Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Influencer Marketingde Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 9 İpucu

Dijital pazarlamada son dönemde parlayan yıldızlardan biri de influencer marketing. Türkiye’de daha çok “sosyal medya fenomeni üzerinden reklam yapmak” olarak tanımlanan influencer marketingin ne olduğundan ve influencer marketing yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden daha önce bahsetmiştik. Kısaca tekrar hatırlatmak gerekirse, sosyal medyada belirli bir alan ya da sektörde ün yapmış, sözü geçen, etki yaratan kişiler üzerinden, sizin ürün ya da hizmetinizi anlatılması/önerilmesi olarak tanımlanabilir. Influencerın ilgili/uzmanı olduğu konuda yarattığı olumlu imajın sizin markanıza transfer edilebileceği prensibine dayanır. Burada esas faktörler influencerın sizinle alakalılığı ve takipçi kitlesi üzerinde yarattığı etkidir. İleri seviyede influencer marketing yapmak isteyenler için dikkat etmeleri gereken ana faktörleri sıraladık. 


1- Doğru Influencerı Arayın

Influencer marketing, genel olarak sosyal medyada en çok ilgi çeken anne-çocuk, teknoloji, yeme-içme ve güzellik alanlarında kullanılıyor. Bu alanlarda kullanılıyor olmasının çok takip edilmesi kadar önemli bir sebebi de bu alanda çok fazla influencerın olması. Ancak çok influencer olması ya da influencerın çok takipçisi eşittir gerçek etki anlamına gelmeyebilir. Etkileşim skoru da her zaman için gerçek etkiyi yaratmayabilir. Çalıştığınız influencerlarda, gerçek ilgi ve tutkuyu, takipçilerini etkileme kapasitesine odaklanın.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Farklı Sektörleri de Düşünün

İlk maddede bahsettiğimiz gibi influencer marketing genellikle anne-çocuk, teknoloji, yeme-içme ve güzellik alanlarında kullanılıyor. Eğer siz bu sektörlerden birinde değilseniz influencer marketing yapamam diye düşünmeyin.Ancak dünya üzerinde sayısız sektör var ve her sektörün kendine göre dinamikleri içinde önemli influencerları var. Kısacası kendi sektörünüzün önemli influencerlarını bularak, onların da sizin adınıza konuşmasını sağlayın.


3- Influencerın Takipçilerini Anlayın

Influencerlar, süreç içinde doğal olarak bir takipçi grubu inşaa ederler. Bu takipçilerle adı konulmamış duygusal bir bağ oluşur. Influencer, içerik sunarak bu bağı sistematik olarak besler. Siz de doğru influencerla çalışırken, bu bağı besleyecek şekilde çalışın. Influencerın takipçi kitlesine hizmet etmelerinde yardımcı olun. Bu sayede daha doğal bir ilişkinin içinde markanızı konumlandırmış olursunuz. Doğallığın kazandıracağını herhalde söylemeye gerek yok 😉


4- İkinci Grupları da Hesap Edin

Influencerlar sadece kendi takipçileriyle ilişki kurmazlar. Kendi takipçileri sayesinde, onların yarattıkları paylaşım/beğeni vb etkileşim sayesinde daha büyük kitlelere de ulaşırlar. Bu kitleleri de hesap ederek influencer iletişim planınızı oluşturmalısınız.


5- Strateji Oluşturun

Influencer marketing sayesinde neyi hedeflediğinizi ve ne sonuç almak istediğinizi açıkça belirleyin. Eğer bir seferde patlama yapacak bir iletişim çalışması oluşacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz demektir. Gerçek bir oyun planınız yoksa büyük bir ihtimalle influencer marketing çalışmanız ya boşa gidecektir ya da verimsiz olacaktır.


6- Tecrübe Yaratmaya Çalışın

İkinci maddede bahsettiklerimizden hareketle, influencerı sadece ürünlerinizi tanıtan bir mecra olarak görmeyin. Ürünün doğrudan reklamını yapmak yerine, influencerın sizin ürün ya da hizmetinizle ilgili gerçek deneyimler yaratmasına önayak olmaya çalışın.


7- Uzun Vadeli Düşünün

Roma bir günde kurulmadı! Influencerlara destek oldunuz diye, satışlarınız bir günde patlama yapmayacaktır. Influencer marketing sayesinde oluuan ilişkilerin değeri zamanla büyür. Güven kazanmak ve bağlantıları sürdürmek için yatırım yapmaya devam edin. Yorulmak yerine, markanız için influencerların içerik üretim çalışmalarını zenginleştirmek için fırsatlar yaratın.


8- İnsan Odaklı olun

Bir influencerla ile ilişki kurduğunuzda, potansiyel değerlerinin kilidini açarsınız. Influencerları da salt reklam baloncukları gibi düşünmeyin. Onlara iyi davranın ve benzersiz tutkuları sayesinde yarattıkları içeriğe, bilgiye ve daha önemlisi ilgi ve kişiliklerine odaklanın. Bu sayede onlar da sizin ürün ya da hizmetinizi daha derinlemesine içselleştireceklerinden, sizi takipçilerine daha doğru ve gerçek şekilde aktaracaklardır.


9- Ölçümleyin

Influencer marketing çalışmalarınızın nasıl etki yarattığını, sosyal medya ve web analiz araçları üzerinden kolayca ölçümleyebilirsiniz. Yaptığınız çalışmaların nasıl tepkiler yarattığını anlamaya çalışırken, bir yandan da yaptığınız yatırımın geri dönüşlerini analiz edin.


Öneri: Markanız için sosyal medyada ölçüm, analiz, yönetim ve takip konusunda Related Digital’in şirketlerinden biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, detaylı bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Tasarımda Kullanılan 10 Rengin Müşterilerinizin Hislerine ve Satışlarınıza Etkisi
Dijital Analizde Kesinlikle Dikkat Etmeniz Gereken 7 Metrik
Önceki yazıyı okuyun:
Sunumlarınıza Eklemek İsteyeceğiniz E-posta Pazarlamayla İlgili 15 İstatistik

Dijital pazarlama araçları içinde en etkili yollardan biri olan e-posta pazarlamanın etkileri üzerine sürekli çalışmalar yapılıyor ve çeşitli istatistikler yayınlanıyor....

Kapat