Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

Kasım Ayında Dijital Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 7 Konsept ve 50 Önemli Gün Önerisi

Klasik haline gelmiş olan ayın öne çıkabilecek kampanya ve önemli günler serimiz kasım ayında da devam ediyor. Kışın daha net olarak kendisini hissettirdiği ve daha çok evlere kapandığımız kasım ayında her zaman işinize yarayabilecek önemli gün ve konsept önerilerimizi paylaşalım.


1- Kasım Ayında Dikkat Çeken 10 Önemli Gün

İletişim stratejilerinize ya da kampanyanıza konsept bulamadığınız ya da var olan konseptlerinizi uyarlamakta zorlandığınız zamanlarda en çok imdadınıza yetişecek yöntemlerden biri de ayın önemli günleridir. Kasım ayı önemli günler açısından en verimli aylardan biri olarak öne çıkıyor. Neredeyse her sektör için yaratıcı içeriklerin üretilebileceği kasım ayında kampanyalarınızda yararlanabileceğiniz dikkat çeken önemli günleri aşağıda listeledik.

Yeni Türk Harflerinin Kabul Edilmesi 1 Kasım
Organ Nakli Haftası 3-9 Kasım
Dünya Şehircilik Günü 8 Kasım
Atatürk’ü Anma Günü 10 Kasım
Dünya Diyabet Günü 14 Kasım
Evrensel Çocuk Hakları Günü 20 Kasım
Diş Hekimleri Günü 22 Kasım
Öğretmenler Günü 24 Kasım
Kadına Yönelik Şiddet Farkındalık Günü 25 Kasım
Mevlid Kandili 30 Kasım

2- Atatürk’ü Anma Günü

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün her yıl dönümünde olduğu gibi 79. yıl dönümünde tüm Türkiye’de özlem ve minnetle anılacak. Atatürk’ü anmak ve milli manevi değerlerimizi hatırlatmak için iletişim çalışması yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Dikkat! Unutmayın anma günlerinde özen gösterilmesi gereken temel öğe, markanızı olması gerektiğinden fazla öne çıkarılmamasıdır.


3- Black Friday, Cyber Monday, 11.11 Alışveriş Günleri

Marshall McLuhan’ın dediği gibi artık dünya küresel bir köy ve biz de bu köyün içinde olan biten her şeyden haberdarız. Amerika’da hızla yayılan Black Friday ve Cyber Monday indirim günleri, yavaş yavaş dünyayı da sarmaya başladı. Artık Türkiye’de de dikkat çekmeye başlayan bu indirim günleri, geçtiğimiz yıl az sayıda da olsa, bazı markalar tarafından kullanıldı. Bu yıl daha çok marka tarafından kullanılması beklenen Black Friday(24 Kasım) ve Cyber Monday(27 Kasım) indirim etkinliklerini siz de üretebilirsiniz. Öte yandan Alibaba’nın Çin’de başlattığı 11 Kasım bekarlar günü indirim konsepti de Amerika’daki örnekler gibi hızla yayılıyor. Türkiye’de geçen yıl bizim de teknoloji katkımızla N11 tarafından gerçekleştirilen 11.11 indirim konsepti muhtemelen bu yıl daha fazla marka tarafından kullanılacak. Siz de yaratıcı kampanyalarınız ve indirimlerle bu dönemde satışlarınızı arttırabilirsiniz.


4- Kış Hazırlıkları

Giriş bölümünde de bahsettiğimiz gibi kasım ayı artık kışın soğuk yüzünü net olarak hissettirdiği ay olarak karşımıza çıkıyor. Otomobil bakımı, kış kıyafet seçimi, kış tatil önerileri gibi pek çok kampanyanızı kasım ayı içinde kış odaklı hale getirebilirsiniz. Öte yandan yaz aylarından kalan stoklarınızı eritmek için geçen sezon indirim kampanyaları düzenlemek için de verimli aylardan biri kasım olabilir.


5- Öğretmenler Günü

En yararlı, en kutsal, en değerli, en zor meslek hangisi araştırması yapsak muhtemelen öğretmenlik en üst sıralardan birinde çıkacaktır. 24 Kasım Öğretmenler Günü de bu anlamlı mesleğin önemini ve zorluklarını hatırlatmak için ortaya çıkmış değerli bir gün. Öğretmenler Günü kutlamasının yanı sıra, öğretmenlere yönelik indirim, hediye, özel fırsat gibi konseptlerle kampanyalarınızı destekleyebilirsiniz.


6- Spor Müsabakaları

Kasım ayı, popüler spor dallarının çekişmelerinin yavaş yavaş arttığı dönemdir. Futbolda derbi maçının olmadığı kasım ayında Beşiktaş, Başakşehir ve Konyaspor’un Avrupa Kupaları mücadeleleri sürüyor. Ligin devam edeceği kasım ayında milli takım ise iki hazırlık maçı yapacak. Basketbolda ise Euroleague ve diğer uluslararası şampiyona elemeleri sürerken, milli takım Dünya Kupası elemeleri için Letonya ve Ukrayna ile karşılaşacak. Kasım ayında dikkat çeken spor müsabakaları ise şu şekilde:

Beşiktaş – Monaco Şampiyonlar Ligi 1 Kasım
Salzburg – Konyaspor UEFA Avrupa Ligi 2 Kasım
Başakşehir – Hoffenheim UEFA Avrupa Ligi 2 Kasım
Romanya – Türkiye Hazırlık Maçı 9 Kasım
Türkiye – Arnavutluk Hazırlık Maçı 13 Kasım
Beşiktaş – Porto Şampiyonlar Ligi 21 Kasım
Konyaspor – Marsilya UEFA Avrupa Ligi 23 Kasım
Ludogorets – Başakşehir UEFA Avrupa Ligi 23 Kasım
Türkiye – Letonya Dünya Kupası Basketbol Elemeleri 23 Kasım
Ukrayna – Türkiye Dünya Kupası Basketbol Elemeleri 27 Kasım

Öneri: Spor iletişimi sadece kitlesel anlamda değil aynı zamanda yerel anlamda da değerlidir. Size tavsiyemiz bulunduğunuz şehirlerin futbol ya da basketbol takımlarının müsabakalarını takip etmeniz ve bu müsabakalar hakkında sistematik dijital iletişim faaliyetlerinde bulunmanızdır.


7- Kasım Ayında Dünya Üzerinde Kutlanan İlginç Günler

Aralık ayında başladığımız ilginç günler serimize kasım ayında da devam ediyoruz. Bazı günler, dünyanın her yerinde; bazıları ise bölgesel olarak önemli kabul ediliyor. Umarız hem eğlendirir, hem de e-posta pazarlama kampanyalarınızda fikir verebiliriz.

Dünya Vegan Günü 1 Kasım
Yazarlar Günü 1 Kasım
Daha Az Ürün Kullanma Günü 2 Kasım
Erkeklerin Akşam Yemeği Hazırlaması Günü 2 Kasım
Ev Hanımları Günü 3 Kasım
Sandviç Yeme Günü 3 Kasım
Dünya Özgürlük Günü 9 Kasım
Susam Sokağı Günü 10 Kasım
Origami Yapma Günü 11 Kasım
Dünya Kalite Günü 12 Kasım
Dünya Kimsesiz Çocuklar Günü 13 Kasım
Dünya İyilik Günü 13 Kasım
Buzdolabı Temizleme Günü 15 Kasım
Hayırseverlik Yapma Günü 15 Kasım
Düğme Günü 16 Kasım
Sosyal Girişimcilik Günü 16 Kasım
Uluslararası Hoşgörü Gösterme Günü 16 Kasım
Fast Food Yeme Günü 16 Kasım
Petrol Günü 17 Kasım
Dünya Prematüre Çocuklar Günü 17 Kasım
Mickey Mouse Günü 18 Kasım
Dünya Tuvalet Günü 19 Kasım
Guiness Rekor Kırma Günü 19 Kasım
Hayvan Hakları Farkındalık Günü 20 Kasım
Dünya Merhaba Deme Günü 21 Kasım
Girişimcilik Günü 21 Kasım
Dünya Televizyon Günü 21 Kasım
Uluslararası Atmosfer Farkındalık Günü 26 Kasım
Pasta Yeme Günü 26 Kasım
Bilgisayar Güvenliği Günü 30 Kasım
İlginizi Çekebilir:
2018’in İlk Çeyreğinde Dijital Dünyada Dikkat Çeken 10 Gelişme
E-bülten İçeriği İçin İlham Alabileceğiniz 8 Ücretsiz Kaynak
Önceki yazıyı okuyun:
SEO Dostu URL Yaratmak İçin 12 İpucu

Web sitesine ulaşmanızı sağlayan URL'ler, dijital pazarlamayla ilgilenen herkesin çok iyi bildiği gibi arama motoru optimizasyonu - SEO'nun en temel...

Kapat