Dijital Pazarlama, Sosyal medya, Yeni Başlayanlar İçin

Instagram Sayesinde Daha Fazla Potansiyel Müşteriye Ulaşabileceğiniz 4 Basit Strateji

Hepimizin bildiği gibi, Instagram çeşitli sanatsal filtreler sunan, fotoğraf ya da video paylaşımında bulunabileceğiniz oldukça popüler bir sosyal ağ. 700 milyonun üzerinde kullanıcısıyla Instagram, özellikle Facebook’un da satın almasıyla çok daha yüksek ilgi görüyor. Bu başarının altında, kolay olması, mobil uygulama avantajları, sadece fotoğraf gibi kolay anlaşılan içerik sunması gibi özelliklerin etkili olduğu kesin. Bu özellikleri sayesinde  markalar Instagram’da uyguladıkları çeşitli stratejilerle daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilme şansına sahip. Pek çok markanın sosyal medya iletişim planlarının ana hedefleri arasında yer alan Instagram’da sizin de potansiyel müşterilerinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz 4 basit stratejiyi paylaşalım. Başlangıç aşaması için zaman gerektiren büyük ödüllü yarışmalar ya da yaratıcı Instagram reklam kampanyaları zorlayıcı olabilir. Fakat “bir arkadaşını etiketle” ya da “link bioda” stratejileri işinize yarayabilir.


1- Instagram İçin Reklam Kampanyaları Yaratabilirsiniz

Instagram reklamları, takipçisi az olup müşterileri tarafından fark edilmek isteyen markalar için de; önemli sayıda takipçisi olup yüksek geri dönüş oranı sağlamaya çalışan markalar için de faydalı olabilecek bir mecradır. Ayrıca, bir Instagram reklam kampanyası ile belirli bir iş unvanı, sektör, ilgi ve hobiler ya da coğrafi konum gibi sizi doğrudan ulaşmak istediğiniz potansiyel müşterilere götürecek olan hedeflemeler yapabilirsiniz. Öte yandan, eğer daha önceden Facebook reklam kampanyaları yürüttüyseniz, herhangi bir Instagram reklam kampanyası başlatmak sizin için hiç de zor olmayacaktır. Çünkü Instagram’ın sahibi olan Facebook, kendi reklam sistemini Instagram’a uyarlamış durumda. Kısacası Facebook reklamlarınız için kullandığınız hedef kitleyi, ya da Facebook’ta yaptığınız gibi yeni hedef kitleleri Instagram reklamlarına da kolaylıkla taşıyabilirsiniz.  


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2-“İlgili Link Bioda” Diyerek Paylaşımda Bulunabilirsiniz

Instagram, Facebook, Pinterest ve Twitter’dan farklı olarak eğer doğrudan reklam kampanyası yürütmediğiniz takdirde, her paylaşımlarınızı belirli bir internet sitesinin linkine bağlama imkanı sunmuyor. Dolayısıyla bu şekilde Instagram sayfanıza gelen trafiği doğrudan bir internet sayfasına yönlendiremiyorsunuz. Fakat Instagram profilinizi oluştururken, bio kısmında link ekleyebileceğiniz bir boşluk bulunuyor. Buraya internet sitenizin linkini ekleyebilir ve bir gönderi paylaştığınızda takipçilerinizin daha fazlasına göz atmaları için profilinizde bulunan linke yönlendirebilirsiniz. Bu durum, her ne kadar potansiyel müşterileriniz için biraz uğraştırıcı gözükse de Instagram’ın ücretsiz bir şekilde sağladığı en etkili opsiyon.


3- Instagram Yarışmaları Düzenleyebilirsiniz

Instagram’da yapacağınız çeşitli yarışma ve çekilişler potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilmeniz için oldukça etkili olacaktır. Örneğin takipçileriniz için kazananın seyahati veya özel bir fotoğraf çekimi şansı elde edeceği bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Takipçilerinizi yarışmaya katılabilmeleri için markanın Instagram biosunda bulunan linkine tıklamalarına yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde yarışmayla ilgili detaylı bilgilerin olduğu sayfaya yönlendirilen kullanıcılar, aynı zamanda web sitenizi de ziyaret edeceğinden, sizin hakkınızda daha detaylı bilgiye sahip olabilirler.

 


4- “Bir Arkadaşını Etiketle” Stratejisi Yürütebilirsiniz

Instagram aracılığıyla potansiyel müşterilerinize ulaşabilmenizin bir diğer yolu da, takipçilerinizden arkadaşlarını bir paylaşımınızın altına etiketlemelerini istemek olabilir. Bu şekilde, etiketlenen kişiler hemen bir bildirim alarak etiketlendiği gönderiye ve bu paylaşımı yapan kullanıcıya bir göz atabilirler. Eğer paylaştığınız içerikler ilgilerini çekerse sizi takibe de alabilirler. Ayrıca, bionuzda yazılı olan linke tıklayarak da internet sitenizi ziyaret edebilirler. Böylelikle, takipçilerinizin Instagram sayfanıza yönlendirdiği potansiyel müşterilerin, şirketiniz ve hizmetlerinizle alakalı bilgi edinmelerini sağlayabilir ve bu potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Web Sitesinin Kişiselleştirmesinde Kullanılan 4 Yöntem
15 Soruda KVKK Şirketler İçin Neler Getiriyor?