E-Posta Pazarlama

İzinsiz E-posta Göndermenin Marka Değerinize Yaratacağı Olumsuz Sonuçlar

izinsiz_mail_gondermenin_markaya_zararlari

E-posta pazarlamayı tercih eden deneyimli dijital pazarlamacıların çoğu, yasalara uygun olan izin odaklı e-posta pazarlama yöntemini kullanır. Sonuçta kim her derde deva ilaçları satmaya ve sizi paranızı harcamanız için alışveriş yapmaya kışkırtan spam yapanlarla aynı grupta yer almak ister ki? Bununla birlikte çok sayıda büyük firma ve şirket, “izin” sürecini kendi çıkarlarına göre yorumlayarak, alıcıların isteklerini göz ardı eder. Oysa e-posta alacakları firmayı belirlemede, dizginler tamamen alıcıların elinde olmalıdır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

11.11 Kampanyasında Rekor Kıran n11.com, euromessage’dan Nasıl Yararlandı? E-posta Üyeliğinden Çıkış Süreci Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Püf Noktası [YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] E-posta Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 İpucu Pazarlama Otomasyonunda En Çok Kullanılan 8 Program Gizlilik Sözleşmenizde Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 8 İpucu E-posta Listesini Düzenli ve Temiz Tutmanın Yolları

Şirketlerin bazıları, potansiyel müşterileriyle ne derecede ilişkileri olduğuna bakmadan, e-posta pazarlamayı kendi hakları gibi görür. Bir firmaya tamamen farklı bir amaçla gönderdiğiniz bir ileti yüzünden, onunla hiçbir ilişkiniz olmadığı halde bir anda bu firmanın e-bülten veritabanına eklendiğinizi fark edebilirsiniz. Bunlar oldukça zayıf yönetilen e-posta kampanyaları olsa da burada en büyük ve en önemli sorun, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin izin sürecini yorumlama biçimleri. Bir çoğu izin alınıp alınmadığına bakmadan, alıcılara e-posta göndermekte hiçbir sakınca görmüyor. Daha da kötüsü bazıları geçersiz bir adres vererek, üyelikten çıkma sürecinizi zorlaştırıyor. Teknik açıdan bakılacak olursa bu tarz davranışlar, sadece uygulanması gereken yöntemlerin dışına çıkmakla kalmıyor; ayrıca yasaları da ihlal ediyor.

İzin, resmi bir rızanın gösterildiği ve herhangi bir davranış için onay verildiği anlamına gelir. Bu tanım, e-posta pazarlama için de geçerlidir. Peki, izinli üyelik kavramını içeren e-posta pazarlama dünyasında kullanılabilecek en başarılı yöntemler nelerdir? İzin odaklı pazarlamada benimsenebilecek en doğru yöntem, kesin surette ve resmi olarak alıcının onayını almaktır. Buna rağmen birçok pazarlamacı daha açık uçlu ve üstü kapalı bir pazarlama ilişkisi kurmak için bu tanımı esnetme özgürlüğüne sahip olduğunu düşünür. Oysa tüm e-posta pazarlamacıların müşterileri yabancılaştıran, potansiyel müşterilerle ilişkileri bozan ve ISP’lerle başlarının derde girmesine yol açan böyle bir stratejiyi gütmenin dezavantajlarından haberdar olması gerekir.

E-posta göndermek ne zaman doğrudur? Aşağıdaki listeden iznin elde edileceği bazı uygun ortamları görebilirsiniz.

  • Web-sitenizde yer alan bir üyelik formu yoluyla.
  • Mağazanıza ya da düzenlediğiniz etkinliklere koyabileceğiniz üyelik formu yoluyla (Bu tip durumlarda web sitenizde olması gereken gizlilik sözleşmenizin, bu tarz yerlerde de elinizin altında olmasına dikkat edin)
  • İş ortağınızın, ortak çalıştığınız bir firmanın web sitesine de üyelik formunuzu koyabilirsiniz. Eğer kullanıcılara sizin e-posta programınıza kayıt olduklarında, ne tarz e-postalar alacaklarını derli toplu bir şekilde açıklamayı başarırsanız, bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Eğer yanlış bir siteye üyelik formunuzu koyarsanız, iki açıdan da kaybetmiş olursunuz. Hem kayıt için yaptığınız ödeme boşa gitmiş olur hem de alıcı üyelikten çıkmayı ve e-postalarınıza cevap vermemeyi tercih edebilir.

Gördüğünüz gibi hiç de karmaşık olmayan bazı standartlara uyum sağladığınız takdirde sizi takip eden çok sayıda insanın gözüne girebilirsiniz. Aklınızda bulunsun, işiniz kullanıcılardan izin almakla ve onların verilerini depolamakla bitmiyor; aynı zamanda ülkemizdeki ticaret yasalarına karşı da uyumlu olmanız gerekiyor. Gerçek izin odaklı e-posta pazarlama, doğru izin alındığı zaman en iyi sonuçları verir ve hiçbir şekilde esneklik payı yoktur. Eğer e-posta pazarlama kampanyalarınızın bu çerçeve içerisinde nerede yer aldığından emin değilseniz, izin odaklı e-posta operasyonlarınızı baştan sona denetlemeniz ve yasalara uyumlu olup olmadıklarını belirlemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:
5-Maddede-Eticarette-Kisisellestirilmis-Urun-Onerisi-Nedir-Nasil-Kullanilir
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] 5 Maddede E-ticarette Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir, Nasıl Kullanılır?
e-posta-listesi
E-posta Listenizi Genişletmeniz için 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
yeni_baslayan_sosyalmedya_analiz
[YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN] Sosyal Medya İçerik Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 İpucu

Sosyal medya, daha yeni teknolojiler üretiyor, daha fazla büyüyor ve çok daha etkili bir pazarlama aracı haline dönüşüyor. Bu büyüme...

Kapat