E-Posta Pazarlama, Kişiselleştirme, Segmentasyon, Yeni Başlayanlar İçin

Kişiselleştirilmiş E-Posta Pazarlamada En Çok Yapılan 3 Hata

Dijital pazarlamacıların üzerindeki baskı, her geçen gün gönderdikleri e-posta hacmine göre artıyor. Aslına bakarsanız baskı ve beklentinin artması şaşırtıcı değil, çünkü sizin de bildiğiniz gibi e-posta pazarlamada yatırımın geri dönüşü oldukça yüksek ve e-postaların gelir ve farkındalık arttırdığı kanıtlanmış durumda. Fakat bu gücün yanında dijital pazarlamacılar için önemli sorumluluklar da geliyor. Şu anda dijital pazarlamacıların zorlu görevi alakalı, kişiselleştirilmiş ve bağlayıcı içeriği yüksek sıklıkta gönderebilmek. Alakalı ve kişiselleştirilmiş e-posta göndermek kadar önemli unsurlardan biri de planlama ve zamanlama. Aslında hayatın her anında önemli unsurlardan biri olan planlamanın e-posta pazarlamada yeri çok daha önemli. Dikkat çekmeyen, ihtiyaç duyulmayan anlarda kurulan iletişim e-postanızın okunmadan silinmesine ya da daha kötüsü spam kutusuna iletilmesine neden olabilir. Aşağıda yapılan üç temel kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama hatasına ve bunlardan nasıl kaçınacağınızla ilgili bir rehber hazırladık.


1- Kişiselleştirmeyi Iskalamak

E-posta pazarlama evrim geçirerek sürdürdüğü yolculukta, halen en önemli dijital iletişim araçlarından biri olduğundan sıklıkla bahsediyoruz. Fakat araştırmalara göre pazarlamacıların sadece %9’u e-postaların gönderilen kişiyle alakalı olduğuna inanıyor. Dikkate değer ve rekabetçi kalmak için pazarlamacılar sürekli gönderdikleri aynı e-posta kampanyaları yerine, öncelik olarak müşterilerin ne isteyip neyle ilgilendiğini belirlemeliler. Bu da geleneksel ve tek boyuttaki e-posta yaklaşımını, müşteri merkezli bir yaklaşımla değiştirmek anlamına geliyor. Bu değişimle birlikte dijital pazarlamacılar, farklı tipteki müşterilerin ilgisini çekebilecek ürün ve kategorileri aynı zamanda sunabiliyor olmalılar ki Related Digital’in sahip olduğu teknoloji bütün bu servisleri markalar için üretiyor. Kısacası dijital pazarlamacılar ellerindeki müşteri verilerini kullanarak farklı tipte müşterilere ve gruplara ulaşmalı ve e-posta pazarlama stratejilerini bu gruptaki müşterilerin davranışlarına göre mesajlarını ihtiyaç duydukları zamanda iletecek şekilde kurgulamalılar.


Öneri: Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir 😉


2- Yanlış KPI’lara Konsantre Olmak

E-posta pazarlama dediğimiz şey, aslına bakarsanız bir süreç ve bu süreci doğru anlayıp, doğru yönlendirmek yapılan işin ana nüvesini oluşturuyor. Sürecin doğru kurgulanması ve doğru devam ettirilmesi her şeyin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı oluyor. Yapılan işleri analiz etmek ve yapılanları bir devamlılık içinde götürmeyi planlamak gerekiyor. Analiz ederken de neyin faydalı olup olmadığını iyi anlamanız gerekiyor. Yaptığınız kişiselleştirme ve segmentasyon çok kısıtlı kitleye hitap ediyor olabilir ancak kısıtlı kitle aynı zamanda arzuladığınız dönüşüm oranını ya da üzerini yakalıyorsa mikro ölçekli analizleri arttırmak sağlıklı bir yol olabilir. Maalesef e-posta pazarlamada genel olarak en çok konsantre olunan KPI’lar gönderim ve açılma adedi oluyor. Elbette açılma adedi marka bilinirliği anlamında olumlu katkı sağlarken, dolaylı yoldan satışlara etki ediyor ancak dönüşüm oranı gönderim ve açılma adedi bahsinden çok daha dikkatle konsantre olunması gereken alan.


3- Yalnızca Kampanya veya İndirimlere Güvenmek

İndirim, müşteriler açısından sadece sevilen bir şey değil, aynı zamanda markalar için sunulması gereken neredeyse bir zorunluluk haline dönüştü. Yapılan araştırmalara göre dijital pazarlamacıların %76’sı e-posta pazarlama kampanyalarından indirime bel bağlıyor. Dijital pazarlamacıların gönderdikleri e-postaların yarısından fazlası indirim veya çeşitli fırsatlar içeriyor. Yine yapılan bütün araştırmalar ortaya koyuyor ki düşük fiyat odaklı kampanyalar nadiren marka sadakatini yükseltiyor. Yapmanız gereken şey kampanya ve indirim yönteminin markanızı ayrıştırmasına yardımcı olması. Daha uzun çaplı araştırmalarda daha fazla kişiselleştirilmiş e-postaların marka sadakati ve bağlılığı yaratma konusunda daha sağlıklı bir yöntem olduğu ortaya çıkıyor. Dijital pazarlamacılar, düşük fiyat alışkanlığını müşterinin yolculuğunu anlayarak yenebilir. Bu yöntem, müşterilerinizin hangi ürünleri en çok beğendiğini ve asıl fiyatıyla almaya niyetli olacaklarını göstermeye yardımcı olabilir. Bu bilgiyle pazarlamacılar müşterilere istedikleri ürünleri sunabilirler ve genel indirim kampanyalarıyla müşteri kazanma umudunu beklemek zorunda kalmazlar.

İlginizi Çekebilir:
[İNFOGRAFİK] Dijital Pazarlamada Başarıya Ulaşmak için 10 Adım
E-posta Pazarlamasında Dış Destek Almanızı Gerektiren 6 Neden
Önceki yazıyı okuyun:
[İSTATİSTİK] Aramanın Gücünü Kanıtlayan 58 Arama Motoru Optimizasyonu İstatistiği

İnternet dünyasında arama motorları ortaya çıktığından beri arama motoru optimizasyonu stratejisi ile markalar, doğru kullanıcılara, doğru zamanda markaların ulaşabiliyor. Arama teknolojileri...

Kapat