E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Yeni Başlayanlar İçin

İnsanlar Hangi E-postayı Açacaklarına Nasıl Karar Verir?

Bir e-posta kampanyası için e-postaların açılma oranı oldukça önemlidir. Fakat insanların e-posta iletilerine yalnızca bir göz attığını düşünürsek e-postalarınızı açmalarını sağlamak için kısıtlı bir zamanınız olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar, bu kısa süre içerisinde bir e-posta iletisinin açılmaya değer olup olmadığına karar verirken gönderen ismi, konu satırı ve ön izleme metnine bakarlar. Dolayısıyla bu üç unsurun da dikkatli ve stratejik bir şekilde oluşturulması gerekir. Öyleyse, siz de aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurarak bu alanları en etkili olacak şekilde oluşturabilir ve e-postalarınızın açılmadan silinmesine engel olabilirsiniz.


1- Gönderen İsminizi Doğru Belirleyin

Gönderen ismi bir e-postayı açmaya karar vermeden önce bakılan ilk alandır. İnsanlar tanımadıkları kişilerden gelen e-postaları genellikle ya önemsemez, ya da doğrudan silerler. Bu sebeple, müşteri tarafından tanınır olmak ve güven sağlamak e-posta iletilerinizin açılmasını etkileyen unsurlardır. Çoğu marka gönderen ismi kısmında genellikle kendi işletmelerinin adını kullanmayı tercih eder. Eğer marka farkındalığınız yüksekse müşteri sizden gelen e-postayı kolayca fark ederek açacaktır. Fakat aboneniz henüz direkt olarak markanızı hatırlayacak durumda değilse, işletmenizden bir kişinin ismini belirterek daha kişiye yönelik bir gönderen ismi oluşturabilirsiniz. Bu şekilde e-postalarınız daha önemli gözükecek ve ilgi çekecektir.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Dikkat Çekici Olabilecek Bir Konu Satırı Belirleyin

Eğer açılma oranlarınızı arttırmak istiyorsanız, abonelerinizin gelen kutusunda dikkat çekecek ve abonelerinizi e-postalarınızı açmaya teşvik edecek konu satırları oluşturmalısınız. Bunun için müşterilerinizin farklı ilgi ve beklentilere sahip olduğunu göz önünde bulundurarak çeşitli A/B testleri uygulayabilir ve elde ettiğiniz sonuçlar doğrultusunda konu satırlarınızı nasıl oluşturmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç ipucu vermemiz gerekirse;

a –Konu satırlarınızı olabildiğince kısa tutmaya çalışın 

Bu noktada aklınızda tutmanız gereken iki önemli sayı var 35 ve 50. Şöyle ki, iPhone’lar genellikle 32 karakterden fazlasını kullandığınız durumlarda konu satırınızı bölebiliyor. Bu da etkili olabilecek bir konu satırı oluşturmuş olsanız bile tamamı okunamadığı için yüksek bir açılma oranına ulaşamayacağınız anlamına geliyor. Diğer taraftan, konu satırlarınızda 50 karakterin üzerine çıktığınız durumlarda e-postanız doğrudan spam kutusuna düşebilir ve bu da abonelerinizin e-postanızı fark etme şansını kaybetmenize yol açabilir. Eğer söylemek istediğiniz daha fazla şey varsa düşüncelerinizi ön izleme metniniz ile devam ettirebilirsiniz.

b- Konu satırlarınızın açık ve ilgi uyandırıcı olmasına özen gösterin 

Abonelerinizin ilgisini çekecek kısıtlı bir zamanınız olduğunu unutmayın. Ne yazık ki, kimse e-postaları için uzun saatler ayırmıyor. İnsanlar genelde gelen kutularına bir göz atarak önemli buldukları ve kendilerine ilgi çekici gelen e-posta iletilerini açıyorlar. Eğer abonelerinizin gelen kutusunda dikkat çekebilmek için esprili bir dil ile yazılmış konu satırları oluşturmak istiyorsanız, abonelerinizin buna vakit ayırmayacaklarını bilmelisiniz. Bunun yerine, e-posta içeriğinizin kolayca anlaşılabileceği, açık ve belirgin olacak konu satırları oluşturmanızda fayda var.

c- Konu satırlarınızı abonelerinizde merak uyandıracak şekilde oluşturmaya çalışın

Klişeden uzak, zekice oluşturulmuş konu satırları abonelerinizi harekete geçirecektir. Jenerik sözcükler ve yaklaşımlar işe yaramayacağı gibi yaratıcı olayım derken, aşırıya kaçan bir dili de kullanmamanız gerekiyor.


3- Önizleme Metnini Es Geçmeyin

Abonelerinizin gelen kutusunda, konu satırınızın ardından görünecek olan soluk gri metin ön izleme metninizdir. Ön izleme metinlerinin açılma oranlarını arttıracağını öngören pazarlamacıların çoğu, bu alanlarda için de kişiselleştirmeler yapmaya başladı. Peki ne ön izleme metni neden önemlidir? Esasen, içeriğinizle ilgili vermek istediğiniz bilgiyi konu satırınızı kısa tutarak, ön izleme metninizde verebilirsiniz. Bunun yanında, ön izleme metninizde güçlü bir eylem çağrısı kullanarak abonelerinizi e-postanızı açmaya teşvik edebilir ya da daha kişiselleştirilmiş bir tebrik mesajı yazabilirsiniz. Eğer hedef kitlenizden geri dönüş alacağınıza inanıyorsanız, çeşitli sembol ve emojilerle de bu alanı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca, ön izleme metninizin uzunluğunu 75 karakteri geçmeyecek şekilde ayarlamanızda fayda var.  Son olarak, ön izleme metniniz için de farklı özelliklere sahip abonelerinizi hedef alan A/B testleri uygulayabilirsiniz. Eğer insanların e-postalarınızı açmalarını istiyorsanız, gönderen isminizi,konu satırınızı ve ön izleme metninizi oluştururken muhteşem yaratıcı olmaya çalışmaktan ziyade; basit, açık ve anlaşılır olmaya öncelik vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Pinterest’te Etkili Dijital Pazarlama Yapabilmeniz İçin 5 İpucu
2017’de Karşımıza Çıkacak 10 Dijital Trend
Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Tıklanma Oranlarınızı Arttırmanızı Sağlayacak 4 Etkili Taktik

E-posta listenizi başarılı bir şekilde genişletiyor ve abone sayınızı giderek arttırıyor olabilirsiniz ki zaten başarılı bir e-posta pazarlamadan bahsedebilmemiz için...

Kapat