Dijital Pazarlama, Sosyal medya

Instagram’da Influencer Marketing Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Şey

“Yazıyor! Yazıyor! Hepsi yazıyor…” Klasik siyah-beyaz filmler dışında bu söz 1930’lardan beri pek kullanılmıyor. Günümüzde haberleri öğrenmek istediğimizde gazete bayileri yerine sosyal medyaya koşuyoruz. Bilgi toplarken yazılanları okumak yerine görselleri tercih ediyoruz. Görsel içerikler artık bizim “Yazıyor!”umuz haline gelmiş durumda. Sizin de her gün tecrübe ettiğiniz üzere, Instagram gibi popüler görsel kanallar artık herkesin iletişim kurma ve bilgi paylaşma yöntemini değiştirmeye başladı. Dünya çapında 800 milyon kullanıcısıyla Instagram, büyümeye hızla devam ediyor:

  • Son 6 ayda 100 milyon kullanıcı daha Instagram’a katıldı. 
  • 400 milyon kullanıcı da her gün Instagram’a giriş yapıyor.

Hareketliliği, kalabalığı ve kullanıcı odaklı olmasını göz önünde bulundurduğumuzda, Instagram influencer marketing için ideal bir kanal haline geldi. Influencer marketing Instagram’da 1 milyar $’lık bir sektör ve 2019’a kadar bu değerin ikiye katlanması bekleniyor. Instagram sadece markalar değil, influencerlar için de son derece kazançlı bir platform. Bununla birlikte influencerların %99.3’ü Instagram’ın topluluklar ve markalarla iletişime geçmek için oldukça faydalı olduğunu söylüyor.

Influencer marketing çok etkili bir uygulama ancak başlangıçta uygulamakta ve verim almakta biraz zorlanabilirsiniz. Doğru Instagram ölçümleriyle influencer marketing stratejinizi güçlendirebilir ve markanız için en doğru influencerları seçebilirsiniz.


1- Hakkınızda Konuşulanları İnceleyin

Beraber çalıştığınız influencerın açıklamalarında, fotoğraf etiketlerinde ve yorumlarında markanızdan nasıl bahsedildiğini gözlemleyerek, kimlerin sizden bahsettiğini rahatlıkla takip edebilirsiniz. Kimlerin kaç kez markanızdan bahsettiğini takip ederek markanızın konuşulma ve takip edilme payını diğer markalarla kıyaslayabilirsiniz.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Sizi Influencerlar Sayesinde Bulanları Analiz Edin

Hakkınızda konuşulanları bilmek kadar kimlerin harekete geçerek hizmetlerinize ulaştığını gözlemlemek de önemlidir. Çalıştığınız influencerlardan hangisi sizden bahsederek, diğerlerinden daha çok fayda sağladığını öğrenmelisiniz. Amerika’da büyük hayran kitlelerine sahip influencerların her gönderilerinde 500.000 dolar gelir sağlayabiliyor olması; paylaştıkları içeriklerin insanlar üzerindeki etkisini yeterince açıklıyor. Bununla birlikte hangi içeriklerin en çok beğeni aldığını ve beğenilmekle kalmayarak yorum, paylaşım gibi etkileşimlere döndüğünü, daha da fazlası etkileşime giren takipçilerden ne kadarının satın alma işlemine yöneldiğini analiz etmelisiniz.


3- En Yüksek Kazancı Getiren Influencerı Belirleyin

Yeni influencerları keşfetmek için en çok hangisinin kitlenizin ilgisini çekebilecek paylaşımlar yaptığına dikkat etmelisiniz. Bu sayede içerik stratejiniz için de ilham bulabilir ve alanında en iyi insanları rahatlıkla belirlersiniz. Bununla beraber, seçeceğiniz influencer, tarz ve üslup olarak da marka tonunuza en yakın olan ve sizi en iyi şekilde temsil edecek kişi olmasına özen göstermelisiniz. Markanızın paylaşımlardaki sesini, etkileşim seviyesini ve içerik performansını ölçerek yararlı veriler alabilirsiniz. Bu veriler, büyük resmin en küçük bir parçası olsa da genel stratejiniz için çok şey ifade eder.


4- Influencerın Paylaşım İçeriğindeki Ölçülebilir Metrikleri Analiz Etmek

Influencerın, Instagram ve diğer dijital platformlardaki gönderilerinin ölçülebilir metriklerini analiz etmek, elle tutulur veriler edinmeniz açısından işinize oldukça yarayacaktır. Gönderilerde bahsedilme sayınızı hesaplamak buz dağının yalnızca görünen kısmı. Eğer influencerlardan ne kadar performans aldığınızı görmek istiyorsanız, Traackr gibi servisler işinize yarayabilir.


Özetlemek gerekirse, tüketiciler her zaman güvendiği ve samimiyetine inandığı kişilerden tavsiye alarak satın alma işlemlerine karar verirler. Instagram influencerlarının yapacağı viral tanıtımlar, bazen milyonlarca liralık reklam çalışmalarına denk gelecek kadar marka değeri ve WOM etkisi yaratabiliyor. Instagram influencerdan en yüksek faydayı almak için influencerlar arasında çok doğru bir seçim yapmalı ve yaptığınız seçimleri test ettikten sonra sonuçları ölçerek gözlemlemeye düzenli olarak devam etmelisiniz.


Öneri: Sosyal medya yönetimi ve monitoring konusunda Türkiye’nin en önemli platformlarından biri olan Semanticum‘dan destek alabilirsiniz. Demo talebi, daha fazla bilgi ve iletişim için tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Linkedin’de Etkili İletişim Yapabilmeniz İçin 6 İpucu
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medya Pazarlamasının Markalara Sağladığı 8 Avantaj
Önceki yazıyı okuyun:
SMS Kampanyalarınızın Başarısız Olmasının 5 Nedeni

Telefonların bilgisayarların yerini almaya başladığı günden beri birçok işletme çoktan mobil mesajlaşmayı tüm pazarlama stratejisine entegre etmiş durumda. Artan müşteri...

Kapat