Dijital Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

İnfografik Tasarlarken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 7 Temel Kural

Böyle bir blog postu yaratmamızın nedeni aslında çok basit: İnsanlar duyduklarının %10’unu, okuduklarının %20’sini, gördükleri ve yaptıklarınınsa %80’ini hatırlıyorlar. Dolayısıyla, eğer bilgiyi hatırlanabilir yapmak istiyorsanız, bunu hedef kitlenizin görebileceği ve uygulayabileceği bir şekle dönüştürmeyi öncelikli olarak düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Elbette görsel içerik üretmek yazılı içeriğe göre çok daha zor ve meşakatli bir süreç. Dijital pazarlama çalışmalarınızda işe yarayabilecek sayısız görsel içerik tipi bulunuyor. Son dönemde yıldızı hızla parlayan ve okurda büyük etki yaratan infografikler, görsel içeriklerde en çok öne çıkan tip. Hem değerli ve ilgili bilgi, hem de görselleştirilmiş şekilde… Gerçekçi olalım, infografik okumayı kim sevmez ki? Her iletişim çalışmasının olduğu gibi infografik hazırlamanın da kendine göre belli incelikleri var. Başarılı ve etkili bir infografik yaratabilmek için çeşitli şablonlardan da yararlanmanız mümkün ancak o şablonları dahi kendinize doğru uyarlamanız şart. Kısacası infografik tasarımı gerçek anlamda bir sanattır ve insanların durup okuyacağı gerçek bir infografik yaratmak istiyorsanız, bunu doğru şekilde yapmalısınız. İşte size infografik tasarlarken işinize yarayacak temel ipuçları.


1- Önemli Bir Konuya Dokunun

İdeal olan, infografiğin tamamında sunulan, tutarlı tek bir mesajınızın olmasıdır. Bunu bir hikaye olarak düşünün; yapacağınız görsel metaforlar ve verilerle bu hikayeyi yeniden anlatmak, yapacağınız işin anahtarıdır. Öncelikle, her infografik bir konuya ışık tutuyor olmalı ya da bir okuyucuya bir sonuç sunuyor olmalıdır, aksi takdirde onlara ulaşamazsınız. Sonrasında hikayenin en ele gelir kısmı, okuyucu destekleyici verileri takip ederken ortalarda bir yerde belirir. Ve eninde sonunda, sonuca bağlanır.

Plan, sizin istediğiniz oranda olabildiğince basit ya da karmaşık olabilir ancak unutmayın ki daha karmaşık her zaman daha iyi demek değildir. Örneğin, yol işaretlerini kullandığınız bir infografik, oldukça mantıklı bir tercih olabilir. Yol işaretlerini kullanmak göz hareketi için açıkça algılanabilir bir önerme ve sonuçla, okunabilecekleri şekilde, iletmeleri gereken bilgiyi iletmekten yararlanabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.


2- Basit Renk Kombinasyonları Kullanın

 

Göstergeler ve ikonlardan fazla düşünmeniz gereken diğer şey ise, renk paleti tasarımı: muhtemelen infografiklerde mümkün olduğunca az renk kullanıldığını fark etmişsinizdir, bunlar ilk bakışta gözü yakalayacak renklerdir ve nasıl seçildikleri konusunda işleyen net bir mantık vardır. Eğer renk paleti seçmekte zorlanıyorsanız, “üç kuralı”nı aklınıza getirin. Üç temel renk seçin; bunlardan en açık olanı arkaplan olarak belirleyin, diğer ikisini ise infografik tablonuz ve vurgularınız için – başlıklar gibi – kullanın. Veri aktarımı söz konusu olduğunda renklerin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgilidir. Önem sırasına göre düzenlenmiş, hangi rengin ne anlama geldiği açık olan, basit renkler şöyledir:

 • Sarı: Dikkat edin.
 • Turuncu: Muhtemelen buna bakmalısınız.
 • Kırmızı: Her ne yapıyorsanız bırakın ve şimdi bunu okuyun.

Bunun dışında genel bir kural olarak:

 • Mümkün olduğunca az renk kullanın,
 • Başka bir renk ekleyecekseniz, bunun -elinizdeki bir grup veriyi diğerlerinden ayırmak gibi- mantıklı bir sebebi olduğundan emin olun.

3- Boşluk Yaratın

İnfografiklerde, diğer tüm medyalara kıyasla, denge ve uyum daha önemlidir. Okuyucuların bilgi dolu duvarlardan boğulmuş ya da bunalmış hissetmelerini istemezsiniz değil mi? Tabi ki hayır. Bunun için muhtemel bir şeyleri kesin ve yerini bildiğiniz büyük bir boşlukla doldurmaya çalışın.

Boşluk yaratmakta ise beyaz alan – ya da negatif alan, – eğer tasarımınız beyaz değilse – tasarımın en temel unsurudur. Genel görüşün aksine, karmaşık bir infografik eşittir iyi bir infografik değildir. Sizin önceliğinize en uygun olan, vermek istediğiniz bilgileri seçip ayırmalısınız, ve okuyucunuza sonuca adım adım ulaşmasını sağlayacak negatif alan bırakmalısınız.

Her bir elementin etrafındaki boş alan miktarı, okuyucunun okuma anında neye öncelik vereceğini seçmesine yardımcı olur ve infografiği okumaya hangi sırayla devam edeceğini gösterir. Negatif alanla çevrili öğeler, belgenin geri kalanından ayrı olarak belirlenecek ve daha önemli görünecek – ya da en azından grubun geri kalanına daha yakın olan öğelerden daha ilginç başka bir yöne yönlendirilmiş gibi görünecekler.

Negatif alanın en önemli kullanım sebeplerinden biri ise elementlerinizin düzgün hizalanmış olduğundan emin olmaktır. Bu verilerinizi yapılandırma yolunda önemli bir adımdır, ve okuyucularınızı bilgiyi almaya iten ve onlara görmelerini istediğiniz şablonu sunan temel unsurdur.


4- Üç Kaliteli Yazı Tipi Seçin

Metin, bir infografik tasarlarken azaltmak isteyeceğiniz bir şeydir. Fazla yazı, her şekilde sizi amacınızdan saptırır. Üst başlıklar, başlıklar ve birkaç amaca yönelik kısa ve öz cümle; bunun gerisinde kalanları eklerseniz infografikten çıkıp, görselleştirilmiş makaleye dönüşmüş olursunuz. İnsanların infografikleri makale okumak için tıklamadıklarını hatırlayın. Şu bir gerçek ki tipografi bir tasarımı muhteşem hale getirebilir de, batırabilir de – buna infografikler de dahil – bu sebeple tipografiyi doğru şekilde yönlendirmelisiniz. Ve yine: Üç kuralı. 3 tane yazı tipi kullanın.

 • Ana başlığınız için
 • Gövde metniniz için
 • Tasarımınıza tat katmak için

Başlık, verileriniz için görsel bir metafor görevi gören ilginç bir yazı tipi kullanmak için ana alandır. Sadece, altını çizmek istediğiniz verilerin yanında dikkat dağıtmadığından emin olun. Gövde metni için seçeceğiniz font daha basit ve okunabilir olmalıdır. Dekoratif fontları yalnızca başlıklar için kullanın. Gövde metni için karmaşık ve okunabilir olmayan bir yazı tipi kullanmak “HATA” diye bağırabilir. Ve son olarak “vurgu” yazı tipiniz: alt başlıklar ve alt yazılar için kullanabileceğiniz yazı tipidir. Bu ikisinin ortasında bir yerde olmalıdır, ne çok dekoratif ne de çok sade.

İpucu: Eğer infografiğiniz hem basılı hem de dijital olacaksa, yazı tiplerinizi hem bilgisayar ekranında hem de kağıda basılı olarak kontrol edin, çünkü bazen ekranda harika görünen yazı tiplerinde baskıda aynı verimi alamayabilirsiniz. 


5- Sağlam ve Dikkat Çekici Bir Tasarım Yaratın

Hikayenizi oluşturun ve bir başlıktan diğerine nasıl geçmek istediğinizi tasarlayın. Bu adımda kullanışlı bir düzen taslağı ortaya çıkarmadan ilerlemeniz pek sağlıklı olmayacaktır. Bilinen pek çok infografik dikey akışa sahiptir, bunlar aşağı doğru kaydırılarak hikayenin adım adım tamamlandığı makaleler gibi tasarlanmışlardır. Diğerleri ise etkileşim göz önünde bulundurularak tasarlanırlar; yatay kaydırma, belirli ve önemli şeyleri büyütebilme özelliği ya da haritalar gibi yardımcı ögeler içerirler.

Genel olarak düzeniniz ne kadar ilgi çekici olursa, (okunabilirlik ve sunuma müdahale etmediği sürece) infografiğiniz de okunmak için o kadar ilgi çekecektir. Unutmayın, okuyucuların bir sonraki adımda nereye bakacakları konusunda kafalarının karışmaması gerekir. Okuyucuların devamında nereye bakacağı veya ne yönde hareket edeceği tasarım yardımıyla açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.


6- Neyin Önemli Neyin Önemsiz Olduğuna Karar Verin

Hangi bölümlerin en büyük öneme sahip olduğunu ve bunu nasıl bariz bir hale getirebileceğinizi tanımlayın. Bu altını çizmek istediğiniz metin, bilgi, herhangi bir element ya da grafik parçasını da içerir. Diğer bir deyişle ortaya çıkarmak istediğiniz en ilgi çekici bilgi, şekil ya da parçalardır. Hiyerarşinin yazı tiplerinde anlaşılması çok kolaydır:

 • Ana başlık en büyük yazı tipiniz olmalıdır.
 • Alt başlık aynı yazı tipinde ama daha küçük puntoyla yazılmalıdır.
 • Gövde metni daha basit, kolay okunabilir ve mütevazı bir boyutta
 • Grafik etiketleri aynı boyutta olmakla birlikte yazı tipi seçiminize kalmıştır. Tasarımınızı görsel olarak daha ilginç hale getirmek için farklı bir yazı tipi seçebilirsiniz.

Bu öneriler ışığında infografiğiniz, interaktif olmadığı sürece, çok karmaşık bir hal almayacaktır. Eğer interaktif bir infografik tasarlıyorsanız, oklar ya da başka görsel kılavuzları da dahil etmeniz gerekir. Notlar ve kaynak gösterdiğiniz link ve metinler muhtemelen en küçük yazılarınız olacak. Kaynaklarınıza direk bağlantı sağlamak için bunu infografiğin bitimine koymanız daha iyidir. Bununla birlikte yalnızca sosyal ağlardan paylaşımlarla okuyacak kişilere kaynak sunmak adına, küçük metin ile sağ alt köşeye URL yerleştirilebilir.


7- Paylaştırın

İnfografiklerin etki yaratması okuyucuların okuma eylemini takiben kendi işlerini ya da kişisel yaşamlarını iyileştirmek için yapabilecekleri bir şeyler öğrendikleri ya da aydınlandıkları hissine dayanır. İnfografikleriniz verilerinizde anlatılan hikayeyi, alt alta yazılan sayıların ya da başka metinlerin yapamayacağı şekilde oluşturulmalıdır. Etki yaratan infografikler, diğer tüm etki yaratan içerikler gibi, kitleniz için değer teşkil eder. Okuyucunun istediği bilgileri sağlayarak kitleye odaklanırlar; sadece yazarın bilgilerini sergileyen ya da markanın iyi görünmesini sağlamaya çalışan ürünler değildirler. Bir infografiğin başarısının nihai ölçüsü, sağladığı sosyal paylaşımların sayısıyla ölçülür. Bu infografiğinizin her türlü ortamda paylaşıma uygun olup olmadığına bağlı olarak tartışılabilir, ancak yine de şu veya bu şekilde insanları etki altına alsın istersiniz. 

 

İlginizi Çekebilir:
Ocak Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 40 Önemli Gün
Tatil Dönemlerinde Mutlaka İşinize Yarayacak 8 Dijital Pazarlama Fikri
Önceki yazıyı okuyun:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Foursquare ve Swarm’da Etkili İletişim Yapabilmek İçin 7 İpucu

2009 yılında kurulan Foursquare, mobil cihazlarda kullanılan konum-bazlı, mekan odaklı bir sosyal ağ. Uygulama kullanıcıların akıllı telefonlarındaki GPS sistemini kullanarak nerede...

Kapat