Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

İnfografiğinizi Oluşturduktan Sonra Takip Etmeniz Gereken 4 Adım

Web siteniz, blogunuz ve içerik pazarlaması çalışmalarınız için yüksek kaliteli ve görsel olarak dikkat çeken infografikler oluşturmak aboneleriniz için faydalı olmakla birlikte sitenizdeki içeriğin değerini yükseltecek bir uygulamadır. Fakat ne yazık ki pek çok marka, infografik tasarlamanın, sürecin yalnızca ilk adımını oluşturduğundan habersiz. İnfografik tasarlamak sadece işin başlangıcı. Asıl odaklanmanız gereken çalışma süreci, infografiğinizi oluşturduktan sonra başlar. O halde gelin birlikte infografiğinizi oluşturduktan hemen sonra takip etmeniz gereken 4 adıma bir göz atalım. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkabilir, sosyal paylaşımlarınızı arttırabilir ve önde gelen sitelerin sizin linklerinize daha fazla yer vermesini sağlayabilirsiniz.


1- İnfografiğinizi Tamamlayacak Bir Yazı Oluşturun

İnfografikler sitenizi çok daha dikkat çekici hale getirmek için pratik ve uygulaması keyifli bir yollardan biridir, ancak infografiği mutlaka özgün bir makale ile desteklemeniz gerekmektedir. Sağlam temellere dayanan özgün bir yazı ile sunduğunuz bilgileri aboneleriniz için daha faydalı hale getirmekle kalmaz içeriğinizin arama motoru sonuçlarında daha çok görünür hale gelmesini sağlarsınız. Ayrıca, elinizde paylaşılmaya hazır bir makaleniz varsa, onu yeniden düzenleyerek infografiğinizle birleştirebilir ve böylelikle eski içeriğinize yeniden trafik çekebilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- İnfografiğinizi Sosyal Medya Üzerinden Paylaşın

İnsanların web sitenizden haberdar olmalarını ve infografiğinize göz atmalarını sağlamanın en hızlı ve zahmetsiz yolu içeriğinizi sosyal medyada paylaşmak olabilir. Ayrıca, infografikler en çok paylaşılan içerik formlarından biridir. Bu nedenle, infografiklerinizin daha fazla kişiye ulaşabilmesi için gönderilerinize sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz. Üstelik markanızla ve içeriğinizle bağlantılı olacak hashtagler kullanmak infografiğinizi daha görünür hale getirecektir.


3- Sitenize Embed Kodu Ekleyin

Çoğu web site sahibi görselleri sağ tıklayarak kaydettikten sonra kendi sitelerine yüklemeyi tercih ediyor olsa da onlara kolaylıkla kopyalayıp yapıştıracakları bir HTML sunabilirsiniz. Bu şekilde, insanların infografiklerinizi kendi sitelerine yerleştirmelerini kolaylaştırarak, nereye yönlendirdiklerini ve hangi anchor textlerden (tıklanabilir bağlantılar) faydalandıklarını düzenli olarak kontrol edebilirsiniz.


4- Önde Gelen Sitelerden Yardım Alın – Dijital PR Yapın

Gönderinize sosyal medya butonlarını, HTML kodları eklemeniz ve kendi sosyal medya platformlarınızda paylaşmanız infografiklerinizin farkedilmesi için faydalı olabilir fakat hiçbiri kendi sektörünüzde bulunan otorite sitelerle iletişime geçmeniz kadar etkili olmayacaktır. Bu web sitelerine göndereceğiniz e-postalar ile içeriklerinden keyif aldığınızı, benzer türden içeriğe sahip infografikler paylaştığınızı belirtebilir ve bunları kendi kitleleriyle paylaşmak isteyip istemediklerini sorabilirsiniz. Ayrıca, yayınlamayı tercih ettikleri takdirde infografiği destekleyecek özgün bir makale yazmayı da teklif edebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postalardan 1 ya da 2’sinden olumlu geri dönüş almış olsanız bile, bu dönüşler web site trafiğiniz ve arama sıralamalarınız üzerinde son derece etkili olacaktır.


Sonuç olarak, yukarıdaki adımları izlediğinizde bir sonraki infografiklerinizin çok daha başarılı olacağını gözlemleyebilirsiniz. Unutmayın, yalnızca etkili bir infografik oluşturmaya odaklanmakla kalmayıp; yayınladığınız içeriğin tanıtımını da en doğru şekilde yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Pazarlamada Kişiselleştirme Yapmanız Gereken 3 Temel Alan
Sosyal Medya ile Dönüşüm Oranını Artırmanın 4 Güçlü Yolu
Önceki yazıyı okuyun:
[REHBER] Facebook’ta Organik Erişiminizi Arttıracak 13 Yaratıcı Yol

Facebook'un son verilerine göre günde 1,5 milyara yakın kullanıcı aktif olarak Facebook üzerinde oturum açıyor. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi...

Kapat