Dijital Pazarlama, E-Posta Pazarlama

Kasım Ayında E-posta Pazarlama Kampanyalarınızda Değerlendirebileceğiniz 20 Önemli Gün

Eylül ve ekim aylarında paylaştığımız ve pek çok müşterimizin de işine yaradığı yönünde olumlu tepkiler aldığımız ayın önemli günleri yazı dizimize kasım ayında da devam ediyoruz. Lafı uzatmadan hızlıca konuya girelim 😉

Atatürk’ü Anma Günü 10 Kasım

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım’ı anmak markalar için atlanmaması gereken günlerden biri. Atatürk’ü anmak doğrudan geri dönüş sağlamayacaktır elbette ancak insanların hakkınızda olumlu düşünmesi ve marka değeriniz açısından pozitif geri dönüş sağlayacaktır.

ogretmenler-gunu

Öğretmenler Günü 24 Kasım

Yaklaşık 1 milyon öğretmenin yer aldığı ülkemizde Öğretmenler Günü’ne özel önem atfediliyor. E-ticaret şirketleri Öğretmenler Günü’ne özel hediyelik eşya kampanyaları düzenleyebilecekleri gibi, hediyelik eşya satmayan markalar ise öğretmenlere yönelik indirimler, özel etkinlikler düzenleyebilir. İndirim ya da hediyelik eşya imkanı olmayan markaların ise e-posta yoluyla bu anlamlı günü kutlamasını tavsiye ediyoruz.

Spor Karşılaşmaları

Spor, abonelerinizle iletişim kurmak için önemli araçlardan biri. Kasım ayı da spor müsabakalarının en yoğun olduğu dönemlerden biri. Daha önce de belirtmiştik, spor ile ilgili iletişim yapmaya başlayacaksanız, ne olursa olsun tutarlı düzenli iletişim yapmaya çalışın.

Futbol 

Türkiye’nin en popüler ve en çok ilgi çeken konusu tartışmasız futbol. Futbol sadece ilgili sponsorların değil, her şirketin iletişiminde kullanabileceği bir alan. E-posta pazarlamasında başarı dileği, maç bilgileri paylaşmak pozitif algı yaratacaktır.

2018 Dünya Kupası’na katılma mücadelesi veren A Milli Futbol Takımın, grubundaki 4. maçı 12 Kasım’da kendi sahasında Kosova’ya karşı olacak. Milli takım mart ayına kadar resmi maç yapmayacak. Kasım ayıda Süper Lig’de 2 büyük maç oynanacak. Ligin 10. haftasında Beşiktaş, Trabzsonspor’u konuk edecekken, 11. haftasında ise Fenerbahçe, Galatasaray’ı kendi sahasında ağırlayacak. Şampiyonlar Ligi’nde yer alan Beşiktaş 1 ve 23 Kasım’da sırasıyla Napoli ve Benfica’yı kendi sahasında mağlup etmek için mücadele edecek. Fenerbahçe, Osmanlıspor ve Atiker Konyaspor’un da Avrupa Ligi serüvenleri kasım ayında ikişer maçı olacak.

Önemli Maçlar

12 Kasım Türkiye – Kosova
1 Kasım Beşiktaş – Napoli
23 Kasım Beşiktaş – Benfica
3 Kasım Fenerbahçe – Manchester United
24 Kasım Fenerbahçe – Zorya Luhansk
3 Kasım Braga – Atiker Konyaspor
24 Kasım Shaktar – Atiker Konyaspor
3 Kasım Villereal – Osmanlıspor
24 Kasım Steaua Bükreş – Osmanlıspor
5 Kasım Beşiktaş – Trabzonspor
20 Kasım Fenerbahçe – Galatasaray

Önemli Not: Kasım ayında bol bol futbol maçı oynanacak. Özellikle yerel müsabakalarda lokasyon odaklı çalışmalarınız büyük ihtimalle olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Basketbol

Türkiye’nin en popüler ikinci sporu olan ve genellikle gelir düzeyi yüksek kitlelerin takip ettiği, takipçisinin düzenli olarak ilgi duyduğu ve aidiyet yaşadığı basketbol kasım ayında futbol kadar hareketli. Ekim ayında kadın ve erkek ligleri ve Avrupa mücadeleleri başlamıştı. Kasım ayında da hem yurt içinde hem de yurt dışında maçlar son sürat devam edecek. Özellikle Euroleague’de yer alan Darüşşafaka Doğuş, Anadolu Efes, Galatasaray Odeabank ve Fenerbahçe’nin kasım ayı boyunca en az 5 maçı olacak. Uluslararası mücadeleyle ilgili iletişim kurmak markalar için olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉

Diğer Önemli Günler

Önemli günler, müşterilerinizle iletişim kurmak için ya da o günün anlam ve önemine özel kampanyalar yaratmak için harika fırsatlar sunar. Elbette hepsini hatırlamak ya da hepsi için iletişim çalışması yapmak mümkün değil. Ancak sizin markanızla bağlamını koruyacak önemli günlerde kampanya yapmayı atlamamanızı öneriyoruz.

İpucu: Yerel iletişim çalışmalarına ağırlık veren markalar, özellikle yöresel Kurtuluş Günleri’ni es geçmemeliler. Bulunulan lokasyonun tarihi değerlerini önemsediğini göstermek o bölgede yaşayan insanların, markaya karşı daha büyük aidiyet duymasını sağlayacaktır.

diyabet-gunuDünya Diyabet Günü 14 Kasım

Şeker rahatsızlığı her geçen gün dünya üzerinde artıyor. Bu konuya özel önem vermek, sağlıklı yaşamın gerekliliğinin altını çizmek markalara tüketicilerin onlara bakışı açısından olumlu bir anlam ifade edecektir.

Çocuk Hakları Günü 20 Kasım

Günümüz ve geleceğimizi oluşturan çocuklarımız hem özel, hem de hukuki korumaya her an muhtaçlar. Birleşmiş Milletler de 1989’dan beri 20 Kasım’da yürürlüğe koyduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi aynı zaman dünya çapında Çocuk Günü olarak kutluyor. Bugüne özel hediye vb kampanyaları yapmanız mümkün ancak çocuk hakları üzerine farkındalık yaratan e-posta mesaj ya da kampanyalarının marka bağlılığına çok daha büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Dünya Şehircilik Günü 8 Kasım

Çarpık kentleşmenin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de, Dünya Şehircilik Günü özellikle planlı şehircilik için uğraş veren inşaat şirketleri için olumlu bir iletişim çalışması haline dönüşebilir.

Düzce Depremi 12 Kasım

1999’da Türkiye’nin kalbi olan Marmara Bölgesi’nin neredeyse tamamını vuran ve ciddi can kaybına yol açan Düzce Depremi, anmayı unutmayın. Öte yandan bugünü hatırlatarak afet bilincini yaymak isteyen markalar için önemli sosyal sorumluluk iletişimi yapmak mümkün.

İstanbul Radyosu’nun Açılışı 19 Kasım

Teknolojinin gelişimiyle her geçen gün daha az dinlediğimiz radyo bir zamanlar hayatımızın en önemli parçasıydı. İstanbul Radyosu’nun açılışı ve günümüzdeki iletişim araçlarının kullanımı üzerinden eğlenceli bir e-posta iletişimi yapabilirsiniz.

childernsbooks

Dünya Çocuk Kitapları Günü 14 Kasım

Kitap okumayı çok sevmeyen ve alışkanlığı da pek olmayan bir toplumuz maalesef. Ağaç yaş iken eğilir ve çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak elimizde. Kitap okumak için hem toplumsal farkındalık yaratmak hem de çocuklara özel hediye kampanyaları düzenlemek için değerli günlerden biri de Dünya Çocuk Kitapları Günü.

Diş Hekimleri Günü 22 Kasım

Öğretmenler Günü kadar etkili olmasa da Diş Hekimleri Günü de yine önemle kutlanan günlerden biri. Aynı zamanda Ağız ve Diş sağlığı haftasının da başlangıç günü olan 22 Kasım’da hem önemli bir meslek grubuna yönelik iletişim çalışması yapabilirsiniz, hem de ağız ve diş sağlığında ciddi sorunları olan ülkemizde farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk çalışmalarınızda değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
[30 Nisan – 6 Mayıs] Haftanın Öne Çıkan Sosyal Medya Haberleri
E-posta Önizleme Metnini Geliştirmeniz İçin 7 İpucu
Önceki yazıyı okuyun:
E-ticaret Sitelerinde Müşteri Nasıl Elde Tutulur?

Yapılan pazarlama faaliyetleri ile düzenli müşteriyi elde tutma sürecinden önce ziyaretçilerinizi kazanmanız (acqusition) sonrasında ise bu ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeniz (conversion)...

Kapat