını okumanız halinde o insanı üç aşağı beş yukarı profilleyip, onunla nasıl iletişim kurabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Basit eylemlerle hedeflediğiniz influencerlarla ilişki kurmaya başlayın. Örneğin takip edin, blogları varsa yazılarını okuyun, postlarını paylaşın, bağlantı oluşturun. Onları tanıyor olmanız, daha iyi anlamanıza, güven oluşturmanıza ve doğal olarak birlikte çalışmanıza izin verecek girişimler planlamanıza yardımcı olacaktır.

Bilgi: Dikkat edin, influencerlar genellikle “bu işleri” profesyonelce yaparlar ve kurulan ilişkide neyin ne olduğunu anlayacak kadar zekidirler. Açık ve sahici olmadığınız takdirde iletişiminiz reklamveren-mecra ilişkisinin ötesine gidemeyecek bir maddi hal alacaktır.


5- Ölçün ve Analiz Edin

Blogumuzda sürekli altını çizdiğimiz konulardan biri de, dijital pazarlama çalışmalarının %100’e yakın düzeyde ölçülebilir olduğu. Yaptığınız influencer marketing çalışması da doğal olarak ölçülebilir durumda. Influencerlarla kurmakta olduğunuz ilişkileri ve somut etkinliğe nasıl dönüştüğünü (ziyaretler, girişler, açıklamalar, potansiyel müşteriler) ölçün ve takip edin. Yaptığınız ölçümleri analiz ederek, markanıza yaptığınız katkıyı öğrenmeye çalışın ve yineleme süreçlerinde eldeki verilerden yararlanın.


Editörün notu: Blogumuzda Türkçe kavramlar kullanmaya özel hassasiyet gösteriyoruz. Ancak özellikle dijital pazarlama alanındaki kavramların büyük bölümü İngilizce olarak ortaya çıkıyor ve bazılarının maalesef Türkçe karşılıkları net olarak ortaya konulmuyor ya da Türkçe çevirileri tam olarak konuyu anlatamayabiliyor. Kavramın daha iyi anlaşılması için orijinal adını kullanmayı tercih ettik.  

İlginizi Çekebilir:
E-posta Pazarlamasıyla İlgili Bilmeniz Gereken 10 İstatistik
Gerçek Zamanlı Bildirimlerle Ziyaretçilerinizi Müşteriye Dönüştürmenin İpuçları