E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

KOBİ’ler İçin E-Posta Pazarlama: Nasıl Açılmasını, Okunmasını ve Karşılık Verilmesini Sağlarsınız?

Küçük ve orta ölçekli işletmeler e-posta pazarlamanın gücüyle yeni yeni tanışıyor olsa da, KOBİ’lerin e-posta pazarlamadan yararlanmaya başlaması, pazarlama çalışmalarının çok daha efektif hale gelmesine katkı sağlıyor. E-posta pazarlama aslında en üst sırada yer alan pazarlama çalışmalarından biri olmalıdır, çünkü efektiftir ve maliyeti diğer yöntemlere göre aşırı düşüktür. E-posta pazarlama çok verimli ancak doğru kullanılmadığı takdirde sonuç alınması zor bir alan. Araştırmalara göre günde 200 milyardan fazla ticari amaçlı e-posta gönderiliyor ve bir kişi ortalama 90 civarında e-posta alıyor. Bu kadar fazla e-postanın içinde müşteriler doğal olarak kaybolurken, sizden gelen e-postalar da yeterince iyi değilse farkındalık yaratmadan maalesef çöpe gidebiliyor. Araştırmalara göre insanların %40’a yakını pazarlama e-postalarını asla okumuyor. Araştırmalara göre yetişkinlerin %80’i haftada birçok gerekli görmediği e-posta alıyor. Bu kitlenin %4’ü e-postalara tıklıyor, %22’si e-postayı açıyor ve %78’i hiçbir aksiyona geçmiyor.

E-posta kutularında kaybolmamak, farkındalık arttırmak için küçük işletmeler e-postalarının açılıp, okunup karşılık verilmesi için nasıl düzenlemelerde bulunmalıdır? E-posta pazarlama alanında 20 yıllık tecrübe ve deneyimimizle oluşturduğumuz ipuçları sayesinde, kitlenizin dikkatini çekebilir, e-postalarınızın okunmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak gönderdiğiniz her e-postada daha çok açılma, okunma ve karşılık verilmeye sahip olacağınızı garanti edebiliriz 😉


1- KİM?

En İyi Kişi

Araştırmalara göre kişiselleştirilmiş konular içeren e-postalar, %26 daha fazla açılma oranı yakalıyor. Kişiselleştirilmiş e-postalar standart e-postalara kıyasla %30 daha çok tıklanma oranına sahip. Temel düzeyde kişiselleştirme için aşağıdaki ipuçlarını ihmal etmeyin.

  1. Mümkün oldukça okuyucuya ismiyle hitap edin.
  2. Konum, son alışveriş ve hatta son ziyaret edilen sayfa gibi kişisel detayları e-postanızda bulundurun.
  3. Direkt bir dil kullanarak e-postalarınızı oluşturun ve ‘’sen’’ kelimesini kullanın.
  4. E-postalarınızı günlük hayattaki konuşma tarzıyla oluşturun.

2- NE?

Hedef

Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi, kampanya amacıyla gönderilen her e-posta ideal olarak bir ana hedefe sahip olmalıdır. Bu bir sebep, bir soru, bir sonuç veya bir talep olabilir.

Konu

En iyi konu başlıkları tıklama tuzağı ve gizemli olmadan ilgi çekici olmalıdır. En çok okunma oranı 51 ila 60 karakter içeren e-postalardır. Yine aynı şekilde başlığı 6 ila 10 sözcük içeren e-postaların açılma oranı en yüksektir. Tıklama tuzaklı içeriklere sahip olan e-postaların spam kutusuna düşme olasılığının yükseldiğini hatırlatmak isteriz 😉

Başlangıç

E-postanızın ilk cümlesi oldukça önemlidir. Asla ‘’bu e-postayı görmek için tıklayın’’ veya ‘’size e-posta gönderiyorum çünkü…’’ gibi cümleler kullanmayın. Bunun yerine okuyucuyu odak noktası haline getirerek cümlenize ‘’sen’’ kelimesiyle başlayın.


3- NEDEN?

En İyi Motivasyon

Kişisel ya da profesyonel, her e-posta gerçek anlamda bir değer taşımalıdır. Bu da alıcının zihnindeki ‘’burada benim için ne var’’ sorusunu cevaplayabilmekten geçer.

Belirli Olun

‘’Daha fazlasını okumak için tıklayın’’ yerine ‘’30 günlük denemenizi kullanmaya başlamak için tıklayın’’ gibi teşvik edici cümleler kurmaya çalışın.

Eylem Çağrısıyla Bitirin

Eyleme çağrısı içermeyen pazarlama çalışmalarının sonuca ulaşması biraz zordur. Buradan hareket e-posta pazarlama çalışmalarınızın da eylem çağrısı içermesine özen göstermenizi öneriyoruz. Örneğin ‘’hemen sipariş ver, indirimi yakala’’ türünde eylem çağrıları sunabilirsiniz.


4- NE ZAMAN?

En İyi Zaman

Yaptığımız araştırmalara göre e-postaların en çok açıldığı günler Pazartesi, Salı ve Çarşamba iken en az açılma oranı Cumartesi ve Pazar günlerinde gerçekleşir. Göndermek için en iyi zamanları bu veriler üzerinden belirleyebilir, sonrasında yapacağınız ölçümlemelerle sizin için e-posta pazarlamada en iyi zamanları ortaya çıkartabilir ve kendinize göre doğru gönderim zamanlarını oluşturabilirsiniz.

Aciliyet Tetikleyicileri Ekleyin

Kapmanyanızda şimdi, bugün, yarın, limitli ve son gibi kelimeler kullanmanız okuyuculara zamanın önemli olduğunu hatırlatır. Daha da iyisi son 24 saat gibi bir kullanımda zaman sınırını bulundurur.


5- NASIL?

İçerik ve Tasarım

E-postalar kısa ve nokta atışı olmalıdır. Size tavsiyemiz, 150 kelime ve 5 veya daha az cümle içinde pazarlama kampanyanızı hazırlamanız. E-postanın uzunluğu ne olursa olsun cümleler arasına beyaz boşluklar bırakmak okunmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda e-postaları mobil cihazlar için optimize etmelisiniz. Çünkü araştırmalara göre e-postaların %50’si yalnızca mobil cihazlardayken açılıyor ve bu e-postaların %42’si mobil cihazlarda düzgünce görüntülenemediğinden siliniyor.

İlginizi Çekebilir:
Okula Dönüş E-posta Kampanyalarınızda Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey
2018’de E-posta Pazarlamada Bizi Neler Bekliyor?
Önceki yazıyı okuyun:
Sportsoul Satışa Dönüşüm Oranını Nasıl 6 Kat Artırdı?

SportSoul spor ayakkabı, sneaker ve spor giyim konseptinde çok sayıda markayı kişiye özel servis anlayışıyla müşterilerine sunuyor. Bu anlayışa uygun...

Kapat