Pazarlama Otomasyonu, Segmentasyon

Kişiselleştirilmiş E-posta ile Müşteri Sadakatini Artırmanın Yolları

Şirketlerin büyük bölümü kendi e-posta pazarlama stratejilerini oluşturabiliyor ancak kimi zaman bu stratejilere rekabet için yeterli olamayabiliyor. Rekabetin hızla arttığı e-posta pazarlama alanında rakiplerden farklılaşma konusunda şirketlerin önemli adımlar atması gerekebilir. Her gün üyesi olduğumuz firmalardan onlarca e-posta gelen kutumuza düşüyor. Bunların çok azı gönderilen kişi ile ilgili iken, önemli bir bölümü maalesef ilgisiz olarak gönderiliyor. Halbuki hepimiz çok iyi biliyoruz ki gönderilen kişinin ilgisini çekebilecek e-postaların açılma ve link tıklama oranları ilgisiz gönderime göre çok daha yüksek. 

İpucu: Ziyaretçilerin web sitesi, mobil  veya Facebook uygulaması gibi alanlarda yapmış olduğu davranışa göre kişiye özel e-postaların gönderimi e-posta açılma, link tıklama ve satın alma rakamlarını artıran faktörlerdendir. Kişiselleştirilmiş e-postalar ile müşteri adaylarınızı müşteriye kolaylıkla dönüştürürken zaten müşteriniz olanlar için ise müşteri sadakatini artırmış olursunuz.

Kişiselleştirilmiş e-posta gönderimini etkileyen en önemli faktörlerden biri müşterinizin satın alma karar süreci içerisinde bulunduğu noktadır. Bu anlar müşterinizle olan sadakati geliştirmenizdeki en önemli anlardır. Bu dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Satın Alma Öncesi

Bu dönemde müşteri henüz satın almaya karar vermemiştir. Satın alma aşamasına gelmeden önce kıyaslamalar yaparken kendisi için en verimli olan ürün veya hizmeti seçme dönemidir. Bu aşamada daha önceden oluşturmuş olduğunuz segmentlerin de yardımı ile ziyaretçinin web site içerisinde yapmış olduğu davranışlarına göre e-posta yolu ile öneriler sunarak ilgisini çekebilecek en uygun ürün ve hizmeti sunmuş olursunuz. Böylelikle karar verme sürecinde müşterinizin doğru seçim yapmasını sağlarsınız.

2. Satın Alma Esnası

Geleneksel perakendeciler, mağazada müşteri satın alma aşamasına gelip ödeme için sırada beklediğinde etrafında ilgisini çekebilecek diğer ürün veya hizmetler sunarlar. Tıpkı geleneksel satışta olduğu gibi dijital dünyada da müşterinize satın alma yaparken gönderdiğiniz e-postaların içerisinde ilgisini çekebilecek diğer ürünleri önerebilir, satın almalarını sağlayabilirsiniz. Ancak yine de müşteriyi asıl satın alınacak üründen çok fazla uzaklaştırmamak gerekmektedir.

3. Satın Alma Sonrası

Herkes tarafından bilinen bir gerçek vardır: “Yeni müşteri kazanmak var olan müşteriyi elde tutmaktan daha maliyetlidir.” Bu nedenle sizden ilk kez alışveriş yapmış olan müşterilerinizi markanıza sadık müşteri olmalarını sağlamaya çalışın. Müşterinizin sizin için değerli olduğunu hissettirin. İlgilendiği ürün veya hizmetler ile ilgili indirim kuponları göndermek, ziyaretçinin tam ihtiyacı olduğunda uygun teklifler sunmak markanıza olan bağlılığı artıracaktır.

Doğru zamanda doğru müşteriye en uygun mesaj ile ulaşmak e-posta pazarlamasıyla ilgilenenlerin en önemli yeteneklerindendir. Uygun bir şekilde kullanıldığında ise sadık müşteriler oluşturmak kolaylaşır. euro.message pazarlama otomasyonu ile ziyaretçinizin geçmişine göre veya belirlemiş olduğunuz segmentin özelliklerini taşıma durumuna göre kişiye özel e-postalar gönderilebilmektedir. Unutmamak gerekir ki her müşteriye aynı şekilde muamele yapmak müşterilerin markaya olan ilgisinin azalmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:
Yeni Yıl E-posta Pazarlama Kampanyanızda Kesinlikle İşe Yarayacak 15 İpucu
[ÖZEL REHBER] E-posta Pazarlama Çalışmalarınızı Test Etmenin Yolları

Lütfen yorumunuzu paylaşın

Yorumunuz

Adınız
Web siteniz

Önceki yazıyı okuyun:
E-posta Ulaşılabilirlik Oranınızı Arttırmak İçin 15 İpucu

E-posta pazarlamada başarının en önemli ölçülerinden biri, gönderdiğiniz bültenlerin kullanıcılara ulaşıp, okunmalarıdır. Gönderdiğiniz bültenin daha doğru kişilere ulaşmasını ve mesajların...

Kapat