E-Posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar İçin

KOBİ’ler İçin E-posta Pazarlaması Kullanmanın 5 Faydası

Pazarlama bütçesini doğru dijital pazarlama kanalına aktarmayı amaçlayan işletmeler için e-posta harika bir pazarlama kanalıdır. Sunduğunuz ürün ya da hizmetle ilgilenen kişiler e-posta listenize dahil olduktan sonra e-posta pazarlaması yoluyla satın alma kararı vermek için ihtiyaç duydukları tüm bilgilere e-posta mesajlarınız yoluyla ulaşabilirler. 

E-postanızdaki linklere tıklayarak tüm ürünlerinizi görebilir, farklı renk ve beden/boy/numara gibi çeşitleri araştırabilir, ürün yorumlarına ve puanlamalara bakabilir, sepete ürün ekleyip satın alabilirler. Oysa basılı mecralarda, televizyonda ya da doğrudan pazarlama materyallerinde gördükleri marka mesajınızla bu tür anlık etkileşimlere geçemezler. Diğer geleneksel kanallarla daha detaylı bir karşılaştırma için “Why Email Marketing Is King” başlıklı “Harvard Business Review” makalesini okuyabilirsiniz.

Bu yazıda, e-posta pazarlamasına derinlemesine dalarak, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için dijital pazarlamada e-postanın ve e-posta pazarlaması platformu kullanmanın diğer faydalarına ve dijital pazarlama stratejiniz için önemine odaklanıyoruz.


1- Düşük Maliyet

E-posta pazarlamasının en belirgin faydalarından biri ana akım pazarlama kanallarına oranla daha düşük maliyetli olmasıdır. Bilboard, gazete ya da televizyon gibi geleneksel kanallarda görünmek için ödemeniz gereken yüksek ücretler ya da baskı, postalama ücretleri gibi maliyetler e-posta pazarlamada bulunmaz. Oldukça kalabalık müşteri kitlelerine ulaşmanın tek bir mesaj başına maliyeti düşünüldüğünde, maliyet sıfıra yakındır.

Maliyeti çok düşük olduğu için e-posta pazarlamanın yatırım getirisi de oldukça yüksektir. Direct Marketing Association verilerine göre, e-posta pazarlaması yapılan her bir birim yatırıma karşılık 40 birim kazanç getiriyor. Ancak ROI hesaplamasını yaparken en az bir yıllık dönem bazında değerlendirme yapmalısınız. Böylece baskı, postalama vb. gibi maliyetleri olan doğrudan pazarlama kampanyalarına kıyasla hem maliyetleri düşürürken hem yüksek yatırım getirisi elde etmenin mümkün olabileceğini görebilirsiniz.

İşletmeniz pazarlamaya yeni başlamış ve bütçeniz kısıtlı olsa bile, ihtiyaçlarınıza uygun ekonomik bir e-posta pazarlama çözümü tercih ederseniz, e-posta pazarlamanın tüm nimetlerinden tüm büyük oyuncularla eşit ölçülerde faydalanabilirsiniz. Böylece binlerce kişiye tek seferde ve çok daha düşük maliyetlerle ulaşabilirsiniz. Üstelik bu maliyet diğer pazarlama kanallarıyla karşılaştırıldığında oldukça cüzi kalacaktır.


2- Daha Yüksek Marka Bilinirliği

E-posta pazarlaması marka bilinirliği oluşturma ve artırma konusunda da en etkili çözümlerden biridir. Shop.org and Forrester Research tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre perakendecilerin yüzde 85’i e-postanın yeni müşteri kazanmanın en etkili taktiklerinden biri olduğunu düşünüyor. 

İnsanlardan e-posta listenize abone olmaları için e-posta adreslerini ve izinlerini istediğiniz an, aslında sizden haberler almaya gönüllü kişilerden oluşan müşteri listenizi oluşturmaya başladığınız ilk andır. Böylece e-postalarınızın markanızla gerçekten ilgilenen kişilere gitmesini ve satın alma yapacakları zaman markanızın akıllara gelmesini garanti altına alırsınız. Sürekli güncellenen, hedefli ve izinli listeler kullanmak, pazarlama için harcadığınız emek ve parayı doğru yere harcamanın yanı sıra hedef kitlenizle güçlü bir bağ kurmanızı ve marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar.

Listenizdeki kişilere gönderdiğiniz her e-postayla ürününüzün ya da hizmetlerinizin görünürlüğünü artırıp, doğru kişileri hedef alarak yapılan şık bir tasarımla markanıza olağanüstü değer katabilirsiniz. Böylelikle markanız hedef kitlenizde akıllara ilk gelen markalardan biri olma özelliğini kazanacaktır. Ama unutmayın ki e-postalarınızın gönderim sıklığından formatı ve görselliğine kadar her şeyde tutarlı olmalısınız. Bunun için bir e-posta pazarlaması servis sağlayıcısından hizmet alabilir ve kullanıma hazır e-posta şablonlarına marka kimliğinize uygun ufak dokunuşlar yaparak profesyonel e-postalar oluşturabilirsiniz


3- Hedefe Odaklı İletişim

Günümüzde tüketiciler artık kişiselleştirme konusunda yalnızca alıcı konumda değiller, kişiselleştirmeyi talep eder konumdalar. Adweek’e göre, tüketicilerin %80’i kendilerine kişisel deneyim sunan markalardan alışveriş yapma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu, yüzde 90 ise kişiselleştirilmiş pazarlamanın kendileri için daha cazip olduğunu ifade ediyor. Bu nedenle her üyenize kendisine hitap eden değerli e-posta içerikleri sunmalı, herkese aynı ürünleri satmaya çalışan aynı e-postaları göndermemelisiniz.

Bunun için siz de müşterilerinizden kayıt esnasında topladığınız yaş, cinsiyet gibi bilgilerden ya da alışveriş geçmişlerinden hareketle, benzer özelliklere sahip olan listeler oluşturabilir ve müşterilerinizin ihtiyaç ve tercihleri için cazip kişiselleştirme taktiklerinden yararlanabilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postalar hedef kitleniz için ilgi çekici olduğu takdirde kişiselleştirilmiş e-posta kampanyalarından olağanüstü sonuçlar alacağınızı garanti edebiliriz.

Başlangıç olarak, her yeni üyenize bir hoşgeldin e-postası göndererek işe başlayabilirsiniz. Üyelerinizin yaşlarını ya da nerede yaşadıklarını biliyorsanız, buna özel listeler oluşturabilirsiniz. E-postalarınızı daha sık açıp okuyan üyelerinizin marka sadakatini özel kampanyalarla ödüllendirebilir, uzun süre aktivite göstermeyenleri geri kazanmak için yine e-posta mesajlarınızı kullanabilirsiniz. Tüm bunları self-servis e-posta pazarlama araçlarıyla kolaylıkla yapabilirsiniz.


4- Ölçülebilirlik

E-posta pazarlaması dünyanın en ölçülebilir pazarlama tekniklerinden biridir. E-posta dijital bir araç olduğundan müşterinizin neredeyse her adımını izleyebilirsiniz. Yaptığınız e-posta pazarlama kampanyalarının kaç kişiye ulaştığını, kaç kişi tarafından tıklandığını, açıldığını her kampanyanız için açılma, okunma ve tıklanma verilerini detaylı ya da özet biçimde ayrı ayrı görüntüleyebilirsiniz. Böylece e-posta kampanyalarınızın performansını belirlemek oldukça kolaylaşır.

Hangi üyelerinize e-postalarınızın iletilemediğini nedenleriyle birlikte öğrenebilir, listelerinize yeni üye olan ve üyelikten ayrılan müşterilerinizle ilgili detaylı bilgiler alabilirsiniz. Böylece insanların ne zaman ve neden listenizden çıktığını öğrenip buna göre önlem alabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlara bakarak e-posta pazarlama programınızda değişiklik ve optimizasyonlar yapmak oldukça kolaylaşır.


5- Kullanım Kolaylığı

Eğer küçük bütçeli bir işletme sahibiyseniz, yeni bir e-posta pazarlama platformuna adapte olmanın çok fazla zaman alacağını düşünüyor olabilirsiniz. Oysa çok sayıda hazır şablon sunan e-posta pazarlama platformları e-posta yazmaya ayırdığınız zamanı azaltmak için yaptığınız en iyi yatırımlardan biri olabilir. Bu araçları kullanarak hiç kodlama bilmeden muhteşem görünen e-posta kampanyaları tasarlamanız mümkün. Öte yandan sürükle bırak şablon sihirbazı, liste yönetimi, mobil optimizasyon, önizleme, test gönderimleri gibi çok sayıda farklı özellikten yararlanarak daha gelişmiş e-postalarla işletmenizin daha iyi sonuçlar elde etmesini sağlayabilirsiniz.


E-posta pazarlamayla yeni tanışan markalar için euromessage’ın 20 yıllık birikimiyle oluşturduğu hızlı ve güvenli toplu e-posta çözümüyle e-posta pazarlamasına hemen başlayın.

İlginizi Çekebilir:
Doğru İçerik Göndermenin E-posta Pazarlamaya 4 Faydası
E-posta Abonesi Nasıl Arttırılır?
Önceki yazıyı okuyun:
Related Marketing Cloud’dan 20 Teknoloji Yeniliği

Related Digital kurulduğu günden beri her zaman insanı ve hayatı kolaylaştırmayı odağına almayı kendisine ana amaç edindi. Bu nedenle yenilik...

Kapat